پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱ ،شاخص کل ترک عادت نکرد و روند یک روز مثبت و یک روز منفی خود را ادامه دارد؛ در گزارش‌های قبلی اشاره شده بود که شاخص کل در  یک محدوده سنگین قرار دارد (مقاومت میانگین متحرک ۲۵ دوره‌ای و حمایت میانگین...

به گزارش رصد روز، پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱ ،شاخص کل ترک عادت نکرد و روند یک روز مثبت و یک روز منفی خود را ادامه دارد؛ در گزارش‌های قبلی اشاره شده بود که شاخص کل در  یک محدوده سنگین قرار دارد (مقاومت میانگین متحرک ۲۵ دوره‌ای و حمایت میانگین متحرک ۵۰ دوره‌ای در تایم فریم هفتگی) که طی ۵ هفته گذشته در این محدوده در حال نوسان بوده است.خروج از این محدوده نیاز به یک نیروی قوی دارد و  تا آن زمان به نظر می رسد که نوسان‌های بالا و پایین و روند خنثی، محتمل‌ترین سناریو باشد.

 پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱

در معاملات امروز هم شاخص کل با افت بیش از  ۳٬۸۰۰ واحدی همراه شد. نگاهی به روند تغییرات شاخص کل در طول روز هم نشان می دهد که فشار فروش در تمام بازار وجود داشت و حتی شاهد افزایش فشار فروش در نیم ساعت پایانی بودیم:

Slide1

 در حقیقت شاخص سازهای بازار دلیلی برای صعود ندارند؛ برجام و به طور مشخص خودرویی‌ها و بانکی‌ها فعلا در شرایط برزخی قرار دارند؛ طی دو هفته گذشته با انتشار اخبار مثبت این نمادها رشد مناسبی را ثبت کردند و به مقاومت های کوتاه مدت خود رسیدند. موضوعی که در کنار طولانی شدن روند نامه‌نگاری های محرمانه و همچنین تحلیل‌های ناامیدکننده از روند مذاکرات، ‌این نمادها را وارد فاز اصلاحی کرد. هرچند نفت برنت همچنان بالای ۱۰۰ دلار است اما پالایشی‌ها معاملات کم رمقی را پشت سر می‌گذارند. اوره در چند روز گذشته روند صعودی به خود گرفت اما بازهم شرایط حاکم بر فضای سیاسی کشور، ‌تنها اوره سازان را برای چند روز با تقاضای بالا روبرو ساخت و پس از آن معاملات متعادلی را پشت سر می گذارند. فلزات اساسی هم که با انتشار اخبار منفی از چین وارد فاز اصلاحی شدند؛ به عنوان مثال شرکت آن‌استیل(شرکت دولتی فولاد چینی) اعلام کرد با توجه به کاهش تقاضا، شوک‌های عرضه و اثرات مرتبط با ویروس کرونا و همچنین بحران بازار املاک چین رنج، با کاهش ۷۰ درصدی درآمد خالص در نیمه اول سال روبرو بوده است.

شاخص هم وزن اما امروز توانست با افزایش حدود ۱۴۰ واحدی همراه شود و در کانال ۴۱۰ هزار واحدی باقی بماند. روند ناامیدکننده شاخص‌سازها،‌ اقبال به تک سهم‌ها و نمادهای کوچک را بیش از گذشته افزایش داده‌است و این موضوع را می توان در روند یکی دو هفته گذشته شاخص کل و هم وزن هم مشاهده کرد. با این وجود در شرایط نااطمینانی هم این روند یعنی اقبال به نمادهای کوچک  تنها می تواند در کوتاه مدت ادامه پیدا کند و افزایش ریسک گریزی معامله گران هم منجر می شود،‌ نمادهای کوچک هم روند نوسانی داشته باشند.

نگاهی به تغییرات شاخص هم وزن در طول روز موید این موضوع است:

Slide2

ارزش معاملات خرد دوباره کاهش پیدا کرد و در جریان معاملات امروز ارزش معاملات خرد(سهام و حق تقدم) با کاهش بیش از ۱۱ درصدی نسبت به روز دوشنبه به حدود ۲هزار و ۵۹۵ میلیارد تومان رسید. پس از آنکه در هفته های گذشته شاهد افزایش ارزش معاملات خرد به سطح بیش از ۳هزار میلیارد تومان بودیم،‌ دو روز گذشته ارزش معاملات خرد به کم‌تر از این سطح کاهش پیدا کرده است.

Slide3

امروز هم شاهد خروج ۱۲۱ میلیارد تومان پول حقیقی بودیم که نسبت به روز گذشته افزایش یافته است. همچنین روند جریان پول حقیقی در طول روز نشان می دهد که در تمام زمان بازار حقیقی‌ها بیش‌تر در نقش فروشنده ظاهر شدند.

Slide4

بهپاک با ۱۱،کحافظ با ۸ و کالا با ۷ میلیارد تومان بیشترین ورود و شستا با ۱۶.۵،خساپا با ۱۳ و خودرو با ۱۱ میلیارد تومان بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.

از حیث جریان پول در صنایع،فلزات اساسی با ۱۵ میلیارد تومان ورود پول حقیقی مورد اقبال سهام داران قرار گرفتند ولی گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد خروج ۳۹ میلیارد تومان پول حقیقی بود./اقتصادآنلاین

 پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱

گروه های برجامی و به طور مشخص خودرویی‌ها و بانکی‌ها به نظر نمی رسد شرایط متفاوتی را نستب به دو روز گذشته داشته باشند؛ در حقیقت تردیدهای برجامی آفت جان این نمادها شده است. اما شاید یک اتفاق بتواند بازار فردا را برای خودرویی‌ها متفاوت کند و آن هم مربوط به قیمت گذاری بلوک سایپا است؛ بر اساس اطلاعیه منتشر شده قیمت پایه هر سهم خساپا ۳۳۴ تومان برآورد شده است؛ این در حالی است قیمت تابلوی روز یکشنبه سایپا حدود ۲۰۸ تومان بود که به معنای اختلاف بیش‌ از ۶۰ درصدی است. همین موضوع منجر شد بر خلاف سایر نمادهای خودرویی شاهد افزایش تقاضا برای این نماد باشیم. با این وجود با توجه به جو بازار و به طور مشخص گروه خودرویی،‌ این نماد هم با افزایش عرضه همراه شد. شاید موضوع ارزشگذاری بتواند این نمادها را از شرایط برزخ برجامی نجات دهد.

بازگشایی بازارهای جهانی هم بیم و امیدهایی را به همراه دارد؛ آخرین صحبت‌های رییس فدرال رزرو همچنان نشان می دهد که این بانک در افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم جدی است؛ موضوعی که با واکنش منفی بازارهای جهانی همراه شد. اگر در بازگشایی بازارها همچنان نفت برنت بالا صد دلار باقی بماند و اوره به روند صعودی خود ادامه دهد،‌احتمالا دوباره شاهد افزایش تقاضا در پالایشی ها و اوره سازان باشیم. اما شاید سایر کامودیتی ها شرایط متفاوتی را نسبت به امروز تجربه نکنند.

خبرهای برجامی هم که دیگر پای ثابت این روزهای بورس شده است؛ فعلاً باید منتظر پاسخ ایران به نامه آمریکا باشیم. هر خبری از مذاکرات و به ویژه پاسخ ایران به نامه آمریکا می تواند ورق بازی را به طور کلی برگرداند.

نمودار تکنیکالی شاخص کل

اگر به چارت شاخص کل در تایم فریم هفتگی نگاهی بیاندازیم؛ یک محدوده فشرده سنگین را مشاهده می کنیم. در حقیقت شاخص کل در محدوده مقاومتی میانگین متحرک ۲۵ روزه و محدوده حمایتی میانگین متحرک ۵۰ روزه قرار دارد. در این شرایط محدوده یک میلیون و ۴۶۰ هزار واحدی و یک میلیون و ۴۲۵ هزار واحدی، منطقه فشرده شاخص کل است که طی ۵ هفته گذشته در این محدوده در حال نوسان است. حرکت به بالا یا پایین از این محدوده نیاز به تقاضا و عرضه بالایی دارد که در شرایط کنونی چنین نیرویی در بازار دیده نمی شود. بنابراین در شرایط کنونی به نظر می رسد که ادامه روند نوسانی شاخص کل محتمل ترین سناریو پیش رو باشد.

Untitled

 

بازار بورس به دلیل بلاتکلیفی مذاکرات برجام به حالت بلاتکلیفی و یا خثی درآمده. همانطور که ملاحظه می فرمایید یه روز مثبت و روز بعد منفی است.

برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که بازار سرمایه دیگر مثل سابق هیچ خبری را پیشخورد نمی کند. این بدان معناست که خبری مثبت در خصوص روند مذاکرات برجام منتشر می شود تاثیر مثبتی در بازار مشاهده نمی شود در حالیکه انتظار می رود دست کم گروه های بانکی و خودرویی مثبت شوند.

بارها گفته ایم که بازار در شرایط کنونی نمی توان تحلیل و پیش بینی کرد اما امروز به این نتیجه رسیدیم که بازار در شرایط کنونی بیشتر از هر زمان دیگر قابل پیش بینی است چرا که بازار به حالت خنثی و راکد در آمده است و نمی توان انتظار داشت که بازار بورس فردا مثبت و شاخص کل رشد شارپی داشته باشد و به عبارتی معجزه در بازار رخ دهد.

از این رو بازار بورس فردا چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱ نیز متعادل (همراه با افت و یا رشد اندک) شاخص پیش بینی می شود.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

مطالب مرتبط