چراغ سبز به اصلاح آیین نامه مولدسازی

در حالی که انتقادها به مصوبه مولد سازی دارایی های مازاد دولت بالا گرفته روز گذشته مجلس در نشست غیر علنی به بررسی این موضوع پرداخت و یک نماینده از اصلاح آیین نامه این مصوبه در جلسات آینده شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا خبرداد. به گزارش رصد...

در حالی که انتقادها به مصوبه مولد سازی دارایی های مازاد دولت بالا گرفته روز گذشته مجلس در نشست غیر علنی به بررسی این موضوع پرداخت و یک نماینده از اصلاح آیین نامه این مصوبه در جلسات آینده شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا خبرداد.

به گزارش رصد روز،همزمان با بالاگرفتن انتقادات از مصوبه مولدسازی دارایی های دولت، مجلس دیروز پیش از آغاز جلسه علنی خود، جلسه غیرعلنی درخصوص این مصوبه برگزار کرد. اظهارات برخی نمایندگان از این نشست حاکی از آن است که رئیس مجلس از لزوم اصلاحات لازم در آیین نامه مولدسازی توسط شورای سران قوا برای اطمینان بخشی از چگونگی اجرای درست آن، اعمال نظارت هایی بر هیئت ۷ نفره و نیز برگزاری جلسه علنی مجلس درخصوص این مصوبه خبر داده است.
پس از انتشار خبر مصوبه مولدسازی دارایی های دولت که در آن به مدت دو سال اختیارات ویژه ای به یک هیئت ۷ نفره با مصونیت قضایی برای تعیین تکلیف دارایی های مازاد دولت داده شده است، این مصوبه با انتقادهای فراوانی روبه رو شد.
در این حال، هر چند توضیحاتی از سوی مسئولان دولت برای این موارد مطرح شده اما این توضیحات باز هم نتوانست پاسخی به افکار عمومی باشد. در ادامه، نامه تند و انتقادی احمد توکلی به سران قوا منتشر شد که در آن، این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده بان شفافیت و عدالت، مصوبه مذکور را نوعی کاپیتولاسیون دانست که برای مدیران سیاسی دارای امضای طلایی مصونیتی ایجاد می کند که حتی برای رهبری و مسئولان رده بالای نظام نیز چنین مصونیتی پیش بینی نشده است.

جلسه غیر علنی مجلس و خبرهای تازه درباره مصوبه مولدسازی
با این اوصاف سرانجام مجلس، درباره مصوبه مولدسازی دارایی های دولت، دیروز و قبل از آغاز جلسه رسمی، جلسه غیررسمی برگزار کرد. در این خصوص به یادداشتی از مجتبی توانگر نماینده مردم تهران درباره این نشست اشاره کرد. وی در این یادداشت با اشاره به اظهارات رئیس مجلس نوشت: «دکتر قالیباف در جلسه غیرعلنی امروز(دیروز) تاکید کرد که کشور نیاز به سرمایه‌گذاری به خصوص‌ در بخش زیرساخت‌ها دارد  لذا ‎مولدسازی اموال راکد و بدون استفاده دولتی ضرورت کشور است اما با وجود این که بیش از ۲ دهه است قوانین متعدد برای مولدسازی وجود داشته و دولت مکلف به اجرا بوده متاسفانه اجرا نشده است و البته این کار باید طبق قواعد اجرا شود.»
اظهارات وی به نقل از قالیباف حاکی از آن است که مولدسازی دارایی های دولت به هیچ عنوان به مثابه خصوصی سازی، شامل زیرساخت های فعال دولت نمی شود. توانگر نوشته است: «براساس توضیحات رئیس‌مجلس مولدسازی به هیچ عنوان شامل اموال فعال دولت نظیر پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، کارخانه‌ها و غیره که فعال هستند، نمی‌شود و فقط اموال غیرمنقول راکد و بدون استفاده شامل این موضوع می‌شود و کسی حق ندارد آن را به سایر زیرساخت‌های فعال کشور مرتبط کند.»
اما مهم ترین بخش یادداشت وی به احتمال اصلاحات در مصوبه مولدسازی اشاره دارد. این نماینده مجلس به نقل از رئیس مجلس تصریح کرد: «دکتر قالیباف همچنین تاکید کرد که آیین‌نامه مولدسازی باید در جلسه شورای هماهنگی سران قوا بررسی و اصلاحات لازم برای اطمینان‌بخشی از چگونگی اجرای درست آن انجام شود و براساس نظام‌نامه این شورا اگر بنا بر ادامه اجرای تصمیمات بیش از زمان تعیین شده باشد، باید دولت لایحه آن را به مجلس بیاورد و موضوع مولدسازی نیز شامل همین نظام‌نامه است.»
در این حال، به نقل از سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس از اعمال نظارت بر هیئت ۷ نفره خبر داد و گفت: «(در جلسه دیروز) یکی از سوالات مهم نمایندگان بحث چگونگی اجرا کردن این موضوع و همچنین مصونیت قضایی بود که آقای قالیباف بیان کرد مصونیت به این معنا نیست که افرادی که در این هیئت حضور دارند بتوانند تخلفاتی انجام دهند، قطعاً روی این هیئت نظارت‌هایی خواهد شد.»
ایزدخواه نماینده تهران نیز با بیان جزئیاتی از جلسه غیر علنی دیروز گفت: «در این نشست آقای قالیباف به نمایندگان این وعده را داد که مجلس حتما درباره مصوبه مولدسازی جلسه‌ای مجزا به شکل علنی برگزار خواهد کرد.»

خاندوزی: مولدسازی از وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و آموزش و پرورش آغاز می‌شود
ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی در پانزدهمین نشست پاسخگویی به تماس‌های مردم در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، درباره طرح مولدسازی گفت: با توجه به این که وزارت جهادکشاورزی و آموزش و پرورش فهرست املاک مازاد و راکد و نیز فهرست پروژه‌های عمرانی را که این دارایی های راکد صرف آن خواهد شد، در اختیار داشتند، در اولویت صدور مجوز قرار گرفتند. وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری و وزارت آموزش و پرورش برای پروژه‌های ساخت مدارس جدید، از منابع مولد سازی استفاده خواهند کرد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار