پیش بینی قیمت سکه بعد از سخنرانی حسن نصرالله

روز موعود برای سکه‌بازان فرا رسید. سید حسن نصرالله روز جمعه موضع رسمی خود در قبال حماس و اسرائیل را مشخص کرد. در شرایط کنونی فعالان بازار روند حرکتی قیمت سکه امامی در اولین روز هفته را چگونه پیش بینی کرده‌اند؟

به گزارش رصد روز، بازار ارز و سکه تهران در روزهای پایانی هفته گذشته در حالت آماده باش قرار گرفته بود. آن زمان حزب‌الله لبنان دو ویدئو کوتاه منتشر کرد که در یکی از آنها اعلام شد سیدحسن نصرالله روز جمعه ۱۲ آبان سخنرانی خواهد کرد.

همین امر موجب شد گمانه‌زنی‌ها پیرامون این موضوع در بسیاری از کشور‌های عربی، غربی و البته بازار فردوسی تهران داغ شود. آن‌طور که در خبر‌ها آمده بود اکانت توییتری حزب‌الله خطاب به اسرائیل نوشته بود که زمان زیادی ندارید. همچنین شبکه المیادین اعلام کرده بود خاورمیانه به‌روز جمعه چشم دوخته و پیگیر نتایج این سخنرانی است.

برخی از معامله‌گران بازار فردوسی تهران تصور می‌کردند ورود رسمی حزب‌الله به جنگ اسرائیل با غزه، یکی از محور‌های سخنرانی سید حسن نصرالله خواهد بود.

با این حال، فعالان سیاسی روز جمعه از صحبت‌های او برداشت‌های متفاوتی داشتند. برخی می‌گفتند با وجودِ تمامی حساسیت‌ها درمورد سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان، این صحبت‌ها متعادل بود و از تمایل وی برای کاهش تنش‌ها حکایت داشت.

تحلیلگران سیاسی معتقدند سخن او از این بابت مهم است که اولاً باید آن را عملیاتی روانی علیه نظامیان اسرائیلی و ساکنان سرزمین‌های اشغالی دانست که آنها را از گسترش درگیری‌ها خواهد ترساند و ثانیاً نوع و دامنه درگیری‌های جدید را مخفی نگاه می‌دارد که این هم از اصول نظامی‌گری است.

می‌گویند دشمن را هم باید ترساند و هم باید در بی اطلاعی نگه‌داشت. این نکته‌ای است که خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت هم متوجه آن شد و در اولین گزارش خود بعد از سخنرانی نصرالله صراحتاً گفت که او همه را روی هوا نگه داشت.

بعد از این سخنرانی بررسی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت طلای جهانی، قیمت دلار و قیمت نفت تا حدودی نزولی شدند.

قیمت سکه امامی هم در پشت‌خط جمعه در حول‌و‌حوش ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید. پیشکسوت‌های بازار می‌گفتند سکه در‌حال‌حاضر مرز مهم ۳۰ میلیون تومان را پیش‌روی خود دارد و در مقابل، مرز ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم برای سکه‌بازان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به عقیده آنها درصورتی‌که نرخ دلار در روز جاری به مسیر کاهش ادامه دهد جو فروش در بازار سکه سنگین‌تر خواهد شد. با این حال اگر خبر تازه‌ای از جنگ غزه به بازار مخابره شود ممکن است بر روی قیمت سکه اثر بگذارد.

حباب سکه 13 آبان

منبع:اکوایران

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط