پیش بینی وضع هوا فردا ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ / وزش باد شدید توام با گرد و خاک در ۶ استان

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا ۲۲ فروردین ۱۴۰۱، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود توده جدید گردوخاک از عراق به داخل کشور از بارش باران در برخی استان‌ها طی امروز تا جمعه خبر داد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های سمنان و تهران،‌استان‌های مازندران، گلستان،‌خراسان شمالی و برخی مناطق خراسان رضوی ابرناکی،‌رگبار پراکنده باران،‌رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. در برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور نیز وزش باد شدید گاهی گردوخاک روی می‌دهد.

در جنوب غرب و غرب کشور آسمان همچنان غبارآلود خواهد بود. فردا دوشنبه در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است و در ارتفاعات غرب و جنوب غرب وزش باد،‌ابرناکی و در نوار جنوبی کشور وزش باد شدید روی می‌دهد که باعث مواج شدن خلیج‌فارس و دریای عمان می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از روز سه‌شنبه تا جمعه گذر امواج تراز میانی جو از  نوار غربی کشور پیش‌بینی می‌شود که باعث ابرناکی  ورگبار در ارتفاعات واقع در شمال غرب و غرب کشور و ارتفاعات البرز مرکزی می‌شود.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه علاوه بر ارتفاعات البرز مرکزی در شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان،‌دامنه‌های زاگرس مرکزی وافع در غرب و جنوب غرب و مناطقی از اصفهان،‌فارس و بوشهر بارش پیش بینی می‌شود.

طی این دو روز وزش باد روی کشور عراق باعث خیزش گردوخاک و انتقال آن به غرب کشور می‌شود که کاهش کیفیت هوا و دید افقی در این مناطق را به‌دنبال دارد

سازمان هواشناسی نسبت به توسعه گرد و غبار در نواحی مرزی غرب کشور هشدار داد و پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز را برای همه گروه‌ها توصیه کرد.

پیش بینی وضع هوا فردا 22 فروردین 1401

 سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از انتقال و توسعه گردوخاک به‌ویژه به مناطق مرزی و کاهش کیفیت هوا و کاهش دید از یکشنبه(۲۱ فروردین) تا اواخروقت یکشنبه خبرداد.

این شرایط جوی دراستان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان پیش‌بینی می‌شود و در این مدت زمان کاهش دید، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز برای کلیه گروه‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات حساس به گردوخاک دردستور کار قرار گیرد.

این سازمان در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش شیو فشاری و وزش باد شدید موقت توام با گردوخاک و کاهش دید از صبح یکشنبه(۲۱ فروردین)تا اواخر وقت یکشنبه خبر داد.

این شرایط جوی که در استان‌های قزوین، البرز، قم، لرستان، نیمه شمالی مرکزی، شمال همدان، شمال اصفهان، نیمه جنوبی تهران، نیمه جنوبی سمنان و خراسان شمالی، گلستان  رخ می‌دهد و کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش خسارت های احتمالی اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به‌ویژه برای افراد آسیب پذیر و اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات حساس به گرد و خاک را توصیه می‌کند.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی برای وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمانی کمی ابری همراه با غبار محلی در مناطق پرتردد شهری و افزایش دما از فردا( ۲۲فروردین) پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری گاهی همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود که در بعضی ساعات به‌ویژه امروز(۲۱ فروردین) و از بعدازظهر سه شنبه تا چهارشنبه (۲۳ و ۲۴ فروردین) همراه با وزش باد شدید و گردوخاک است.

امروز در ارتفاعات شرقی استان رگبار پراکنده و در مناطق پرتردد شهری غبار محلی مورد انتظار است. از لحاظ دمایی امروز کاهش نسبی دما و از فردا تا چهارشنبه شاهد افزایش دما خواهیم بود.

رگبار پراکنده باران،‌رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه‌های فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی با  بیشینه دمای ۲۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۲۲ فروردین) صاف و گاهی وزش باد و در بعد از ظهر وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۳ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و طی ‌سه‌شنبه (۲۳ فروردین) صاف وگاهی وزش باد و در بعد از ظهر نیمه ابری و گاهی وزش باد شدید و گرد وخاک  با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۸درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران،طی ۲۴ ساعت گذشته در ایستگاه دماوند ۱ میلیمتر،آبعلی ۰.۵ میلیمتر، درشهریار و فرودگاه امام خمینی(ره)۰.۰۱ میلیمتر و در لواسان ۰.۱ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

بنابر اعلام مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد و بر براساس آخرین اطلاعات واصله از ایستگاه‌های سطح شهر میانگین شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته برای میانگین کل ایستگاه‌های مشهد ۱۷۸ و برای تمام گروه‌ها ناسالم بوده است. در حال حاضر نیز کیفیت هوا با شاخص ۱۸۲ در شرایط قرمز و ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد.

بیشترین بار آلودگی از ایستگاه کریمی با شاخص ۲۲۲ گزارش شده و هوای این منطقه با رنگ بنفش در شرایط خیلی ناسالم قرار دارد. در ایستگاه سمزقند نیز شاخص کیفیت هوا ۲۱۱ بوده و در وضعیت بنفش و خیلی ناسالم برای تمام گروه‌هاست. همچنین کمترین آلودگی از ایستگاه‌ صدف با شاخص ۱۴۷ گزارش شده و هوای این منطقه در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

در حال حاضر کیفیت هوا در ایستگاه‌های سرافرازان، مفتح، خاقانی، خیام‌شمالی، امامیه، شهر، چمن، آوینی، الهیه، خیام‌جنوبی، سجاد، لشگر، نخریسی و ماشین‌ابزار در وضعیت قرمز و ناسالم برای تمام گروه‌هاست.

این شرایط هوایی احتمال افزایش بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان افزایش علائم تنفسی در کل جمعیت را در پیش دارد. بر این اساس توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند. افراد دیگر نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

هواشناسی فردا 22 فروردین 1401

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا