پیش بینی وضع هوای کشور فردا ۵ آبان ۱۴۰۰

به گزارش رصد روز، بر اساس تحلیل نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی کشور امروز سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ بارش باران در استان‌های گیلان و مازندران تشدید شده و در نیمه شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل، گلستان، خراسان رضوی، ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است. همچنین در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، کردستان و زنجان افزایش ابر و بارش پراکنده انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه فعالیت سامانه بارشی در استان‌های ساخلی دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز در استان‌های تهران و سمنان ادامه خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در نوار شمالی کشور کاهش محسوس دما پیش‌بینی شده و در این مدت بارش در مناطق مرتفع و کوهستانی به شکل برف است.

امروز و فردا در بخش‌هایی از هرمزگان، ارتفاعات جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان افزای ابر، رعدوبرق، رگبار باران و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود.

از بعدازظهر پنجشنبه با ورود سامانه بارشی جدید به تدریج در نواحی شمال غرب، غرب و ارتفاعات زاگرس مرکزی افزایش ابر و بارش پراکنده انتظار می‌رود. طی روزهای جمعه و شنبه هفته آینده شدت و گسترده سامانه بارشی افزایش یافته و علاوه بر نواحی ذکر شده در بخش‌هایی از جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و سواحل غرب دریای خزر بارش باران، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش بینی شده است. امروز و فردا دریای خزر و تنگه هرمز مواج و طوفانی خواهد بود.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

نوع مخاطره: بارش شدید باران گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، کاهش دما و در ارتفاعات بارش برف.

منطقه اثر: گیلان، مازندران.

اثر مخاطره: بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، پدیده مه ، لغزندگی جاده ها توام با کاهش دید، تاخیر یا احتمال لغو پروازها.

توصیه: اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای و تمهیدات لازم جهت جابجایی عشایر کوچ رو، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، آمادگی راهداری برای برف احتمالی در گردنه‌های سردسیر

 

آسمان تهران فردا چهارشنبه (۵ آبان) نیمه ابری همراه با وزش باد و در بعدازظهر قسمتی ابری با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۹ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه (۶ آبان) صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با وزش باد و در اوایل شب همراه غبارمحلی با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی

*توصیف سامانه: وزش باد همراه با تلاطم در دریا

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

نوع مخاطره: مواج شدن دریا، در مناطق ساحلی حداکثر تا ۳ متر و مناطق فراساحلی حداکثر ۳.۵ متر

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران.

اثر مخاطره: خطر خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس ها و تورهای صیادی.

توصیه: تعطیلی فعالیت های تفریحی و هرگونه فعالیت دریایی بویژه در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

*توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات شمالی بارش برف.
منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ : نیمه شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل، گلستان، هرمزگان، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ : مازندران، گلستان، خراسان شمالی، هرمزگان، مناطق شمالی خراسان رضوی، ارتفاعات استانهای تهران و سمنان.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها بویژه در گذرگاه‌های کوهستانی ، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد و توقف حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی.

پیش بینی وضع هوا

توصیف سامانه دوم: کاهش محسوس دما
زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۵

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما (۶ تا ۱۲ درجه) در نوار شمالی کشور

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ : شمال غرب سواحل شمالی دامنه البرز، مرکزی و غرب.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ : شمال شرق.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر سرما و یخبندان

توصیه: تسریع در برداشت و جابجایی محصولات باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی، بازبینی وسایل گرمایشی جهت جلوگیری از مسمومیت.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا