به گزارش رصد روز،در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار سرمایه کشور ارزش معاملات در بازار بورس تهران به رقم ۸  هزار میلیارد تومان رسید و نماد فولاد با ۲ هزار واحد منفی ، بزرگترین نماد تاثیرگذار منفی روز معاملاتی قبل بود . نماد های فملی ، میدکو ، شستا و شپنا در رتبه های بعدی این تاثیرگذاری منفی بر روی شاخص بورس تهران قرار داشتند.

روز چهارشنبه اوضاع گروه بانکی در مقابل سایر گروه های به مراتب بهتر بود و بعد از گروه خودرویی که هفته ها است در صدر برترین گروه ها در ارزش معاملاتی قرار دارد، این گروه بانکی بود که در رتبه بودم این رده بندی قرار گرفته است.

ارزش معاملاتی این گروه بعد از خودرویی ها که حدود ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی می شد در محدوده ۵۰۲ میلیارد تومانی قرار داشت. سایر گروه های بازار سرمایه در روز چهارشنبه ۱۴ دی ماه کمتر از ۲۶۰ میلیارد تومان ارزش معاملاتی به خود گرفتند.

اما صدر خبر های پایان هفته ای به موضوع عرضه های ایران خودرو در بورس کالا اختصاص پیدا کرده بود . گروه خودرو سازی ایران خودرو اعلام کرده است که بیش از ۱۰ هزار دستگاه خودرو برای هر هفته در بورس کالا عرضه خواهد کرد. همچنین سایپا دیگر غول خودروسازی ایران! قرار است در هفته پیش رو با ۴ هزار دستگاه خودروی شاهین به بورس کالا برود.

اما از اقدامات بورسی دولتی ها در انتهای هفته گذشته این طور خبر هایی به گوش می رسید که قرار است در بودجه ۱۴۰۲ سه مورد برای حمایت از بازار سرمایه لحاظ شود. طبق شنیده ها قرار است در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲،  ۱۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی برای حمایت از سهامداران خرد از مخاطرات بازار سرمایه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واگذار شود.

همچنین قرار است به منظور تقویت بنیه شرکت‌های بازار، بخشی از سودی که به افزایش سرمایه این شرکت‌ها اختصاص پیدا می کند، با نرخ صفر معافیت مالیاتی محاسبه شود.

به گفته فعالان بازار سرمایه با این اقدام شرکت‌ها به افزایش سرمایه تشویق و قدرت سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های شرکت‌های بورسی بیش از پیش فراهم خواهد شد. همچنین شنیده شده است که بر‌اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ تمام کالاهایی که در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس معامله می‌شوند تا قبل از تبدیل به کالای فیزیکی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند و تنها این مالیات یکبار و در زمان تبدیل به کالا اخذ خواهد شد.

اما معاون نظارت بر نهاد‌های مالی بورس اعلام کرد در حوزه املاک ۵ موافقت اصولی برای تشکیل صندوق املاک و مستغلات گرفته شده است. از این تعداد تنها یک صندوق مسیر تاسیس، پذیره‌نویسی و انجام معاملات ثانویه را پشت سرگذاشته است.

چهار صندوق باقی‌مانده در مرحله تایید نام قرار دارند و هنوز به مرحله پذیره‌نویسی نرسیده‌اند.

ارزش این صندوق‌ها بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است و ۲ صندوق به بخش خصوصی و ۲ صندوق دیگر نیز به بانک‌ها تعلق دارد.

از منظر تکنیکالی که شاخص بورس را مورد ارزیابی قرار می دهیم شاخص تقریبا الگوی هارمونیک AB=CD  که در چند روز گذشته در موردش صحبت کردیم را به نوعی تکمیل کرده است و با این افت روز چهارشنبه نشان داد که فعلا به اولین هدف هارمونیک این الگو که همان محدوده ۱۱۳ درصدی موج قبلی است ( محدوده ۱ میلیون ۶۵۰ هزار واحدی ) پاینده است .

البته این الگوی می تواند اهداف بالاتر از این ارقام را هم داشته باشد اما برای کوتاه مدت در همین محدوه ها فعلا متوقف شده است.

خیلی از اهالی بازار سرمایه این موضوع را مطرح می کنند که شاخص برا شکست مقاومت ۱ میلیون ۶۰۰ هزار واحدی به یک انرژی زیادی نیاز دارد چرا که با شکست این مقاومت بازار سرمایه وارد فاز جدیدی خواهد شد و به نوعی ارقام زیر این مقاومت در سال های آینده به فراموشی سپرده می شود و برای گذر از این برهه تاریخی نیاز به اعتماد به بازار سرمایه ، ورود پول های جدید و فراهم کردند ابتدایی ترن موارد برای شرکت ها توسط دولت در برنامه های بودجه ای خود است.

کل