پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ / کاهش دمای هوا در استان های شمالی / وزش باد شدید و گرد و خاک در مرزهای غربی

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱، سازمان هواشناسی با هشدار تشکیل ابرهای همرفتی در برخی استان‌های کشور و وقوع پدیده‌های جوی ناشی از آن، توصیه‌های مهمی را برای زائران اربعین حسینی ارائه کرد.

پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارندگی و کاهش محسوس دما در شمال کشور همچنین کاهش کیفیت هوا در استان‌های نوار غربی و برخی استان‌های مرکزی در پی ورود گرد و خاک خبر داد.

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز در برخی نقاط کرمان، شرق فارس و شمال هرمزگان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی، رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: از بعدازظهر چهارشنبه (۲۳ شهریورماه) تا جمعه (۲۵ شهریورماه) با شمالی شدن جریانات روی سواحل دریای خزر و نفوذ هوای خنک به این نواحی، ابتدا در استان‌های اردبیل، گیلان و به‌تدریج مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارندگی و کاهش محسوس دما رخ خواهد داد و دریای خزر طی این مدت مواج و متلاطم خواهد بود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا طی سه روز آینده شرایط برای تولید گردوخاک روی عراق و انتقال آن به استان‌های نوار غربی و برخی استان‌های مرکزی کشور مهیا است که سبب کاهش کیفیت هوا و دید افقی در این مناطق خواهد شد.

وی ادامه داد: روز شنبه (۲۶ شهریورماه) در غالب مناطق کشور جوی پایدار پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۲۳ شهریور) کمی ابری و وزش باد و در بعدازظهر افزایش ابر با حداقل دمای ۲۱ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و طی ‌پنج‌شنبه (۲۴ شهریور) کمی ابری و وزش باد همچنین در بعضی ساعات وزش باد شدید با حداقل دمای۲۲ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۲ و ۲۳ شهریورماه) اهواز با دمای ۴۵ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با  دمای ۷ و ۸ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

 بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های کرمان، شرق فارس و شمال هرمزگان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی، رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

کاهش دما در شمال کشور

از بعدازظهر چهارشنبه تا جمعه با شمالی شدن جریانات روی سواحل دریای خزر و نفوذ هوای خنک به این مناطق، ابتدا در استان‌های اردبیل و گیلان و به‌تدریج در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارندگی و کاهش محسوس دما روی می‌دهد و دریای خزر طی این مدت مواج و متلاطم است.

طی ۳ روز آینده شرایط برای تولید گردوخاک روی عراق و انتقال آن به استان‌های نواری غربی و برخی استان‌های مرکزی کشور فراهم بوده و باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی در این مناطق خواهد شد.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: وضعیت جوی بیشتر مرزهای غربی کشور و عتبات عالیات وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی مرزهای غربی کشور و عتبات عالیات اظهار کرد: آسمان مهران فردا و پس فردا (۲۳ و ۲۴ شهریورماه) صاف و وزش باد، گاهی وزش باد شدید با خیزش گرد و خاک با بیشترین و کمترین دمای ۴۵ و ۲۴ درجه سانتیگراد پیش بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: آسمان شلمچه و چذابه طی دوروز آینده صاف و وزش باد گاهی وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود. دمای هوا فردا در شلمچه به ۴۶ و ۲۸ درجه سانتیگراد در گرمترین و خنک‌ترین زمان می‌رسد. این منطقه پس فردا دمای هوای ۴۵ درجه‌ای تا ۲۷ درجه‌ای را تجربه می‌کند.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: دمای هوای فردا در چذابه در گرم‌ترین زمان ۴۶ و در خنکترین زمان ۲۸ درجه سانتیگراد خواهد بود و پس فردا بیشینه و کمینه دما ۴۳ و ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیائیان، آسمان قصر شیرین فردا و پس‌فردا صاف تا کمی ابری گاهی همراه با وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود. دمای هوای این شهر فردا با بیشترین و کمترین دمای ۴۱ و ۲۳ درجه سانتیگراد و پس فردا با بیشینه و کمینه دمای ۳۸ و ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد بود.

وی با اشاره به وضعیت جوی مرز تمرچین پیرانشهر طی فردا و پس‌فردا اظهار کرد: آسمان این منطقه فردا صاف تا کمی ابری و وزش باد گاهی وزش باد شدید با خیزش گردوخاک خواهد بود و دما در گرمترین و خنک‌ترین زمان فردا ۳۱ و ۱۵ درجه سانتیگراد و پس فردا ۲۹ و ۱۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان با اشاره به وضعیت جوی شهرهای عراق اظهار کرد: آسمان نجف و کربلا فردا صاف و وزش باد، گاهی وزش باد با احتمال خیزش گرد و خاک خواهد بود. دمای هوای نجف فردا به ۴۲ و ۲۸ درجه سانتیگراد در گرمترین و خنک‌ترین زمان می‌رسد. دمای هوای کربلا نیزدر این روز ۴۱ و ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد شدید و گرد و خاک در مرزهای غربی وعتبات عالیات

وی افزود: پس فردا دمای هوای نجف در گرمترین زمان به ۳۹ و در خنک‌ترین زمان به ۲۷ درجه سانتیگراد می‌رسد. دمای کربلا نیز در گرم‌ترین و خنک‌ترین دما ۳۹ و ۲۶ درجه سانتیگراد خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی کاظمین اظهارکرد: آسمان کاظمین فردا و پس فردا صاف و وزش باد گاهی وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک خواهد بود. فردا بیشینه و کمینه دمای هوا در این شهر ۴۱ و ۲۶ درجه سانتیگراد و پس فردا بیشینه دمای هوا ۳۸ و کمینه آن ۲۵ درجه سانتیگراد خواهد بود.

ضیائیان در پایان درباره وضعیت جوی سامرا طی فردا و پس فردا اظهار کرد: آسمان این شهر فردا صاف به همراه وزش باد و گردوخاک گاهی وزش باد شدید با بیشینه و کمینه دمای ۴۰ و ۲۵ درجه سانتیگراد خواهد بود. پس فردا دمای هوا در گرمترین و خنک‌ترین زمان به ۳۸ و ۲۴ درجه سانتیگراد می‌رسد.

پیش بینی وضع هوای تهران فردا چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، امروز (۲۲ شهریورماه) در ارتفاعات استان رگبار و در بخش‌های جنوبی خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمانی صاف تا قسمتی ابری و در بعضی ساعات همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین از بعدازظهر فردا تا روز جمعه (۲۳ تا ۲۵ شهریورماه) با گذر سامانه بارشی از بخش‌های شمالی کشور، در ارتفاعات استان افزایش ابرناکی و در بعضی ساعات رگبار پراکنده باران و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود که از چهارشنبه شب و طی روز پنج‌شنبه در سطح استان با وزش باد شدید و در پاره‌ای نقاط به‌ویژه بخش‌های جنوبی استان با خیزش موقتی گردوخاک و کاهش نسبی هوا همراه است.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه کاهش نسبی دما مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه ورامین با بیشینه دمای ۳۲ درجه سانتیگراد گرمترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۲۳ شهریور) صاف در بعدازظهر قسمتی ابری گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد و طی پنج‌شنبه (۲۴ شهریور) کمی ابری تا نیمه ابری گاهی وزش باد شدید و گردوخاک با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

 توصیف سامانه: شکل‌گیری ابرهای همرفتی همراه با رخداد رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲: ارتفاعات و دامنه در مرکز و جنوب غرب کرمان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، کاهش شعاع دید، اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر، احتمال آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: پرهیز از هرگونه تردد و اسکان موقت مسافران در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها. احتیاط از هرگونه فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط جابجایی عشایر کوچ‌رو، اقدامات پیشگیرانه از خسارت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد و گردوخاک و نفوذ گردوغبار

رگبار پراکنده در شمال تهران

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، ایلام، کردستان و کرمانشاه.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۳: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام و خوزستان.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک، احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و احتمال آسیب به تأسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: امتناع از ترددهای غیر ضروری در فضای باز برای سالمندان، کودکان و افراد آسیب پذیر با بیماری‌های تنفسی، همراه داشتن ماسک کافی توسط زائران شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در عبور از گذرگاه‌ها، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا