پیش بینی قیمت دلار ۲۷ اسفند ۱۴۰۱

قیمت دلار روز پنجشنبه، ۲۵ اسفندماه متاثر از سفر شمخانی به امارات اندکی کاهش داشت. دستاورد این سفر برای بازار ارز و قیمت دلار چیست؟ به گزارش رصد روز،در روزهای اخیر بازارهای مالی متاثر از اخبار سیاست‌ خارجی روند نزولی داشتند. قیمت دلار در ۱...

قیمت دلار روز پنجشنبه، ۲۵ اسفندماه متاثر از سفر شمخانی به امارات اندکی کاهش داشت. دستاورد این سفر برای بازار ارز و قیمت دلار چیست؟

به گزارش رصد روز،در روزهای اخیر بازارهای مالی متاثر از اخبار سیاست‌ خارجی روند نزولی داشتند. قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته از سه خبر متأثر شد و در روند نزولی قرار گرفت.سفر رافائل گروسی، رئیس کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و نتایج رضایت‌‌بخش این سفر، توافق ایران با عربستان و سفر شمخانی به امارات است.

سفر شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به سفر شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات متحده انجام شده است. در این سفر مقامات بلندپایه اقتصادی، بانکی و نظامی او را همراهی می‌کنند.

قدرت‌نمایی اخبار سیاسی در بازار ارز

قیمت دلار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته روند افزایشی داشتند. معامله‌گران بازار ارز معتقد بودند اثر اخبار سیاست خارجی در بازار از بین رفته و این انتظارات تورمی است که نرخ ارز را در روند صعودی قرار داده است. با این وجود باز هم تاثیر اخبار و سیاست خارجی در بازار ارز قدرت‌نمایی کرد. روز گذشته، خبر سفر مقامات بلندپایه ایران به امارات قیمت دلار را در مسیر نزولی قرار داد.

پیش از ترک تهران، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت نگاه دولت سیزدهم به همکاری‌های منطقه‌ای، ایجاد «منطقه قوی» است که در چارچوب دیپلماسی همسایگی در حال پیگیری است.

شمخانی گفت: «در صورتی که همه کشورهای منطقه به این باور برسند که تنها با تلاش برای ایجاد منطقه قوی می‌توانند به ثبات و امنیت پایدار دست پیدا کنند، می‌توان به شکل‌گیری تحولات جدید در روابط دو و چند جانبه در منطقه امیدوار بود.»

او همچنین گفت: «اشتراکات اقتصادی، سیاسی و امنیتی متعددی میان دو کشور وجود دارد که لازم است برای تقویت آن، رایزنی مستمر میان مقامات عالی ایران و امارات متحده عربی ادامه داشته باشد.»

علت همراهی فرزین در این سفر را، پیگیری توافقات پولی، بانکی و ارزی گزارش داده است.

‏در همین راستا سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در حساب کاربری خود در توییتر از ادامه‌دار بودن چنین سفرهای دیپلماسی خبرداد و نوشت: «این سفر بعد از مأموریت پکن به عنوان نماینده رئیس‌جمهور و با همراهی دستگاه دیپلماسی کشور به سایر کشورهای منطقه ادامه خواهد داشت. تحکیم مناسبات همسایگان و بسط همکاری‌های راهبردی با همکاری و درک تهدیدها و منافع مشترک تحقق می‌یابد.»

مسیر کاهش قیمت درهم باز شد؟

در ابتدای هفته جاری مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین در توییتر اعلام کرد که مردم دلارهایشان را بفروشند زیرا درهم امارات در بازار افزایش پیدا خواهد کرد.

با توجه به اهمیت قیمت درهم بر تعیین قیمت دلار تهران، سفر شمخانی و دستاوردهای این مذاکرات می‌تواند قیمت درهم و متعاقب آن قیمت دلار در تهران را در مسیر کاهشی قرار دهد.

قیمت دلاری درهم از ضرب نسبت برابری درهم به دلار به دست می‌آید و سال‌هاست که تعیین‌کننده جهت قیمت دلار تهران است.

سیگنال بازارهای همسایه کاهشی است

روز پنجشنبه، ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ قیمت دلار تهران با کاهش هزار تومانی قیمت به نیمه کانال ۴۵ هزار تومانی برگشت. سیگنال بازارهای همسایه به دلار تهران نیز کاهشی بود. قیمت دلار سلیمانیه کاهش محدودی داشت و با نرخ ۴۵ هزار و ۸۹۰ تومان معامله شد. قیمت دلار هرات ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان شد. درهم امارات نیز به ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و نسبت به روز چهارشنبه ۳۰۰ تومان افزایش داشت.

قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا نیز کاهش ۱۰۰ تومانی داشت. این اسکناس آمریکایی روز گذشته ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان کشف قیمت شد.

در حالی که تنها دو روز به پایان سال ۱۴۰۱ باقی مانده و بعد از آن بازار به تعطیلات نوروز می‌رود. باید منتظر ماند و دید که عیدی سفر فرزین برای بازار ارز چیست؟

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار