چرا صاحبان مسکن ملی پول واریز نمی‌کنند؟

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، مهلت تکمیل ثبت‌نام طرح مسکن ملی دوباره تمدید شد. متقاضیان این طرح تا پایان شهریور فرصت داشتند تا آورده ۴۰ میلیونی خود را واریز کنند. این مهلت ابتدا تا آخر آبان، بعد تا آخر آذر و حالا تا پنجم دی ماه تمدید شده. آخرین آمارها نشان می‌دهد از ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی، ۱۰۰ هزار نفر مربوط به بافت فرسوده بوده و قرار است برای ۳۰۰ هزار نفر خانه ساخته شود. از این تعداد حدود ۱۵۸ هزار نفر برای افتتاح حساب اقدام کرده و ۱۰۰ هزار نفر آورده خود را واریز کرده‌اند. این یعنی احتمال انصراف حدود دو سوم متقاضیان مسکن ملی در کل کشور وجود دارد.

همچنین در تهران، از مجموع ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفری که واجد شرایط طرح مسکن ملی شناخته شده بودند، تا هفته پیش تنها چهارهزار و ۹۰۰ نفر در آورده خود را تکمیل کنند و حدود شش هزار نفر تمایلی به تکمیل ثبت‌نام از خود نشان نداده‌اند. احتمالا ابهامات زیاد طرح اقدام ملی مسکن باعث شده آن همه تب و تاب برای ثبت‌نام اولیه طرح در سال گذشته حال به‌طور کلی از بین برود. اگر خاطرتان باشد سال گذشته تقریبا دو ماه تمام فکر و ذکرمان شروع ثبت‌نام در استان‌های مختلف برای طرح اقدام ملی مسکن بود اما دیگر خبری از هجوم متقاضیان نیست.

یکی از ابهامات مهم قیمت واحدهای طرح مسکن ملی است که ارقام مختلفی از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا شش میلیون تومان برای هزینه ساخت هر متر مربع اعلام شده و مشخص نیست در نهایت تحویل گرفتن آن‌ها چقدر سرمایه لازم دارد. تا جایی که هزینه کلی ساخت مسکن می‌تواند بین ۲۰۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان متغیر باشد و وام ۱۰۰ میلیونی بخشی از آن را پوشش خواههد داد. ابهام دیگر درباره زمان پایان فرایند ساخت واحدهاست که باعث شده خیلی‌ها نگران دچار شدن به سرنوشت متقاضیان مسکن مهر را داشته باشند.

یک سال از زمان شروع طرح گذشته و هنوز مرحله ثبت‌نام آن به پایان نرسیده و قرار است مرحله دوم برای جذب متقاضیان جدید در آینده آغاز شود. مورد عجیب‌تر اینکه حتی متراژ واحدهای مسکن ملی هم مشخص نیست و ارقام مختلفی بین ۶۵ تا ۱۰۰ مترمربع برای آن‌ها مطرح شده.

حالا با انصراف احتمالی تعداد زیاد متقاضیان، مسکن ملی مخاطبان جدیدی پیدا کرده. براساس تفاهمنامه‌ای که به امضای مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان رسیده قرار است در شهرهای جدید به مهندسان واجد شرایط عضو نظام مهندسی، مسکن ملی واگذار شود.

هزینه ساخت مسکن ملی؛ ۲.۵ میلیون یا هشت میلیون؟

هیچ‌کس نمی‌داند نهایتا هزینه ساخت واحدهای مسکن کلی چقدر خواهد بود. حتی خود سازنده‌ها! در زمان ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن، قرار بود قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بین دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد که در هر استان بسته به به هزینه‌های ساخت متفاوت بود. البته از همان زمان مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کردند این ارقام صرفا بر اساس برآورد هزینه‌هاست و ممکن است در پایان، قیمت تمام شده مسکن ملی متفاوت باشد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در زمان آغاز ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن قیمت این واحدهای مسکونی را حدود ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرده بود. از آن‌جا که گفته می‌شود واحدهای مسکن ملی احتمالا ۸۰ متری هستند، می‌توان نتیجه گرفت آن زمان اسلامی هنوز ساخت مسکن ملی را سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته بود. مهرماه امسال قرار بود مهر پایانی بر گمانه‌زنی‌ها درباره هزینه ساخت مسکن ملی باشد.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد هزینه ساخت مسکن ملی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و با پنج یا ۱۰درصد کاهش به استان‌ها اعلام شده. بعدها مشخص شد این رقم مربوط به قیمت تمام شده مسکن ملی نیست، بلکه وزارت راه برای جذب پیمانکارها این پیشنهاد  را برای آن‌ها مطرح کرده. یک ماه پیش بود که رقم جدیدی برای هزینه ساخت مسکن ملی مطرح شد.

جواد حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از افزایش هزینه تمام شده ساخت مسکن ملی تا متری سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خبر داده است. دو هفته پیش نقل قول دیگری از حق‌شناس منتشر شد که در آن می‌گوید «چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته شود شما قرار نیست پول زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن برعهده شماست؟ این پروژه‌ها ۱۰ طبقه با دو طبقه زیرزمین هستند. در طبقه همکف هم سالن اجتماعات ساخته می‌شود و حدود ۴۳درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی افزوده می‌شود بنابراین افزایش قیمت این پروژه به حدود متری چهار میلیون تومان، به همین دلیل است.»

حالا ما با یک رقم جدید روبه رو هستیم که از برآورد اولیه وزارت شهرسازی برای هزینه‌های مسکن ملی بیشتر است. ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. هفته گذشته ایسنا در گزارشی اعلام کرد خبرهایی رسیده که پیمانکاران ساخت مسکن ملی در بعضی استان‌ها قیمت هر متر مربع واحدهای مسکن ملی را بین پنج تا شش میلیون تومان تعیین کرده‌اند. این یعنی یک واحد ۸۰ متری بین ۴۰۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان هزینه دارد.

آورده اولیه متقاضیان مسکن ملی ۴۰ میلیون تومان به اضافه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی است. همچنین در طول ۱۸ ماه متقاضیان باید براساس نرخی که سازندگان اعلام می‌کنند نسبت به تکمیل آورده اقدام کنند. رقمی که مشخص نیست و بین ۲۰۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. به علاوه اینکه وام ۱۰۰ میلیون تومانی این طرح با سود ۱۸درصدی به متقاضیان پرداخت می‌شود.

هزینه معمول ساخت مسکن در تهران و سایر شهرها

ساخت یک آپارتمان در تهران حدود چهار میلیون تومان به ازای هر متر مربع هزینه لازم دارد. البته این رقم صرفا هزینه ساخت است و قیمت زمین هم به آن اضافه می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه ساخت آپارتمان پنج طبقه در تهران چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. این هزینه شهر به شهر می‌تواند متفاوت باشد.

مثلا در تبریز هزینه ساخت مسکن حدود متری سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، اصفهان و شیراز چهار میلیون ۰۰ میلیون تومان، مشهد چهار میلیون تومان و اهواز چهار میلیون ۵۰۰ هزار تومان است. تقریبا می‌توان گفت ساخت خانه با توجه به قیمت فعلی مصالح در بازه سه میلیون و ۵۰۰ تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.

پارسال زمانی که طرح اقدام ملی مسکن در مرحله ثبت‌نام اولیه قرار داشت، هزینه‌های ساخت یک متر مربع واحد مسکونی در شهرهای مختلف بین دو تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. مثلا ساخت یک آپارتمان پنج طبقه در تهران حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع هزینه داشت. با این حساب می‌توان می‌گفت اعداد و ارقام پنج تا شش میلیونی اعلام شده توسط پیمانکاران بیشتر از هزینه معمول ساخت مسکن در شرایط فعلی است.

متراژ واحدهای مسکن ملی؛ ۶۵ متر، ۸۰ متر یا ۱۰۰ متر؟

علاوه بر اینکه مشخص نیست قیمت تمام شده هر متر مربع از واحدهای مسکن ملی چقدر خواهد بود، حتی متراژ واحدها هم در هاله‌ای از ابهام است. متقاضیان باید برای تکمیل ثبت‌نامشان ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند، در حالی که معلوم نیست نهایتا خانه با چه مشخصاتی به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

مسعود حق‌لطفی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد می‌گوید پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در فازهای مختلف این شهر از جمله فاز ۴ و ۷ و در قالب واحدهای ۶۵ تا ۱۰۰ متری اجرایی می‌شود. طمان ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در آبان‌ماه ۹۸، محمود محمودزاده که آن زمان سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت شهرسازی بود، اعلام کرد تمامی واحدهای مسکن ملی براساس الگوی مصرف بین ۷۵ تا ۸۰ متر طراحی شده است.

ابهام در زمان تحویل واحدهای مسکن ملی

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دو سال، شعار اصلی طرح اقدام ملی مسکن است. ابتدای سال ۹۸ زمانی که از این طرح رونمایی شد، قرار بود کار ساخت همه واحدها در دو سال و تا پایان دولت به پایان برسد. اول آبان ماه اولین واحدهای مسکن ملی افتتاح شد که تعداد آن‌ها ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد بود. این رقم در برابر ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی چندان چشمگیر به نظر نمی‌رسد.

حالا حدود یک سال و نیم از آن روز می‌گذرد و تقریبا هشت ماه تا پایان دولت باقی‌مانده اما هنوز کار ثبت‌نام متقاضیان به پایان نرسیده است. قرار است بعد از پایان ضرب‌الاجل پنجم دی ماه، متقاضیانی که آورده خود را واریز نکنند، از طرح مسکن ملی کنار گذاشته شوند و بعد از آن مرحله دوم ثبت‌نام متقاضیان جدید انجام شود.

با این حساب احتمالا چند ماه دیگر هم درگیر ثبت‌نام مسکن ملی خواهید بود و ماجرا قرار نیست پنجم دی ماه به پایان برسد. از طرف دیگر آن‌طور که محمود محمودزاده اعلام کرده، رقم دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی اعلام شده در آبان ماه امسال برای ساخت واحدهای مسکن ملی مربوط به فراخوان برای جذب پیمانکار بوده. همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران می‌گوید این اداره کل عملیات اجرایی پروژه‌های اقدام ملی تولید مسکن را علاوه بر تهرانسر در سایت‌های شهریار، رباط کریم، قرچک، اسلامشهر و پاکدشت از مهر امسال آغاز کرده است.

هم‌اکنون پروژه تهرانسر ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات اجرایی دیگری شهرهای استان در مرحله عملیات خاکی است. با این حساب می‌توان برداشت کرد که کار حداقل بخشی از واحدهای مسکن ملی آغاز نشده و با توجه به تاخیرهای به‌وجود آمده و تمدید پیاپی زمان ثبت‌نام و تکمیل آورده، معلوم نیست کار ساخت واحدهای مسکن ملی قرار است کی تمام شود.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید     

 

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا