پیش بینی وضع هوا فردا پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / بارش برف و باران و کاهش دما در نقاط مختلف کشور

image_pdfimage_print

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی از ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور، تقویت آن و نفوذ هوای سرد خبر و نسبت به کولاک برق و اختلال در انتقال منابع انرژی هشدار داد.

پیش بینی وضع هوا فردا پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

به گزارش رصد روز،رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران و کاهش دما در نقاط مختلف کشور همچنین احتمال وقوع توفان گردوخاک در پنج استان خبر داد.

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهارکرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۱۹ بهمن) در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال شرق خوزستان، لرستان، مرکزی، همدان، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش باران و برف، وزش باد و گاهی وزش باد شدید و در مناطق گرمسیر رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: بیشینه بارش امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و غرب کشور انتطار می‌رود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پنج‌شنبه (۲۰ بهمن) فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز، شمال شرق و جمعه (۲۱ بهمن) در استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: شنبه (۲۲ بهمن) دوباره سامانه بارشی دیگری موجب بارش شمال غرب، غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز و سواحل غربی دریای خزر خواهد شد.

ضیاییان گفت: یک‌شنبه (۲۳ بهمن) سامانه بارشی تقویت می‌شود و علاوه بر این نواحی در بخش‌هایی از شمال شرق، جنوب غرب و شمال استان فارس فعالیت خواهد داشت.

وی افزود: چهارشنبه در نیمه غربی، مرکز، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر، پنج‌شنبه در غالب نقاط کشور کاهش دما انتظار می‌رود و هوای سرد در این نواحی تا روز جمعه ماندگار است‌.

بارش برف و باران و کاهش دما در نقاط مختلف کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: چهارشنبه کاهش دما در استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی و اردبیل و پنج‌شنبه در شمال شرق کشور محسوس خواهد بود.

ضیاییان ادامه داد: امروز در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، جنوب و شرق اصفهان، شمال و شرق فارس، خراسان جنوبی و پنج‌شنبه کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید و گردوخاک و در مناطق مستعد وقوع توفان گردوخاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود.

وی تاکید کرد: طی سه روز آینده دریای خزر مواج خواهد بود همچنین امروز خلیج فارس و طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۰ بهمن) ابری همراه با مه رقیق و در بعضی ساعات بارش برف و باران همراه با وزش باد با حداقل دمای ۲ و حداکثر دمای ۶ درجه سانتیگراد و روز  جمعه (۲۱ بهمن) نیمه ابری در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۹ و ۲۰ بهمن) بندرعباس و بوشهر با دمای ۲۵ و ۲۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و ارومیه و اردبیل بادمای ۴- و ۶- درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور هستند.

پیش بینی وضع هوای تهران فردا پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران وضعیت جوی این استان آسمان نیمه ابری تا ابری همراه با بارش برف و باران، در ارتفاعات کولاک و بارش تگرگ نیز پیش‌بینی می‌شود همچنین تا روز جمعه (۲۱ بهمن‌ماه) کاهش دما را شاهد خواهیم بود.

با بررسی نقشه‌های هواشناسی، تصاویر ماهواره‌ای و خروجی مدل‌های پیش‌یابی عددی، از امشب تا روز یکشنبه (۱۹ تا ۲۳ بهمن) به تناوب با فعالیت‌های سامانه بارشی در استان، آسمان نیمه ابری تا ابری در برخی ساعات همراه با بارش برف و باران گاهی رگبار و رعدوبرق و در ارتفاعات مه و بارش برف گاهی کولاک همچنین در نقاط مستعد احتمال بارش تگرگ نیز پیش‌بینی می‌شود.

در بخش‌های شمالی به‌ویژه ارتفاعات استان طی روزهای جمعه و شنبه (۲۱ و ۲۲ بهمن) نیز بارش‌های پراکنده دور از انتظار نخواهد بود.

از امروز تا روز جمعه کاهش دما و از روز شنبه افزایش نسبی دما در سطح استان پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا (۲۰ بهمن) نیمه ابری تا ابری و در بعضی ساعات بارش باران و برف همراه با وزش باد با حداقل دمای ۱ و حداکثر دمای ۶ درجه سانتیگراد و طی جمعه (۲۱ بهمن) نیمه ابری و در صبح بارش پراکنده به‌تدریج کاهش ابر و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲ و حداکثر دمای ۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

بارش برف و باران در تهران

طی ۲۴ ساعت گذشته نیز ایستگاه فیروزکوه- آلودگی با کمینه دمای ۹- سردترین ایستگاه هواشناسی بود.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به‌شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

نوع مخاطره: بارش باران، وزش باد در نواحی با اقلیم گرم، رگبار و رعدوبرق در نواحی مرتفع و سردسیر بارش برف و احتمال کولاک برف، رخداد مه، کاهش دید.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، گیلان، سمنان، شمال خراسان جنوبی، مرکزی، شمال تهران، البرز، قزوین، زنجان، شرق و شمال خوزستان و غرب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و همدان،

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، سمنان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان و کردستان،

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان و شمال شرق تهران

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی بر اثر شدت بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر به‌طور محدود، اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی، احتمال رخداد بهمن، احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط و ترجیحاً اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها وانجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین‌آلات روی زمین‌های کشاورزی، اجتناب از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عایق‌بندی و انتقال کندوهای زنبور عسل به مناطق امن.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: خراسان جنوبی، جنوب سمنان، فارس، اصفهان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

توصیف سامانه سوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما و ماندگاری هوای سرد

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: نیمه غربی

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: نیمه غربی

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱: نیمه غربی و نیمه شرقی

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲: شمال غرب و شمال شرق

اثر مخاطره: افزایش مصرف و اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی و احتیاط در انتقال نهال

هواشناسی فردا 20 بهمن 1401

توصیف سامانه اول: تقویت سامانه بارشی

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، وزش باد شدید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدوبرق، در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف، احتمال وقوع بهمن و کولاک برف

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه گلستان، مازندران و گیلان،

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: ارتفاعات گیلان، مازندران و گلستان

اثر مخاطره: انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌های مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان‌های واقع در رشته‌کوه زاگرس، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک‌پاشی توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول.

توصیف سامانه دوم: افزایش شدید گرادیان فشار

زمان پایان: ظهر پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: کرمان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق فارس، یزد و شرق و شمال هرمزگان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: نیمه شمالی و شرق سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: سقوط اشیاء از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت و سست، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهن‌سال، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، تأخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، اجتناب از فعالیت کویرنوردی.

بارش برف و باران در تهران فردا

توصیف سامانه: وزش باد شدید شمال‌غربی و توفانی‌شدن دریا

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

نوع مخاطره: چهارشنبه: وزش باد حداکثر ۳۰ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲.۵ متر.

پنج‌شنبه و جمعه: وزش باد حداکثر ۴۰ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل تا ۲.۵ متر و در فراساحل تا ۳.۵ متر.

شنبه: وزش باد حداکثر ۲۵ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲ متر.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز.

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز، در خلیج فارس و دریای عمان،

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲: نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، در استانهای بوشهر و هرمزگان و نواحی شرقی دریای عمان

اثر مخاطره: آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و آسیب به شناورهای سنگین

توصیه: جلوگیری از تردد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری ازخسارت احتمالی به تأسیسات دریایی

توصیف سامانه: وزش باد شدید و مواج‌شدن دریا

زمان پایان: صبح جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

نوع مخاطره: وزش باد حداکثر ۳۴ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱/۵ تا ۲ متر و در فراساحل و ۲/۵ تا ۳/۵ متر

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: دریای خزر

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰:دریای خزر

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱: دریای خزر

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا