پیش بینی وضع هوا فردا ۵ فروردین ۱۴۰۱ / تداوم فعالیت سامانه بارشی در غرب و شمال غربی کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت آینده سامانه بارشی در شمال غرب،غرب،سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات زاگرس مرکزی فعالیت خواهد داشت.

به گزارش رصد روز ، پیش بینی وضع هوا فردا ۵ فروردین ۱۴۰۱، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت آینده سامانه بارشی در شمال غرب،غرب،سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات زاگرس مرکزی فعالیت خواهد داشت.

پیش بینی وضع هوا فردا ۵ فروردین ۱۴۰۱

صادق ضیاییان درباره آخرین وضعیت جوی کشور گفت:‌ بر اساس تحلیل آخرین نقش های پیش یابی هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های  جنوبی  البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات زاگرس مرکزی فعالیت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بارش در گیلان، غرب  مازندران، زنجان، البرز، قزوین و نوار شمالی تهران شدت خواهد داشت، گفت: جمعه (۵فروردین)  در شمال غرب، غرب و ارتفاعات البرز بارش ها ادامه خواهد داشت و شنبه و یکشنبه(۶ و ۷ فروردین ) در شمال غرب و غرب  سواحل دریای خزر بارش پراکنده انتظار می رود.

وی با بیان اینکه دوشنبه (۸فروردین) در سواحل دریای خزر و برخی مناطق شمال شرق بارش پراکنده رخ خواهد داد، افزود: توده گرد و غباری که در کشور عراق شکل گرفته به سبب وزش باد و حرکت آن از سوی شرق طی ۲۴ ساعت آینده غرب و جنوب غرب کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و همچنین امروز در بخش هایی از جنوب غرب، غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و فردا جمعه علاوه بر مناطق ذکر شده در دامنه های جنوبی البرز و جنوب شرق کشور وزش باد شدید گاهی با گرد و خاک پیش بینی می شود.

ضیاییان ادامه داد: همچنین در کشور شنبه وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک در دامنه های جنوبی البرز، نواحی جنوب شرق و شرق و یکشنبه برای جنوب غرب و بخش هایی از نوارشرقی پیش بینی می شود و امروز (۴فروردین)، در سواحل غربی دریای خزر و اردبیل افزایش نسبی دما ۳تا ۵درجه و طی دو روز آینده در سواحل شرقی دریای خزر و شمال شرق افزایش محسوس دمای ۸تا ۱۲ درجه انتظار می رود، همچنین جمعه نیمه غربی خلیج فارس و شنبه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز مواج پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: بندرعباس  و اهواز با بیشینه ۳۲  درجه گرمترین استان کشور و اردبیل با بیشینه یک درجه سردترین استان است و همچنین آسمان تهران برای روز جاری (۴فروردین) قسمتی ابری گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و گاهی تگرگ پیش بینی می شود و بیشینه تهران ۱۳ و کمیته آن ۹درجه خواهد بود.

تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان از ابتدای هفته آینده و خیزش گرد و خاک در استان‌های واقع در جنوب غرب کشور خبر داد.

 سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد از ادامه فعالیت سامانه بارشی طی روزهای شنبه و یکشنبه( ۶ و ۷ فروردین ماه) با مخاطراتی نظیر بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی خبر داد.

شنبه استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان و یک‌شنبه نیمه جنوبی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل درگیر این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها بویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز است.

توصیه می‌شود احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از تداوم گرادیان شدید فشار سطح زمین طی روزهای شنبه و یک‌شنبه( ۶ و ۷ فروردین ماه) خبر داد.

نوع مخاطره حاصل از این پدیده وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک در استان‌های تهران، قم، سمنان، یزد، کرمان، خراسان رضوی، فارس، شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره افزایش احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی است.

سازمان هواشناسی در پایان از تشکیل توده گرد و خاک بر روی کشور عراق و تاثیر آن بر مناطق غرب و جنوب غرب کشور خبر داد.

جمعه و شنبه( ۵ و ۶ فروردین ماه) کاهش دید افقی و کیفیت هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های گرد و خاک در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام مشاهده خواهد شد و اثر این مخاطره رخداد گردوخاک است.

هواشناسی فردا جمعه 5 فروردین 1401

توصیه می‌شود بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان از تردد غیر ضروری خودداری کنند و مسئولین محترم تمهیدات لازم را بکار گیرند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، آسمان استان طی دو روز آینده کمی ابری تا نیمه ابری است. در برخی ساعات همراه با وزش باد مورد انتظار است.همچنین با فعالیت سامانه بارشی احتمال وزش باد شدید همراه رگبار وجود دارد.

 طبق بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران، طی سه روز آینده همراه با آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری در بعضی ساعت‌ها همراه با وزش باد پیش بینی می‌شود که با تاثیر زبانه‌ای از یک سامانه بارشی، در بعضی ساعت‌های عصر و شب امروز و شنبه (۶ فروردین ماه) آسمانی ابری همراه رگبار پراکنده گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید تا خیلی شدید (با احتمال تگرگ در نواحی مستعد) مورد انتظار است.

همچنین تا شنبه در بخش‌های جنوبی استان وزش باد با خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید دور از انتظار نیست. طی روزهای یکشنبه و دوشنبه( ۷ و ۸ فروردین ماه) آسمان صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد و گاهی با وزش باد نسبتا شدید پیش بینی می‌شود.

از جمعه شب( ۵ فروردین ماه) تا صبح یکشنبه( ۷ فروردین ماه) کاهش نسبی دما در سطح استان و کاهش محسوس دما (بطور میانگین بین ۳ تا ۶ درجه سلسیوس) در ارتفاعات قابل انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیرزوکوه و فیروزکوه آلودگی-امین آباد با کمینه دمای ۱- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده‌است.

آسمان تهران فردا (۵ فروردین ماه) کمی ابری در بعضی ساعات همراه باد شدید و در بعد از ظهر و شب نیمه ابری همراه با وزش باد با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۴ درجه سانتیگراد و طی شنبه (۶ فروردین ماه) نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعت‌ها رگبار باران و وزش باد شدید در اواخر وقت قسمتی ابری  با حداقل دمای ۶ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی فردا جمعه

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار