پیش بینی وضع هوا فردا ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ / هشدار سیلاب ناگهانی در ۱۶ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی طی امروز نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ در ۱۶ استان هشدار سطح زرد صادر کرد.

به گزارش رصد روز،پیش بینی وضع هوا فردا ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ، سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی طی امروز نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ در ۱۶ استان هشدار سطح زرد صادر کرد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۱۲ فروردین ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از افزایش دما در نیمه شمالی کشور و وزش باد گرم جنوبی در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل و ذوب برف و احتمال سقوط بهمن در محورهای کوهستانی شمالی کشور خبر داد.

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: پنجشنبه(۱۱ فروردین ماه) در برخی مناطق شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در قزوین، البرز و تهران، استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، قم و همچنین در گیلان و مازندران افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: جمعه(۱۲ فروردین ماه) در مرکز، شرق و شمال شرق کشور ابرناکی، گاهی بارش پراکنده و خفیف همراه با وزش باد شدید رخ می‌دهد و روزهای شنبه تا دوشنبه(۱۳ تا ۱۵ فروردین ماه) جوی پایدار در کشور خواهیم داشت و در این مدت، افزایش دما در نیمه شمالی کشور و وزش باد گرم جنوبی در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل پیش‌بینی می‌شود و به سبب ذوب برف احتمال سقوط بهمن در محورهای کوهستانی شمالی کشور وجود دارد.

به گفته ضیاییان همچنین طی روز دوشنبه در شمال غرب و غرب کشور وزش باد و در ارتفاعات ابرناکی و بارش پراکنده رخ می‌دهد. از بعدازظهر جمعه و روز شنبه نیز خلیج فارس مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۲ فروردین‌ماه) صاف و همراه با وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۲۴ و برای روز شنبه (۱۳ فروردین‌ماه) نیمه ابری وگاهی وزش باد و با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ فروردین‌ماه) بندرعباس با دمای ۳۵ و ۳۳ درجه سانتیگراد واهواز با دمای ۳۵ و ۳۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۲- و ۱- درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید در بعضی ساعات امروز تا فردا خبر داد.

پیش بینی وضع هوا فردا جمعه 12 فروردین 1401

بر اساس بررسی جاده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان استان تهران، امروز (۱۱ فروردین) نیمه ابری تا تمام ابری همراه با وزش باد از بعدازظهر گاهی وزش باد شدید به ویژه در نواحی جنوبی و غرب پیش بینی می‌شود و شاهد روند تدریجی افزایش دما خواهیم بود.

 بر اساس بررسی جاده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان استان تهران، امروز(۱۱ فروردین) نیمه ابری تا تمام ابری همراه با وزش باد از بعدازظهر گاهی وزش باد شدید به ویژه در نواحی جنوبی و غرب (گاهی وزش باد خیلی شدید با احتمال رگبار و رعد و برق و بارش تگرگ در مناطق مستعد و ارتفاعات پیش‌بینی می‌شود.

از روز جمعه تا یکشنبه (۱۲ تا ۱۴ فروردین ماه) آسمانی صاف گاهی نیمه ابری (شنبه شب) در بعضی ساعات همراه با وزش باد و برای روز دوشنبه( ۱۵ فروردین ماه)گاهی وزش باد شدید به ویژه در نواحی جنوبی و غرب مورد انتظار است. طی این پنج روز شاهد روند تدریجی افزایش دما نیز خواهیم بود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه دمای منفی ۲- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده‌ است.

همچنین آسمان تهران فردا (۱۲ فروردین ماه) صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و طی شنبه (۱۳ فروردین ماه) قسمتی ابری و بتدریج ابری و گهی وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

 اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید و در بعضی ساعات وزش باد خیلی شدید، خیزش موقتی گردوخاک، احتمال رگبار و رعدو برق در جنوب و غرب استان و رگبار پراکنده همراه با وزش باد، گاهی وزش شدید و رعدوبرق در بخش‌های شمالی و مرکزی و رگبار باران و رعدوبرق در ارتفاعات تهران ازبعدازظهر پنج شنبه (۱۱ فروردین ماه) تا صبح جمعه( ۱۲ فروردین ماه) خبرداد.

وقوع سیلاب ناگهانی در 16 استان

در این شرایط جوی احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و سست، احتمال آسیب به پوشش گلخانه‌ای، خطر سقوط اجسام و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال خیزش گردوخاک و کاهش موقت دید افقی و خطر برخورد صاعقه و بارش تگرگ در مناطق مستعد دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی، محکم کردن سازه های موقت و پوشش گلخانه‌ها، پرهیز از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک، پرهیز از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، پرهیز از کار بر روی سازه‌های مرتفع، عدم تردد کنار سازه‌های ناتمام، احتیاط در تردد در جاده‌ها با توجه به کاهش میدان دید را توصیه می کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

اطلاعیه‌ سازمان هواشناسی به‌شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: اواخر وقت پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۱

نوع مخاطره: رگبار باران توأم با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد.

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۱: آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، مرکزی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، البرز، اصفهان، شمال تهران، ارتفاعات و دامنه در گیلان و غرب مازندران.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آسیب به چادرهای مسافرتی نوروزی، احتمال برخورد صاعقه، احتمال آسیب سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده.

وزش باد شدید و گرد و خاک در تهران

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به‌همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در عبور از گردنه‌های برف‌گیر، تمهیدات لازم جهت مراقبت از چادرهای مسافرتی، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، حفظ فاصله ایمن از درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

توصیف سامانه دوم: افزایش دما

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۱۲

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۵

نوع مخاطره: ذوب برف و احتمال سقوط بهمن در جاده‌های کوهستانی نوار شمالی کشور.

منطقه اثر: ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، البرز و تهران.

اثر مخاطره: با توجه به ذوب شدن برف احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن در محورهای کوهستانی.

توصیه: احتیاط در تردد در جاده‌های کوهستانی و فعالیت‌های کوهنوردی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد

زمان شروع: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۱۲

زمان پایان: بعدازظهر شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۳

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۲ متر.

منطقه اثر: نواحی مرکزی خلیج فارس، بوشهر.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قایق‌های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

هواشناسی فردا جمعه 12 فروردین 1401

توصیه: احتیاط در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل و تمهیدات لازم جهت پیش‌گیری از هرگونه خسارت.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط