پیش بینی وضع هوا فردا ۴ فروردین ۱۴۰۱/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان

پیش بینی وضع هوا فردا 4 فروردین 1401 ،سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان به مردم توصیه کرد در سفرهای برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.

به گزارش رصد روز ، پیش بینی وضع هوا فردا ۴ فروردین ۱۴۰۱ ،سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان به مردم توصیه کرد در سفرهای برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.

پیش بینی وضع هوا فردا ۴ فروردین ۱۴۰۱

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ در خصوص تشدید فعالیت سامانه بارشی هشدار داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ و با اشاره به سامانه بارشی در کشور گفت:‌ بارش برف و رخداد مه و وزش باد نسبتا شدید موقتی در نیمه جنوبی اردبیل، ارتفاعات استان‌های گیلان، غرب مازندران، قزوین، البرز، زنجان و تهران پیش‌بینی می‌شود که این تشدید فعالیت در روز پنجشنبه (۴ فروردین) خواهد بود که در این شرایط لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، مه و کاهش دید دور از انتظار نیست و لذا تجهیز خودروها به وسایل ایمنی و گرمایشی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ در جاده‌های برفگیر، سوخت کافی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها توصیه می‌شود.

همچنین این سازمان ضمن توصیف سامانه دوم (افزایش گرادیان فشار) اعلام کرد این افزایش از پنجشنبه (۴ فروردین) تا جمعه (۵ فروردین) است که وزش باد شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی خواهد بود.

براساس این هشدار در روز پنجشنبه استان‌های اصفهان، مرکزی، قم، غرب یزد و شمال فارس درگیر خواهند بود و در روز جمعه قم، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان،‌ یزد، نیمه شمالی استان‌های فارس و کرمان درگیر این گرادیان فشار خواهند بود.

براساس این هشدار احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا،‌شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و آسیب به سازه‌های موقت مانند چادرها، گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد که اجتناب از سفر در جاده‌ها و مسیرهای شن‌خیز، استحکام سازه‌های موقت،‌عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و همچنین حفاظت از محصولات کشاورزی توصیه می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش پراکنده در نوار شمالی کشور و ارتفاعات البرز خبر داد.

صادق ضیاییان درباره آخرین وضعیت جوی کشور گفت:‌ امروز چهارشنبه (سوم فروردین‌ماه) در نوار شمالی کشور، شمال غرب و ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش پراکنده انتظار می‌رود.

وی با بیان اینکه روز پنجشنبه (چهارم فروردین‌ماه) با گذر امواج تراز میانی سامانه بارشی در نواحی شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات زاگرس مرکزی با شدت بیشتری فعالیت خواهد داشت، گفت:‌ در روز جمعه (۵ فروردین) در شمال‌غرب، غرب و ارتفاعات البرز بارش‌ها ادامه خواهد داشت و در روز شنبه و یکشنبه هفته آتی در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر بارش پراکنده انتظار می رود.

پیش بینی وضع هوا فردا پنج شنبه 4 فروردین 1401

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: چهارشنبه در نواحی شمال‌شرق و شرق وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد وخیزش گردوخاک انتظار می‌رود و این شرایط پنجشنبه در بخش‌هایی از جنوب غرب، غرب به تدریج مرکز، شرق، شمال شرق و در روز جمعه علاوه بر مناطق ذکر شده در دامنه‌های جنوبی البرز و جنوب شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه شنبه وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک در دامنه‌های جنوبی البرز، نواحی جنوب شرق و شرق و یکشنبه برای جنوب غرب و بخش‌هایی از نوار شرق پیش‌بینی می‌شود، افزود: پنجشنبه در نوار دریای خزر و اردبیل افزایش نسبی دما ۳ تا ۵ درجه و طی پنجشنبه و جمعه در شمال شرق، افزایش محسوس دمای ۸ تا ۱۲ درجه انتظار می‌رود.

ضیاییان ادامه داد: امروز دریای خزر مواج است و همچنین جمعه نیمه غربی خلیج فارس و شنبه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز مواج پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه امروز اهواز با بیشینه ۳۴ و کمینه ۱۸ گرم‌ترین استان ثبت شده است، افزود: همچنین اردبیل با بیشینه منفی ۲ و کمینه منفی ۷ سردترین نقطه کشور است.

ضیاییان در مورد وضعیت تهران نیز گفت:‌در روز جاری (چهارشنبه) آسمان تهران نیمه ابری، گاهی ابری و وزش باد شدید و رگبار باران پیش‌بینی می‌شود که بیشینه ۱۸ درجه و کمینه ۹ درجه پیش‌بینی می‌شود.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۳: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گیلان، شمال مرکزی زنجان، ارتفاعات البرز، در استان‌های قزوین، البرز و تهران.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۴: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، شمال مرکزی، شمال چهارمحال و بختیاری، شمال ایلام، شمال شرق خوزستان.

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵: جنوب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات البرز، در استان‌های زنجان، قزوین و البرز.

هواشناسی فردا 4 فروردین 1401

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۳: شرق و جنوب سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۴: مرکزی، لرستان، همدان، قزوین، اصفهان، قم، چهارمحال و بختیاری، جنوب تهران، فارس، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، کرمان، جنوب و شرق سمنان، ایلام، خوزستان، کردستان، کرمانشاه.

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵: مرکزی، قم، البرز، تهران، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۳

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد همراه با بارش باران و افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و تا ۲ تا ۲.۵ متر در فراساحل.

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران.

هشدار وزش باد شدید در تهران

اثر مخاطره: احتمال پاره شدن تورهای صیادی و خسارت به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال غرق شدن قایق‌های کوچک و اختلال در تردد با شناورهای نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی به‌ویژه در فراساحل.

توصیه: محدودیت در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه سنگین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در سواحل و ۲.۵ تا ۳.۵ متر در فراساحل

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر.

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶: خلیج فارس و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، شناورهای سبک و قایق‌های تفریحی، خطر آسیب به قفس ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال آسیب به شناورهای نیمه سنگین و خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحلی.

توصیه: ممنوعیت شنا، پرهیز از تردد با قایق‌ها و شناورهای سبک و تفریحی، اعمال محدودیت در فعالیت های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد با شناورهای نیمه سنگین و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت .

تشدید سامانه بارشی در کشور

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط