پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱

image_pdfimage_print
به گزارش رصد روز، پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، شاخص کل بورس تهران امروز ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ با افت حدود نیم درصدی مواجه شد. کاهش ۶ هزار و ۶۴۹ واحدی شاخص باعث شکسته شدن پایین‌ترین رقم شاخص کل در سال ۱۴۰۱ شد. بورس تهران با ثبت محدوده یک میلیون و ۳۹۰ هزار واحدی در کف سال جاری قرار گرفت. به عبارتی شاخص کل با افت بیش از ۶ هزار واحدی امروز کمترین سطح در سال ۱۴۰۱ را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز دو هزار و ۵۴۴ واحدی به محدوده ۴۰۳ هزار واحدی بازگشت.

پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱

بورس تهران در هفته‌های گذشته شاهد افت مداوم و بلاانقطاع شاخص بورس بوده است. اعتراض سهامداران به شرایط کنونی بورس نیز شدت گرفته و به نظر می‌رسد اوضاع بازار در روزهای آینده چندان امیدوارکننده نخواهد بود. برخی شنیده‌ها نیز حاکی از نارضایتی شدید اهالی بورس در شبکه‌های اجتماعی است. شکایت این عده از سهامداران به دخالت مداوم دولت امورات داخلی بازار بوده و معتقدند دولت سیزدهم مسبب وضعیت فعلی بورس است.

با نگاهی به اظهارات کاربران بورسی در فضای مجازی می‌توان متوجه مشابهت فضای حاکم بر بازار با روزهای تابستان ۱۳۹۹ شد. تابستانی که با افت شدید و غافلگیرکننده شاخص کل و به تبع آن بازار سهام همراه بود و بسیاری از سهامداران تازه وارد را با ضررهای بسیار سنگین مواجه ساخت. البته بورس تهران میزبان سرمایه‌های جدید نیست اما مشابهت زیادی بین وضعیت کنونی بازار با روزهای سیاه سال ۹۹ وجود دارد.

حال زمزمه‌هایی از وجود اراده‌ای برای از سرگیری تجمعات بورسی نیز شنیده می‌شود. تجمعاتی که در زمستان ۱۴۰۰ به اوج خود رسیده بود و جمعی از سهامداران هر هفته مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و یا سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شد. البته برخی معتقدند این تجمعات نتوانست اثرگذاری مشخصی داشته باشد. اما عده‌ای نیز تصویب و اجرای بسته ۱۰ بندی خاندوزی برای حمایت از بورس را به دلیل فشار وارد شده از سوی تجمع‌کنندگان به سازمان برنامه ارزیابی می‌کنند.

افت شاخص بورس تا کجا ادامه دارد؟

به باور اغلب کارشناسان دولت سیزدهم برای اینکه بتواند تحول محسوسی در اقتصاد ایجاد کند باید در جهت تعیین تکلیف برجام اقدامات لازم را به اجرا بگذارد. بازار سرمایه نیز از این مسئله آسیب‌های زیادی دیده است. به نحوی که بسیاری اعتقاد دارند وضعیت کنونی بازار سهام ریشه در بلاتکلیفی پرونده اتمی ایران دارد.

البته نباید فراموش کرد ریسک‌های متعددی پیرامون بورس تهران وجود دارد. اما به باور متخصصان فعلا بزرگترین ریسک بازار، بلاتکلیفی برجام است. هرچند مواردی مانند مداخله دولت در بازار، سیاستگذاری پولی غیراصولی، عملکرد مخرب بانک‌ها، رویکرد نامناسب دولت در زمینه جذب سرمایه‌گذار و… از جمله ریسک‌های دیگر بازار محسوب می‌شوند. اما به طور کلی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا زمانی که تکلیف برجام روشن نشود، افت شاخص بورس تهران کماکان ادامه خواهد داشت.

پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱

رویای برجام هر روز دورتر از دیروز می شود؛ همین چند هفته پیش بود که معاملات بازار سهام به گونه ای بود که گویا احیای برجام به پایان رسیده است؛ «خودرو» از  حوالی ۱۷۵ تومان در ابتدای مرداد ماه با رشد ۳۰ درصدی به حدود ۲۳۰ تومان رسید؛ «خساپا» هم در این بازه زمانی رشد بیش از ۴۵ درصدی را ثبت کرد و از حوالی ۱۵۰ تومان به بیش از۲۲۰ تومان هم رسید. «وبصادر» هم با رشد حدود ۳۰ درصدی از حدود ۱۴۰ تومان به۱۸۰ تومان رسید. «وبملت» هم از محدوده ۲۵۰ تومان به بیش از ۳۳۰ تومان رسید.

اما هر چه که از آخرین دور مذاکرات می گذشت،‌ سکوت خبری سنگین تر می شد و این شک به دل بازار افتاد که نکند توافقی در کار نباشد. این شک خودش را از معاملات ابتدای شهریور نشان داد؛ دوباره ارزش معاملات آب رفت و ریال‌های بازار هم راه رفته را برگشتند. «خودرو» ۱۲ درصد، «خساپا» ۲۰ درصد، «وبصادر» ۲۱ درصد و «وبملت» هم حدود ۲۰ درصد از قیمت های اواخر مرداد ماه عقب نشستند.

حالا به نظر می رسد که کابوس برجامی ریالی‌های بورس بیش از گذشته به حقیقت نزدیک شده است و بیانیه شنبه شب اتحادیه اروپا حکایت از اختلافات جدی باقی مانده دارد. نکته نگران کننده این است که ریالی‌ها به کف قیمتی خود نزدیک شده است و در صورتی که فشار فروش آن‌ها ادامه پیدا کند،‌ احتمال شکست این کف های حمایتی هم وجود دارد.

دلاری ها باز می گردند؟

دلاری ها در دورانی که ریالی ها بر موج برجام روند صعودی را طی می کردند اما یا درجا زدند و یا کاهش اندکی را نشان دادند. شاید دلاری ها برخلاف ریالی‌ها،‌ با تردید به توافق احتمالی برجام نگاه می کردند. با این وجود فعلاً نمی توان انتظار صعود را از این گروه ها داشت. اول اینکه هرچند برجام نسبت به چند هفته گذشته دور از دسترس به نظر می رسد اما همچنان کورسوی امیدی وجود دارد. مسئله دوم به شرایط بازارهای جهانی باز می‌گردد که بازگشت کامودیتی‌ها به روند صعودی را فعلاً نامحتمل کرده است. بنابراین شاید در چند روز آینده، بازگشت نمادهای دلاری دور از انتظار باشد. به ویژه اینکه هرچند پایان برجام به معنای صعود قیمت دلار  و اقبال بیش‌تر به نمادهای دلاری است اما باید توجه داشت که پایان بدون نتیجه مذاکرات برجام همراه با تشدید تحریم ها خواهد شد. این موضوع قطعاً بر تمام ابعاد اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود و شوک منفی به بازار سرمایه نیز وارد خواهد کرد.

آنچه که مشخص است فعلاً عرضه بر تقاضا می چربد و بازار معاملات کم رمقی را پشت سر می گذارد. احتمالا فردا هم با همین فرمان پیش خواهیم رفت. اما با توجه به نزدیک شدن شاخص کل به حمایت معتبر بعدی، می توان انتظار داشت که طی روزهای آینده شاخص کل یک حرکت رو به بالا را تجربه کند. پاسخ به این پرسش که آیا این روند صعودی ادامه دار خواهد بود به شرایط بازارهای جهانی باز می‌گردد. از سوی دیگر،‌ باید توجه داشت که تمام حمایت‌هایی که شاخص کل در این مدت از دست داد،‌حالا به مقاومت های مهمی تبدیل شده اند.

شاخص کل بورس تهران امروز ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ با افت حدود نیم درصدی مواجه شد. کاهش ۶ هزار و ۶۴۹ واحدی شاخص باعث شکسته شدن پایین‌ترین رقم شاخص کل در سال ۱۴۰۱ شد. بورس تهران با ثبت محدوده یک میلیون و ۳۹۰ هزار واحدی در کف سال جاری قرار گرفت. به عبارتی شاخص کل با افت بیش از ۶ هزار واحدی امروز کمترین سطح در سال ۱۴۰۱ را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز دو هزار و ۵۴۴ واحدی به محدوده ۴۰۳ هزار واحدی بازگشت.

برجام تاثیر بسزایی در بورس دارد و هر خبر منفی یا مثبت می‌تواند روند یا تغییر دهد. شب گذشته نیز اخبار نسبتا منفی از برجام رسید و این موضوع همانند یک سیگنال منفی برای بازار سرمایه عمل کرد.

سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کردند که از توافق دور شده ایم و این موضوع به دلیل زیاده خواهی‌های ایران بوده است. هر چند که این موضوع با واکنش ایران همراه شد اما دوباره فضای بیم و امید برجامی را در بازار تشدید کرد.

کاویان عبداللهی، کارشناس بازار سرمایه گفت: معاملات بورس فردا همانند امروز کم‌رمق و با ارزش معاملات پایین خواهد بود. به طور کلی ارزش معاملات بورس بسیار پایین است و نمی‌تواند بازار را تکان دهد.

وی اظهار کرد: باتوجه به ارزندگی بازار و انتشار گزارش ۶ ماهه انتظار تغییر روند داریم. یعنی اگر این گزارش‌های ۶ ماهه خوب باشد، سهامداران با تیکه به ارزندگی نقدینگی جدید وارد بورس می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مذاکرات برجام گفت: تعیین تکلیف برجام نیز تاثیر بسزایی در بازار سرمایه دارد. اگر وضعیت برجام مشخص شود، بورس می‌تواند روند رو به بالای خود را آغاز کند اما اگر وضعیت آن مشخص نشود وضعیت بازار به همین شکل باقی می‌ماند.

عبداللهی در پایان اظهار کرد: در دو الی سه ماهه شاخص از محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی خارج می‌شود.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا