پیش بینی وضع هوا فردا ۲۳ آذر ۱۴۰۰

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تا پنجشنبه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خبر داد.همچنین سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و برف و وزش باد شدید در ۱۹استان هشدار داد.

به گزارش رصد روز، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تا پنجشنبه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خبر داد.

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز دوشنبه در برخی مناطق استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و سه‌شنبه در گیلان و خراسان رضوی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

طی امروز و فردا در شمال شرق کشور کاهش محسوس دما روی می‌دهد. در سایر مناطق کشور از امروز تا پنجشنبه جو آرام و در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش غلظت آلاینده‌های جوی پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه وزش باد گرم جنوبی در اردبیل و گیلان پیش‌بینی می‌شود. روز جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در نیمه غربی بارش‌ها آغاز خواهد شد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: فعالیت سامانه بارشی موجب بارش باران، برف، وزش باد شدید و احتمال رخداد رعدوبرق در مناطق با اقلیم گرم جمعه (۲۶ آذرماه) در جنوب آذربایجان غربی، کردستان، شمال چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان و جنوب ایلام و شنبه (۲۷ آذرماه) در شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق لرستان، کردستان و ارتفاعات استان‌های تهران و البرز می‌شود.

در این شرایط جوی جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز، بارش برف در ارتفاعات، احتمال مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برفگیر دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به پرهیز از توقف و در تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران، برف و وزش باد جمعه (۲۶ آذرماه) برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، جنوب و غرب اصفهان، ارتفاعات البرز، تهران، قزوین و شمال غرب فارس و شنبه (۲۷ آذرماه) برای جنوب آذربایجان غربی، همدان، زنجان، مرکزی، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، شمال بوشهر، البرز، تهران، قزوین و قم پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی فردا

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و اتخاذ تمهیدات لازم در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

توصیف سامانه: کاهش ۵ تا ۷ درجه دما

زمان شروع: صبح دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۲

زمان پایان: صبح چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

نوع مخاطره: سرمازدگی و یخ‌زدگی محصولات کشاورزی

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۲: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۳: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۴: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان.

اثر مخاطره: سرمازدگی و یخ‌زدگی محصولات کشاورزی

توصیه:

مزارع و باغات: مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کود‌های اسید آمینه به‌صورت غیرمستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‌سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، مالچ‌پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت‌شده به انبارها نظیر ذرت در استان سیستان و بلوچستان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب‌زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت مرکبات باقیمانده در استان کرمان، محافظت از صیفی‌جات استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان.

سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار: تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی.

سالن‌های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پرانرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل.

سالن‌های استخرهای پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به‌میزان نصف نرمال به‌دلیل کاهش دما
عشایر و زنبورداری: عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلنی‌ها جهت زمستان‌گذرانی.

ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع‏‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضدیخ در رادیاتور ماشین‏‌آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما.

توصیف سامانه: تداوم پایداری جو

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۳

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۵

نوع مخاطره: انباشت و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی همراه با کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۳: تهران و اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۴: تهران، اصفهان و کرج.

پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۵: تهران، اصفهان و کرج.

اثر مخاطره: افزایش شاخص کیفیت هوا و احتمال افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تا شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌ها و در صورت عدم رعایت و کنترل منابع آلاینده، احتمال شرایط بسیار ناسالم به‌ویژه در مناطق پرتردد و صنعتی.

توصیه: مدیریت جهت کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، تأکید بر عدم تردد برای تمام گروه‌های سنی و اجتناب از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز.

توصیف سامانه: وزش باد

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۱

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۳

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فراساحلی تا ۲ متر

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۱: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر.

دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۲: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۳: نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه‌سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.پیش بینی وضع هوا

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار