پیش بینی وضع هوا فردا ۷ فروردین ۱۴۰۱ / هشدار سیلاب و آب گرفتگی معابر در ۹ استان

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای از تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور خبر داد و نسبت به سیلاب و آب‌گرفتگی معابر در ۹ استان هشدار صادر کرد.

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا ۷ فروردین ۱۴۰۱ ، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای از تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور خبر داد و نسبت به سیلاب و آب‌گرفتگی معابر در ۹ استان هشدار صادر کرد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۷ فروردین ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با پیش بینی بارش برف و باران برای برخی استانهای کشور طی امروز، از احتمال رخداد پدیده گرد و خاک در مناطق غرب و جنوب غرب به ویژه برای استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان خبر داد.

صادق ضیاییان اظهار کرد: شنبه در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، گیلان، مازندران بارش باران گاهی رعد و برق و در مناطق سردسیر بارش برف و وزش باد شدید موقت و در برخی مناطق استان‌های کرمانشاه، همدان، زنجان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان افزایش ابر و بارش پراکنده و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین با بررسی آخرین تصاویر ماهواره و شکل گیری توده گرد و خاک روی کشور عراق، رخداد پدیده گرد و خاک در مناطق غرب و جنوب غرب به ویژه برای استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، یکشنبه در برخی نقاط استان‌های واقع در شمال غرب، سواحل دریای خزر و دوشنبه در سواحل دریای خزر و مناطق شمالی شمال شرق کشور بارش پراکنده و گاهی وزش باد رخ می‌دهد.

ضیاییان با بیان اینکه سه‌شنبه و چهارشنبه در غالب مناطق کشور جو پایدار است، توضیح داد: امروز در دامنه‌های جنوبی البرز، جنوب شرق، شرق و شمال شرق، وزش باد شدید است‌ و در مناطق مستعد گاهی همراه با خیزش گرد و خاک خواهد بود. این شرایط یکشنبه و دوشنبه در جنوب غرب و سواحل جنوبی کشور دور از انتظار نیست.

وی همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در شرق و جنوب شرق کشور را پدیده غالب برای سه‌شنبه پیش بینی کرد.

به گفته وی، همچنین شنبه تا سه‌شنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دریای عمان مواج و متلاطم است.

هواشناسی فردا 8 فروردین 1401

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۷ فروردین ‌ماه) صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۷ درجه سانتیگراد و دوشنبه (۸ فروردین ماه) صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۶ و ۷  فروردین ماه) بندرعباس با دمای ۳۵ و ۳۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و ارومیه با  دمای ۵ – و ۳- درجه سانتیگراد، سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

 بر اساس تحلیل نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، گیلان، مازندران بارش باران گاهی رعدوبرق و در مناطق سردسیر بارش برف و وزش باد شدید موقتی و در مناطق استان‌های کرمانشاه،‌ همدان، زنجان، مرکزی، قزوین، البرز،‌ تهران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان افزایش ابر و بارش پراکنده و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با شکل‌گیری توده گردوخاک روی کشور عراق پدیده گردوخاک در مناطق غرب و جنوب غرب به‌ویژه برای استان‌های کرمانشاه،‌ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، سواحل دریای خزر و روز دوشنبه در سواحل دریای خزر و مناطق شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده روی می‌دهد. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

همچنین امروز در دامنه‌های جنوبی البرز، جنوب شرق و شمال شرق وزش باد شدید است .این شرایط روزهای یکشنبه و دوشنبه در جنوب غرب و سواحل جنوبی پیش‌بینی می‌شود. شنبه تا سه‌شنبه در خلیج‌فارس و تنگه هرمز و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود.

با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت امروز (۶ فروردین ماه) با توجه به ناپایداری جوی و وزش باد نسبتا شدید، هوای تهران در وضعیت قابل قبول قرار می‌گیرد.

 پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح روز شنبه (۶ فروردین ماه) با توجه به شرایط ناپایدار جوی و وزش باد نسبتاً شدید، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت.

تداوم وزش باد مؤثر در طول روز، پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. این شرایط جوی تا اواخر وقت شنبه ادامه خواهد داشت و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود. حاکمیت ناپایداری جوی تا صبح روز یکشنبه (۷ فروردین ماه) از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و برقراری وضعیت قابل‌قبول را به‌دنبال خواهد داشت.

وزش باد مؤثر در طول روز سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. همچنین با تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی یکشنبه، پراکندگی آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نیست.

هوای فردا

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۵۴ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۵۹ و کیفیت هوا در محدوده قابل قبول است.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۷

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی.

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۷: نیمه جنوبی استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم: تداوم گرادیان شدید فشار سطح زمین

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶

زمان پایان: یک‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۷

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶: تهران، قم، سمنان، یزد، کرمان، خراسان رضوی، فارس، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی

توصیه: احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی

توصیف سامانه سوم: تشکیل توده گرد و خاک بر روی کشور عراق و تاثیر آن بر مناطق غرب و جنوب غرب

نوع مخاطره: کاهش دید افقی و کیفیت هوا و افزایش غلظت آلاینده های گرد و خاک

هواشناسی فردا یکشنبه 8 فروردین

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۶: خوزستان، کرمانشاه، ایلام

اثر مخاطره: رخداد گردوخاک

توصیه: بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان از تردد غیر ضروری خودداری کنند و مسئولان تمهیدات لازم را بکار گیرند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار