در دهمین نشست کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار شرکت فولاد مبارکه مطرح شد؛

پیشگیری از بروز حوادث با مدیریت رفتار ایمنی کارکنان و ایمن‌سازی شرایط

دهمین نشست کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار فولاد مبارکه روز دوشنبه 23 بهمن‌ماه 1402 با حضور معاونان بهره‌برداری و سرمایه‌های انسانی و سازماندهی، مدیران ارشد تولید و خدمات فنی و پشتیبانی، مدیران HSE و بهره‌برداری، مدیران و رؤسای نواحی تولید و...

به گزارش رصد روز  به نقل از خبرنگار فولاد، غلامرضا سلیمی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه، در این نشست ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت‌گرفته در زمینه مدیریت فعالیت پیمانکاران در اجرای پروژه‌های شرکت و بیان اینکه پیمانکاران بخشِ جدایی‌ناپذیری از فولاد مبارکه‌اند، بر اهمیت پیشگیری از حوادث و نظارت دقیق‌تر بر فعالیت‌ها تأکید کرد.

وی نظارت بر اجرای شیوه‌نامه‌های ایمنی و الزامات قانونی را از اقدامات اساسی در پیشگیری از حوادث برشمرد و خواستار ایجاد ساختار منسجم و منظم جهت مدیریت رفتار کارکنان و ایجاد شرایط ایمن شد.

معاون بهره‌برداری در ادامه ضمن اهمیت کالیبراسیون شیرهای ایمنی و آماده‌به‌کاری این تجهیزات در پیشگیری از حوادث فرایندی به اهمیت مدیریت ایمنی فرایند در شرکت پرداخت و توجه به آماده‌به‌‌کاری تجهیزات حساس ایمنی در جهت پیاده‌سازی مدیریت ایمنی فرایند را بسیار حائز اهمیت برشمرد و خواستار تلاش همه‌جانبه نواحی مختلف در پیاده‌سازی الزامات مدیریت ایمنی فرایند در شرکت شد.

سلیمی ضمن اشاره به اینکه تلاش‌های همه‌جانبه در مدیریت رفتار کارکنان و ایمن‌سازی شرایط در پیشگیری از بروز حوادث بسیار مؤثر بوده است، بروز حوادث تکراری را نشانه عدم اثربخشی اقدامات اصلاحی تعریف‌شده برشمرد و اظهار کرد: حضور مستمر شیفت‌فورمن‌ها، سرپرستان، رؤسا و مدیران در محل انجام فعالیت و نظارت مستقیم بر فعالیت گروه اجرایی و مدیریت رویدادها بسیار مؤثر خواهد بود.

دست‌یابی به نتایج و اهداف تعریف شده طی ۱۰ ماه اخیر حاصل همت والای کارکنان

در ادامه این نشست، علیرضا کاظمی، معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی نیز ضمن قدردانی از اقدامات انجام‌شده در کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار شرکت (کمیته ارتقای ایمنی)، دست‌یابی به نتایج و اهداف تعریف‌شده طی ده‌ماهه گذشته با توجه به محدودیت منابع را نشان از همت والای کارکنان پرتلاش فولاد مبارکه و همه همکاران شرکت برشمرد و خواستار همکاری همه‌جانبه تمامی نواحی در ثبت افتخاری دیگر در تابلو افتخارات فولاد مبارکه در پایان سال ۱۴۰۲ شد.

وی در ادامه این نشست، از گزارش‌های ارائه‌شده توسط واحد HSE و ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم تقدیر کرد و گفت: ابداع جدیدی در نحوه برگزاری جلسات سه‌دقیقه‌ای توسط ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم صورت گرفته که بسیار ارزشمند است، چراکه باتوجه‌به تعدد این جلسات، توضیح مبسوط درخصوص نحوه برگزاری این قبیل جلسات و موضوعات مورد بحث، در اثربخشی نتایج بسیار سودمند خواهد بود.

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی شرکت فولاد مبارکه ضمن بیان اهمیت برگزاری اثربخش جلسات سه‌دقیقه‌ای در تفهیم وظایف و نقش‌های ایمنی، به بررسی‌های صورت‌گرفته در زمینه برگزاری جلسات سه‌دقیقه‌ای اشاره کرد و افزود: آموزش افراد در جلسات سه‌دقیقه‌ای تنها بخشی از موارد این جلسات است و بازطراحی نحوه برگزاری آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی در ادامه برگزاری جلسات کمیته ارتقای ایمنی را فرصت ارزشمندی برای حرکت به سمت دست‌یابی به نتایج مطلوب ایمنی و ارتقای فرهنگ ایمنی سازمان برشمرد و خاطرنشان کرد: دو نوع نگرش در سازمان وجود دارد و مادام‌که این دو نوع نگرش اصلاح نشوند، ایمنی و فرهنگ ایمنی محقق نمی‌شود. نگاه اول نگاهی است که در نزد بزرگان اجرایی سازمان (رهبران، مدیران، رؤسا و سرپرستان) جاری است و این نگاه بیان می‌کند که هرجا اصول ایمنی را با دقت انجام دهیم، مانع انجام سریع و به هنگام کار می‌شود. این نگاهِ رهبران سازمان به افراد زیرمجموعه تسری می‌یابد و منجر به بروز رفتارهای ناایمن در سازمان می‌شود. نگاه دوم به‌صورت تمایل به انجام فعالیت‌ها به‌صورت ناایمن در عوامل اجرایی شکل می‌گیرد؛ به این ترتیب که شخص می‌اندیشد اگر بخواهد حرفه‌ای بودن خود را اثبات کند لازم نیست ایمنی را رعایت کند. این افراد باور دارند اگر بخواهند حرفه‌ای بودن ظاهری خود را به سرپرستان گروه اجرایی اثبات کنند، باید انجام کار ناایمن را در بخشی از فعالیت خود قرار دهند؛ بنابراین برای اصلاح هر دو نگرش، باید پروژه‌هایی تعریف کنیم و اقدامات اصلاحی مختلفی انجام دهیم. یکی از اقدامات مؤثر در این زمینه این است که ما به این باور برسیم که مهم‌ترین و مؤثرترین جلسات کمیته ارتقای ایمنی، جلسات کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌ کاری است که در رده تیم‌ها و با حضور شیفت‌فورمن‌ها برگزار می‌شود؛ به‌صورتی‌که اگر شیفت‌فورمن‌های سازمان به‌عنوان مهم‌ترین لایه‌های اجرایی موازین ایمنی به این مهم توجه کافی نکنند، خسارات جبران‌ناپذیری در بر خواهد داشت.

کاظمی ضمن اشاره به بررسی‌های میدانی در خصوص نحوه برگزاری جلسات سه‌دقیقه‌ای گفت: اگر این جلسات به‌صورت مؤثر و بررسی تمام جوانب فعالیت‌ها برگزار نشود، فرایند انجام فعالیت‌ها به‌صورت ایمن شکل نمی‌گیرد و قوانین و موازین ایمنی که در لایه‌های مدیریتی عالی سازمان تصویب می‌شود توسط شیفت‌فورمن‌ها به کارکنان و گروه‌های اجرایی به‌درستی منتقل نمی‌شود و نتایج مطلوب حاصل نخواهد شد.

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی در ادامه بیان کرد: نخستین حوزه تمرکز ما در فرایند جلسات ارتقای ایمنی تیم‌هاست. اگر رفتار تیم‌ها به‌صورت ایمن شکل بگیرد، اصلاح شود و براساس برنامه‌ریزی صحیح و اصولی باشد و نگرش مدیریت به این مقوله اصلاح شود، ما در آینده شاهد اتفاقات خوبی در جهت ارتقای فرهنگ ایمنی کارکنان خواهیم بود.

وی در ادامه عنوان داشت: ارتقای فرهنگ ایمنی تیم‌ها نگرانی بروز رفتارهای ناایمن در پیمانکاران شرکت را برطرف کرده و بررسی‌ها و شواهد اثبات کرده‌اند برگزاری مؤثر جلسات ارتقای ایمنی برای تیم‌ها در مدیریت رفتار کارکنان بسیار سودمند خواهد بود؛ برگزاری مؤثر یک جلسه کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار چندان وقت‌گیر نیست و انجام مؤثر این جلسات در تغییر نگرش مدیران و کارکنان ثمربخش است.

تعهد مدیریت؛ مهم ترین رکن در پیاده‌سازی سیستم‌های ایمنی

حسین مدرسی‌فر، مدیر بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط‌زیست نیز ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت‌گرفته در راستای مدیریت رویدادها، به اهمیت کنترل و نظارت مستمر بر فعالیت پیمانکاران اجرای پروژه‌ها پرداخت و ضمن اشاره به استانداردها و رویه‌های ایمنی شرکت فولاد مبارکه در جهت پایش فعالیت‌های پیمانکاران خواستار توجه ویژه به این مهم شد.

وی در ادامه برگزاری اثربخش کمیته‌های بررسی رویداد، انجام بازرسی‌های ایمنی از فعالیت‌های اجرایی، توجه به مخاطرات محیط کار و پایبندی به تعهدات HSE PLAN ارائه‌شده از سوی پیمانکاران را در پیشگیری از برزو حوادث بسیار سودمند برشمرد.

مدرسی‌فر ضمن اشاره به اینکه رعایت موازین ایمنی منجر به کاهش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم حوادث می‌گردد، خواستار توجه ویژه و ضرورت کنترل و نظارت مؤثر بر فعالیت پیمانکاران در روزهای پایان سال شد.

وی در ادامه ضمن بیان اهمیت تفکر و نگرش مدیران نسبت به مقوله ایمنی، تعهد مدیریت را مهم‌ترین رکن در پیاده‌سازی سیستم‌های ایمنی برشمرد و خواستار برخورد جدی با هرگونه قصور از سوی گروه‌های اجرایی اعم از امانی و پیمانی زیرمجموعه در زمینه عدم رعایت استانداردها و گردشکارهای ایمنی شرکت فولاد مبارکه شد.

جواد کیانی، رئیس ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و آتش‌نشانی فولاد مبارکه نیز در گزارشی به عملکرد ایمنی شرکت طی ماه گذشته پرداخت و خواستار هم‌افزایی همه کارکنان در زمینه رعایت آیین‌نامه‌های حفاظت فنی و بهداشت‌کار در زمینه استفاده از تجهیزات برقی دوار قابل‌حمل، آیین‌نامه ایمنی کار در ارتفاع، سیستم‌های ایمنی مجوز کار و کارت ایمنی شد.

وی در ادامه ضمن بیان اهمیت مدیریت ایمنی فرایند و سیستم ایمنی پیش از راه‌اندازی(PSSR(Pre-Startup Safety Review به‌عنوان یکی از المان‌های پیاده‌سازی مدیریت ایمنی فرایند، ایمنی پیش از راه‌اندازی را به چک کردن چتر نجات قبل از پریدن تشبیه کرد و به تشریح اهمیت استفاده از چک‌لیست‌های پیش از راه‌اندازی در پایان تعمیرات درازمدت و راه‌اندازی پروژه‌های جدید به‌منظور حصول اطمینان از ایمن بودن راه‌اندازی، اخذ تأییدیه ایمنی برای راه‌اندازی اولیه فرایندهای تأسیسات پروژه، ارزیابی مخاطرات حین راه‌اندازی و تمهیدات کنترلی موردنیاز و حصول اطمینان از تکمیل فعالیت‌های ساخت و پیش‌راه‌اندازی پرداخت.

در بخش پایانی این نشست، قاسم خوشدل‌پور مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، عباس محمدی مدیر تولید فولادسازی و حسین حمزه‌زاده کارشناس مشاور ایمنی ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در گزارشی به عملکرد ایمنی ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در زمینه دست‌یابی به نتایج مطلوب ایمنی طی سال‌های گذشته پرداختند و تجربیات و درس‌آموخته‌های این ناحیه را با سایر حاضران در جلسه به اشتراک گذاشتند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار