پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال / کمترین ۲۲ و بیشترین ۲۵ هزار تومان

به گزارش رصد روز ، پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال مهمترین جستجوی فعالان بازار است. پی بردن به این مسئله بسیاری تراکنش های بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد. قبلا پیش بینی شده بود که دلار قابلیت کاهش نرخ را تا ۱۵ یا ۲۰ هزار تومان دارد اما اتفاقات پیش امده در بازار و عدم ایفای نقش درست بانک مرکزی در این زمینه سبب شد تا از این موضوع فاصله بگیریم. در حال حاضر تقاضا برای دریافت ارز بسیار بالاست و به گفته بسیاری از کارشناسان قیمت دلار در هر صورت کمتر از مقادیر فعلی نخواهد بود و خیلی نباید در انتظار قیمت های کمتر از نرخ های فعلی در بازار باشیم. رنج منطقی قیمت دلار تا پایان سال بین ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان خواهد اما علت این مسئله چیست؟

 

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال

 

طبق نظرسنجی س در مورد پیش بینی نرخ دلار در پایان سال ۹۹، حدود ۵۰ درصد از مشارکت کنندگان معتقد بودند دلار در پایان سال، در محدوده ۲۲ الی ۲۵ هزار تومان خواهد بود.

نظرسنجی مردمی در سایت بورس نیوز

ادامه پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال ؛ ابراهیم قزل گل کارشناس بازار‌های مالی در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: انتظارات تورمی قطعا روی نرخ ارز تاثیرگذار خواهد بود؛ ولی پیش بینی دلار ۲۲ الی ۲۵ هزار تومانی تا پایان سال غیر منطقی نبوده و شخصا معتقدم میانگین نرخ دلار در بهترین شرایط، به کمتر از ۲۲ هزار تومان نخواهد رسید.

وی افزود: اگر چه با آزادسازی منابع بلوکه شده ایران و همچنین رفع محدودیت‌های فروش نفت ایران، عرضه ارز افزایش خواهد یافت؛ ولی حتی اگر این منابع ارزی در بازار تزریق شده و نرخ ارز تحت تاثیر افزایش عرضه‌ها و جو روانی کاهش یابد، تقاضا آنقدر بالا است که مجال کاهش نرخ به بازار ارز نخواهد داد.

نظرسنجی مردمی در سایت بورس نیوز/ جمعه باید منتشر شود

قزل گل در رابطه با نرخ منطقی دلار که می‌تواند در تحلیل‌ها لحاظ گردد، گفت: به لحاظ سیاسی بر سر یک دو راهی بزرگ هستیم؛ احتمال توافق سیاسی یا عدم توافق و تداوم تحریم ها. هر یک از این دو اتفاق، شرایط متفاوتی برای بازار ارز رقم خواهد زد. در صورت توافق و بازگشت به برجام، میانگین نرخ دلار ۲۰ الی ۲۲ هزار تومان برای سال آینده منطقی خواهد بود و در صورت عدم توافق، قطعا بازار ارز از سقف‌های قبلی فراتر خواهد رفت.

وی تصریح کرد: نمی‌توان حجم نقدینگی بدون پشتوانه را نادیده گرفت. امسال، حجم قابل توجهی اوراق بدهی در بازار عرضه شده و پرداخت سود این اوراق، خود تورم زا خواهد بود. بانک مرکزی هم این روز‌ها به جای در پیش گرفتن سیاست‌های انبساطی و تزریق منابع برای سوق دادن مردم به سمت خرید سهام، سیاست‌های انقباضی در پیش گرفته و با عرضه حجم قابل توجهی اوراق، فشاری به دولت بعدی تحمیل خواهد کرد که نتیجه‌ای جز تورم به دنبال نخواهد داشت.

قزل گل در پایان خاطرنشان کرد: منابع بلوکه شده ایران و درآمد ناشی از رفع تحریم فروش نفت ایران، جوابگوی تقاضای ارز در کشور نخواهد بود و منطقا، غول نقدینگی مهلت کاهش نرخ به بازار ارز نخواهد داد و بزرگترین هنر سیاست گذاران، تثبیت نرخ دلار در محدوده ۲۰ الی ۲۲ هزار تومان خواهد بود.

 

 

 

 

بورس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا