پیش بینی وضع هوا فردا ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ / ورود سامانه بارشی جدید به کشور از ۱۵ بهمن

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد و نسبت به بارش‌های سیل‌آسا، کولاک برف و خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی ۲۲ استان هشدار داد.

به گزارش رصد روز، سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد و نسبت به بارش‌های سیل‌آسا، کولاک برف و خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی ۲۲ استان هشدار داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز چهارشنبه در کشور آسمان آفتابی و جوّی آرامی پیش‌بینی شده است.

از اواخر وقت در کردستان و نوار مرزی جنوب آذربایجان غربی با نفوذ تدریجی ناپایداری، جوی بارش آغاز می‌شود.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در مناطقی از غرب زاگرس مرکزی، شمال غرب، البرز غربی و مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود.شنبه هفته آینده با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در سواحل شمالی نیز بارش آغاز می‌شود و سپس در شمال شرق و برخی از مناطق شرق و نواحی مرکزی کشور نیز بارش روی می‌دهد.

امروز خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. فردا نیز شرق خلیج فارس و دریای عمان مواج پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، یکشنبه آینده در نیمه جنوبی اردبیل و استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و مناطقی از شمال شرق، بارش برف و باران پیش‌بینی شده است.

از بعدازظهر امروز تا ظهر جمعه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت تهران، کرج، اراک و اصفهان نیز آلاینده‌های جوی افزایش و کیفیت هوا کاهش می‌یابد.

آسمان تهران امروز صاف همراه با غبار محلی پیش‌بینی شده است. حداکثر دمای امروز پایتخت ده و حداقل یک درجه خواهد بود.

همچنین رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن بیان اینکه امروز(۱۳ بهمن‌ماه) در کشور، آسمانی آفتابی و جوی آرام حاکم است، از ورود سامانه بارشی جدید از جمعه (۱۵ بهمن‌ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان درباره وضعیت جوی کشور اظهار کرد: امروز(۱۳ بهمن‌ماه) در کشور آسمانی آفتابی و جوی آرام حاکم است و در جنوب شرق، وزش باد شدید و در برخی نقاط همراه با خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

بارش برف و باران از 15 بهمن ماه

وی افزود: پنجشنبه (۱۴ بهمن ماه) هم جوی پایدار و آرام را در کشور شاهد خواهیم بود و اواخر وقت در نوار مرزی کردستان و نوار مرزی جنوبی آذربایجان غربی با نفوذ تدریجی ناپایداری جوی، بارش رخ می‌دهد . جمعه (۱۵ بهمن‌ماه) با ورود سامانه بارشی به غرب کشور، در مناطقی از غرب زاگرس مرکزی و شمال غرب و ارتفاعات البرز غربی و مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: شنبه (۱۶ بهمن‌ماه) علاوه براین مناطق، با شمالی شدن جریان‌ها روی دریای خزر، در سواحل شمالی نیز بارش آغاز می‌شود سپس در شمال شرق و برخی از نقاط شرق و نواحی مرکزی کشور نیز بارش رخ خواهد داد و یکشنبه (۱۷ بهمن ماه) در نیمه جنوبی اردبیل و استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و در مناطقی از شمال شرق کشور بارش رخ می‌دهد.

به گفته ضیاییان چهارشنبه (۱۳ بهمن‌ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و پنجشنبه (۱۴ بهمن‌ماه) شرق خلیج فارس و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شوند. دریای خزر روز شنبه (۱۶ بهمن‌ماه) مواج خواهد شد و بعد از ظهر چهارشنبه (۱۳ بهمن‌ماه) تا ظهر جمعه(۱۵ بهمن‌ماه) در شهرهای صنعتی و پرجمعیت تهران، کرج، اراک و اصفهان افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تشریح وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (۱۴ بهمن ماه) کمی وغبارمحلی و از بعداز ظهر نیمه ابری با حداقل دمای ۲ و حداکثر دمای ۱۱ درجه سانتیگراد و طی جمعه (۱۵ بهمن ماه) نیمه ابری ودر بعد از ظهر ابری و گاهی بارش باران و وزش باد  با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: امروز (۱۳ بهمن‌ماه) شهرکرد با کمینه دمای ۱۳- درجه سانتیگراد و فردا (۱۴ بهمن‌ماه) شهرکرد و سنندج و همدان با کمینه دمای ۱۰- درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان لقب می‌گیرند و امروز و فردا (۱۳ و۱۴ بهمن‌ماه) بندرعباس با بیشینه دمای ۲۵ و۲۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان است.

هواشناسی فردا

سازمان هواشناسی نسبت به نفوذ سامانه بارشی وبارش برف، باران، وزش باد و کاهش نسبی دما هشدارصادر کرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدارسطح زرد رنگ ازنفوذ سامانه بارشی و بارش برف، باران، وزش باد و کاهش نسبی دما ازجمعه (۱۵ بهمن‌ماه) تا یک‌شنبه (۱۷ بهمن ماه)خبر داد.

این شرایط جوی روز جمعه (۱۵ بهمن‌ماه) برای استان‌های کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی، نوار غربی آذربایجان غربی، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان و نیمه جنوبی اردبیل و روز شنبه(۱۶ بهمن ماه) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، لرستان، شمال ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شمال شرق خوزستان، گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان پیش‌بینی می‌شود.

 روز یکشنبه (۱۷بهمن‌ماه) استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان این شرایط جوی را تجربه می‌کنند.

بر اثر نفوذ سامانه بارشی و بارش برف، باران و وزش باد و کاهش نسبی دما اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی بر اثر بارش برف، تاخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال آبگرفتگی معابر شهری و احتمال آسیب رسیدن به ماشین‌آلات‌ کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، امتناع از جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف‌روبی را توصیه می‌کند.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۱۵

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۷

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد و کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۱۵: کردستان، قزوین، زنجان، ارتفاعات استان‌های البرز و تهران، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان و نیمه جنوبی اردبیل.

شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۶: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۷: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

پیش بینی وضع هوا فردا

اثر مخاطره: اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی در اثر بارش برف، تأخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال آب‌گرفتگی معابر شهری و احتمال آسیب به ماشین‌آلات‌ کشاورزی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه‌شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، امتناع از جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف‌روبی.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار