پیش بینی وضع هوا فردا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ / تداوم فعالیت سامانه بارشی در ۸ استان

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱،سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز چهارشنبه در ۱۶ استان نسبت به تشدید فعالیت سامانه مذکور در ۸ استان هشدار صادر کرد.

 رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از خیزش گرد و خاک در نقاط مختلف کشور، بارش باران در برخی استان‌ها و کاهش دما تا ۱۰ درجه در شمال شرق ایران خبر داد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

صادق ضیاییان درباره وضعیت جوی کشور اظهارکرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز(۱۹ اردیبهشت) در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان و ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: امروز بیشینه شدت بارش در استان‌های خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی انتظار می‌رود و در نواحی شمال شرق کاهش محسوس دما ۴ تا ۱۰ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: سه‌شنبه (۲۰ اردیبهشت) بارش در نواحی شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: پنج‌شنبه (۲۲ اردیبهشت) با ورود سامانه بارشی دیگری در نواحی شمال غرب، سواحل دریای خزر، به‌تدریج ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی مجدد رگبار باران رعدوبرق و وزش باد شدید موقت انتظار می‌رود.

به گفته ضیاییان امروز در نواحی شمال شرق، شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و جنوب کشور وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک انتظار می‌رود. این شرایط سه شنبه و چهارشنبه(۲۰ و۲۱ اردیبهشت) در غرب، جنوب و جنوب غرب و پنجشنبه وجمعه(۲۲ و ۲۳ اردیبهشت) علاوه بر این نواحی در شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز مرکز و شرق پیش‌بینی می‌شود. 

وی افزود:امروز دریای خزر و طی پنج روز آینده نیمه شرقی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهند بو. علاوه بر این طی روزهای پنجشنبه و جمعه غرب خلیج فارس نیز مواج پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۹ و۲۰ اردیبهشت) بندرعباس با دمای ۳۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد و همدان با  دمای ۳ و ۵ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

پیش بینی وضع هوای تهران فردا سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۲۰ اردیبهشت) صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد و در بعد از ظهر به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و طی ‌روز چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت) صاف تا قسمتی ابری در بعد از ظهر نیمه ابری و وزش باد با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی تهران آسمانی ابری تا نیمه ابری همراه با وزش باد و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده، آسمان کمی ابری تا نیمه ابری در بعضی ساعت‌ها به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و شب همراه با وزش باد شدید و در پاره‌ای نقاط به‌ویژه در نیمه جنوبی و غرب استان گاهی وزش باد خیلی شدید و خیزش موقتی گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی فردا سه شنبه 20 اردیبهشت 1401

برای امروز و فردا (۱۹ و ۲۰ اردیبهشت) در برخی مناطق به‌ویژه در ارتفاعات و روز جمعه(۲۳اردیبهشت) در بیشتر نواحی استان در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق در مناطق مستعد بارش تگرگ مورد انتظار است.

با توجه به گرد و غبار اتنقالی از غرب کشور برای روزهای سه شنبه و پنجشنبه (۲۰ و ۲۲اردیبهشت) افزایش گردوغبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود.

از امشب تا روز چهارشنبه (۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت) روند افزایش نسبی دما و از پنجشنبه شب تا جمعه کاهش نسبتا محسوس دما مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه ورامین با بیشینه دمای ۳۱ درجه سانتیگراد از گرم‌ترین نقاط استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده‌ است.

آسمان تهران فردا (۲۰ اردیبهشت ) قسمتی ابری، گاهی نیمه‌ابری و وزش باد و گاهی وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و طی چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت) قسمتی ابری و از بعد از ظهر وزش باد شدید و اواخر وقت نیمه‌ابری با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران امروز صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد با وزش باد غرب ـ جنوب غربی با سرعت ۱۷ تا ۴۱ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی شده است.

بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی ایران، امروز در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان و ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

امروز بیشینه شدت بارش در استان‌های خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی انتظار می‌رود و در مناطق شمال شرق کشور کاهش محسوس ۸ تا ۱۰ درجه روی می‌دهد. فردا بارش در مناطق شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ادامه خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز چهارشنبه در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

همچنین امروز در شمال شرق، شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و جنوب کشور وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک انتظار می‌رود. این شرایط سه‌شنبه و چهارشنبه در غرب، جنوب و جنوب غرب و پنجشنبه و جمعه علاوه بر این مناطق در شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق پیش‌بینی می‌شود.

خیزش گرد و خاک در نقاط مختلف کشور

* توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و در مناطق مستعد پدیده تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، زنجان و دامنه و ارتفاعات سمنان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، شمال مرکزی و همدان، گیلان، مازندران، ارتفاعات گلستان و سمنان و دامنه و ارتفاعات تهران و البرز.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، شمال خراسان رضوی، گیلان و ارتفاعات مازندران و گلستان، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر به طور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال سقوط‌ اشیاء از ارتفاعات.

توصیه: احتیاط در توقف و تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و عدم سم‌پاشی در مزارع.

* توصیف سامانه دوم: گردوخاک

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی، افزایش شاخص آلودگی هوا و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: خوزستان، ایلام، البرز، سمنان، تهران، مرکزی، قم، کرمانشاه، خراسان جنوبی، یزد، شمال شرق اصفهان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱: کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و اختلال در تردد

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلو‌های تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

* توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه شمالی اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال شرق سمنان و دامنه و ارتفاعات مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: نیمه شمالی آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، خراسان شمالی و دامنه و ارتفاعات گیلان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، شکستن درختان فرسوده، سقوط‌ اشیا از ارتفاعات و آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: اجتناب از سفر‌های غیر ضروری، پرهیز از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، پاک‌سازی دهانه پل‌ها و آبرو‌ها، احتیاط در تردد بین شهری، عدم تردد و پارک خودرو‌ها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

تداوم سامانه بارشی در 8 استان کشور

* توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد (شمال غربی ـ جنوب غربی)

زمان شروع: ظهر دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۵.۱ تا ۵.۲ متر و در فراساحل تا ۳ متر

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: نیمه شرقی خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: نیمه شرقی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱: نیمه شرقی خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، آسیب به قایق‌های تفریحی و شناور‌های سبک، اختلال در تردد با شناور‌های نیمه‌سنگین، خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تور‌های صیادی و خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا، جمع‌آوری تور‌ها و وسایل صیادی، اجتناب از تردد با قایق‌های تفریحی و شناور‌های سبک، احتیاط تردد با شناور‌های نیمه‌سنگین، محدودیت در فعالیت‌های دریایی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا