پیش بینی وضع هوا فردا ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ / پیش بینی بارش برف و باران در ۲۶ استان

سازمان هواشناسی از بارش برف، باران و وزش باد شدید در ۲۶ استان خبر و نسبت به وقوع آب‌گرفتگی معابر، کولاک برف،‌ ریزش بهمن و انسداد راه‌های روستایی هشدار داد.

به گزارش رصد روز، سازمان هواشناسی از بارش برف، باران و وزش باد شدید در ۲۶ استان خبر و نسبت به وقوع آب‌گرفتگی معابر، کولاک برف،‌ ریزش بهمن و انسداد راه‌های روستایی هشدار داد.

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی،‌مناطق مرکزی کشور و از اواخر وقت در شمال شرق بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی و در مناطق جنوبی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

فردا شنبه بارش‌ها در شمال غرب کشور قطع شده اما در سایر مناطق ذکر شده وو برخی مناطق استان‌های فارس،‌بوشهر، کرمان، یزد و خراسان شمالی بارش‌ پیش‌بینی شده است.

یکشنبه آینده در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان،‌فارس، یزد و خراسان جنوبی بارش پیش‌بینی می‌شود.

دوشنبه در شمال خراسان رضوی،‌اردبیل،‌گیلان و سه‌شنبه در اردبیل، گیلان و مازندران بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه در نوار شمالی و یکشنبه در نوار شرقی کشور کاهش دما پیش‌بینی شده است. روزهای یکشنبه و دوشنبه در نیمه شرقی و جنوبی کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. امروز در شمال خلیج‌فارس،‌شنبه خلیج‌فارس و تنگه هرمز،‌یکشنبه و دوشنبه آینده نیز دریای عمان مواج خواهد بود. دریای خزر امروز و فردا مواج است.

آسمان تهران امروز نیمه ابری (پوشش ابر حدود ۴۲ درصدی) است و احتمال بارش باران در پایتخت ۵ درصد است. سرعت وزش باد جنوب غربی در پایتخت ۹ تا ۱۹ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است. همچنین احتمال بارش باران در تهران طی امشب ۸۸ درصد و میزان بارش ۱.۱ میلیمتر پیش‌بینی شده است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران در برخی استان‌های کشور خبر داد.

بارش برف و باران در 26 استان کشور

صادق ضیائیان اظهار کرد: جمعه (۲۲ بهمن‌ماه) در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب و جنوب غرب، استان‌های ساحلی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، نواحی مرکزی کشور و از اواخر وقت در شمال شرق کشور بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق جنوبی رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: شنبه (۲۳ بهمن‌ماه) بارش در شمال غرب کشور قطع خواهد شد ولی در سایر مناطق ذکر شده همچنین در برخی نقاط استان‌های فارس، بوشهر، کرمان، یزد و خراسان جنوبی بارش خواهیم داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه یکشنبه (۲۴ بهمن‌ماه) در استان‌های ساحلی خزر و برخی مناطق استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، یزد و خراسان جنوبی بارش پیش‌بینی می‌شود، گفت: دوشنبه (۲۵ بهمن ماه) در شمال خراسان رضوی، اردبیل، گیلان و سه شنبه در اردبیل، گیلان و مازندران بارش پراکنده رخ خواهد داد.

ضیائیان ادامه داد: روز شنبه (۲۳ بهمن‌ماه) در نوار شمالی و یکشنبه (۲۴ بهمن‌ماه) در نوار شرقی کشور کاهش دما پیش‌بینی می‌شود. روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه) در نیمه شرقی و جنوب کشور وزش باد شدید و در برخی نقاط خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه جمعه (۲۲ بهمن ماه) شمال خلیج فارس، شنبه (۲۳ بهمن‌ماه) خلیج فارس و تنگه هرمز و یکشنبه و دوشنبه (۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه) دریای عمان مواج هستند، گفت: دریای خزر نیز جمعه و یکشنبه (۲۲ و ۲۴ بهمن‌ماه) مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۳ بهمن ماه) نیمه ابری تا ابری گاهی وزش باد و بارش باران با احتمال رگبار و رعد و برق اوایل شب کاهش ابر با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۱ درجه و برای روز یکشنبه (۲۴ بهمن ماه) قسمتی ابری، گاهی وزش باد در اواخر وقت نیمه ابری با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۲ و ۲۳ بهمن ماه) بندرعباس با دمای ۲۴ و ۲۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای ۶- و ۷- سانتی‌گراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

هواشناسی فردا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی استان تهران طی امروز تا فردا (۲۲ تا ۲۳ بهمن ماه) بعد از ظهر آسمان نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات برای نیمه جنوبی استان بارش پراکنده باران برای نیمه شمالی بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی امروز تا فردا (۲۲ تا ۲۳ بهمن‌ماه) بعد از ظهر آسمان نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات برای نیمه جنوبی استان بارش پراکنده باران برای نیمه شمالی بارش باران و برف در ارتفاعات بارش برف همراه با مه و گاهی کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت گاهی وزش باد شدید موقت با احتمال رعد و برق در نیمه جنوبی استان دور از انتظار نیست.

از بامداد شنبه تا سه‌شنبه (۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه) کاهش محسوس دما به‌طور میانگین بین ۴ تا ۶ درجه سلسیوس در سطح استان مورد انتظار است. از عصر شنبه (۲۳ بهمن‌ماه) به تدریج کاهش ابر و روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه آسمانی صاف تا نیمه ابری همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین آسمان تهران فردا (۲۳ بهمن ماه) نیمه ابری تا ابری گاهی بارش باران و وزش باد با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۱ درجه سانتیگراد و برای روز یکشنبه (۲۴ بهمن‌ماه) کمی ابری، گاهی وزش باد اواخر وقت وزش باد شدید با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه آبعلی با دمای ۳- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت و رعد و برق و کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۲۲: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال شرق خوزستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران.

وضعیت هوا فردا

شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۳: خوزستان، مازندران، قزوین، البرز، تهران، قم، همدان، مرکزی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، یزد، نیمه شمالی فارس و شمال استان‌های کرمان، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان جنوبی.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۴: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، اصفهان، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات سمنان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی در اثر بارش برف، تاخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال آب گرفتگی معابر شهری.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف روبی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید

زمان شروع: اوایل وقت جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۲۲

زمان پایان: اواخر وقت دوشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۵

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۳ متر

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۲۲: خلیج فارس، در استانهای خوزستان و بوشهر.

شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۳: خلیج فارس، در استانهای خوزستان و بوشهر.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۴: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۵: دریای عمان، در استان سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحلی، خطر غرق شدن قایق‌های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین به‌ویژه در نواحی فراساحل و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی.

توصیه: جلوگیری از تردد قایق‌های سبک، تفریحی و احتیاط تردد با شناورهای نیمه سنگین، محدودیت در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت دریایی.

 

کاهش دما و بارش برف و باران فردا 23 بهمن 1400

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار