پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ / بارش باران و برف تا جمعه در اکثر مناطق / تداوم آلودگی هوای تهران تا عصر فردا

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱، سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور و بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور خبر داد. بارش‌ها در برخی استان‌ها از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

پیش بینی وضع هوا فردا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱

سازمان هواشناسی کشور نسبت به نفوذ سامانه بارشی و احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی در هشت استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف در نواحی گرمسیر با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد با تگرگ خبر داد.

این مخاطرات در روز چهارشنبه (۲۵ آبان‌ماه) در کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان و روز پنج شنبه (۲۶ آبان ماه) در خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، غرب اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، تسریع در برداشت چغندر قند و تعجیل در کشت دیم محصولات پاییزه تا قبل از شروع بارش‌ها در استان چهارمحال و بختیاری، تسریع در برداشت سیب زمینی، پیاز و چغندر قند در استان اصفهان، تسریع در کشت محصولات پاییزه و برداشت خرما در استان خوزستان و تسریع در کاشت سبزی و صیفی‌جات در جنوب استان خوزستان را توصیه می‌کند.

بر اساس توصیه هواشناسی امکان دادن کود به محصولات کشت شده فراهم باشد، ترمیم دیواره حوضچه‌های پرورش ماهی و دریچه‌های استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر، خودداری از آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان چهارمحال و بختیاری نیز مد نظر قرار گیرد.

این سازمان همچنین بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما و بارش، خودداری از استفاده از آب باران برای دام‌ها، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‏، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی روی مزارع هنگام وقوع بارش، مدیریت عملیات کشاورزی در باغات مرکبات و نخیلات در استان بوشهر و عملیات آماده‌سازی زمین در زراعت نخود پاییزه دیم در استان کرمانشاه را توصیه می‌کند.

بارش باران و برف تا جمعه در اکثر مناطق

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. 

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در گیلان و شرق اردبیل بارش روی می‌دهد. فردا با ورود سامانه بارشی به کشور در غرب، جنوب غرب، برخی مناطق مرکز و شمال غرب و به‌تدریج دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ و ارتفاعات بارش برف روی می‌دهد.

پنجشنبه این شرایط علاوه بر مناطق ذکر شده برای نیمه شمالی فارس، بوشهر، ارتفاعات البرز و به‌صورت پراکنده برای شرق کشور پیش بینی می‌شود. شدت بارش‌ها فردا چهارشنبه برای لرستان و چهارمحال و بختیاری و پنجشنبه در ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد،‌ شمال خوزستان و جنوب لرستان است.

روز جمعه نیز برای استان‌های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری،‌ کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، شمال کرمان و بخش‌هایی از شرق و شمال شرق کشور رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده با خروج سامانه بارشی از کشور جو نسبتاً پایداری در اکثر مناطق کشور حاکم خواهد بود.

پیش بینی وضع هوای تهران فردا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی این استان، صاف همراه با وزش باد و غبار محلی و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد شهری و احتمال گرد و خاک در بخش‌های جنوبی و غربی پیش‌بینی می‌شود.

 با بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی، تصاویر ماهواره‌ای و خروجی مدل‌های پیش‌یابی عددی، امروز ( ۲۴ آبان) وضعیت جوی استان تهران صاف گاهی همراه با وزش باد ملایم پیش‌بینی می شود که از عصر امروز تا عصر فردا (۲۴ تا ۲۵ آبان) با استقرار جوی پایدار در مناطق پرتردد شهری غبار محلی و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

تداوم آلودگی هوای تهران تا عصر فردا

از بعدازظهر فردا با نفوذ سامانه بارشی افزایش ابرناکی و از فردا شب و طی روز پنجشنبه(۲۶ آبان) در بعضی ساعات بارش باران و وزش باد گاهی همراه با رعدوبرق و در ارتفاعات بارش باران و برف و مه پیش‌بینی می‌شود.

از روز جمعه(۲۷ آبان) آسمان صاف تا کمی ابری است که طی روز جمعه در پاره‌ای نقاط به‌ویژه بخش‌های جنوبی و غربی استان همراه با وزش باد شدید و احتمال گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. فردا شب افزایش نسبی دما و در روز جمعه کاهش نسبی دما خواهیم داشت.

آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ) کمی ابری و غبار محلی و از بعد از ظهر افزایش ابر با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۷ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه (۲۶ آبان) نیمه‌ابری و مه رقیق در بعضی ساعت‌ها ابری و بارش باران و وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه دمای ۸- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

 

توصیف سامانه: ورود سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

نوع مخاطره: باران وزش باد شدید موقتی، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، در ارتفاعات بارش برف و در نقاط مستعد تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، قم، البرز، تهران، مرکزی، همدان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال و غرب اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، قزوین، زنجان، تهران، البرز، غرب سمنان، کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی، قم، غرب و شمال اصفهان، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شمال بوشهر.

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷: خوزستان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی کرمان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری بویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی محدود و محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی راهداری به‌ویژه در گردنه‌های مناطق سردسیر، احتیاط در قرار دادن نهاده‌های کشاورزی در فضای باز.

هواشناسی فردا 25 آبان 1401

توصیف سامانه: وزش باد همراه با افزایش ارتفاع موج

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج، در نواحی ساحلی ۱.۵ تا ۲ متر و در فراساحل تا ۲.۵ متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل در گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها.

توصیه: محدودیت در سفرهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، محدودیت در ورود و خروج کشتی به بنادر و پرهیز از صیادی به‌ویژه در فراساحل.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا