چشم‌انداز مثبت دلاری

نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر رسمی بازار روز گذشته در نیمه‌های کانال ۵۰هزار تومانی به نوسان پرداخت. پس از ثبات بازار ارز در تابستان، از روزهای ابتدایی دهه سوم مهر نرخ ارز دچار نوسانات قیمتی شد.

به گزارش رصد روز، این نوسانات که به‌دلیل وقوع تنش‌های نظامی در منطقه و نتایج و احتمالات مرتبط با آن رخ داد در وهله اول نرخ دلار آزاد را از کریدور تابستانه خود (کانال‌های ۴۸ و ۴۹هزار تومانی) رشد و در مرحله بعد قیمت این ارز را تا سطوح قیمتی کانال ۵۳هزار تومانی افزایش داد. البته با فروکش کردن انتظارات تورمی، مجددا قیمت دلار به کانال ۵۰هزار تومانی بازگشت؛ اما مشخصا آرامش روزهای تابستان در بازار مشاهده نمی‌شود.

Untitled-3 copy

روز گذشته وزیر اقتصاد در نشست خود با اصحاب رسانه و خبرنگاران به سوالی در رابطه با چشم‌انداز بازار ارز این‌چنین پاسخ داد: «سیاست ستاد اقتصادی دولت کنترل بازار ارز است و برای اجرای آن از سوی دولت اختیارات خوبی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شد و قانون مجلس هم در این خصوص که در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال طی کردن مراحل نهایی است، اختیارات خوبی از نظر قانون به بانک مرکزی داده است. وی یادآورشد: افزایش درآمدهای ناشی از صادرات نفت از دلایلی است که بازار با ثباتی برای ارز در پیش‌رو داریم و بانک مرکزی هم توانایی کنترل آن را دارد.» در نتیجه با توجه به سخنان وزیر و همچنین سیگنال‌های منتشرشده از سوی بانک مرکزی می‌توان گفت بازارساز در نظر دارد تا در ماه‌های آتی با تقویت بخش عرضه بازار از نوسانات قیمت ارز جلوگیری کند. روز گذشته نیز در واپسین معاملات نقدی قیمت هر برگ اسکناس دلار حدود ۵۰تومان ارزان شد و در رقم ۵۰هزار و ۶۰۰تومان به فروش رسید.

دلار در جست‌وجوی کریدور آرامش؟
دیروز سه‌شنبه ۲آبان ماه روند نرخ دلار آزاد در معاملات بازار تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز دوشنبه فعالیت خود را در رقم ۵۰هزار و ۶۵۰تومان پایان بخشیده بود، در صبح روز گذشته حوالی نرخ روز پیشین آغاز به‌کار کرد. بازه قیمتی ۵۰هزار و ۵۰۰ تا ۵۰هزار و ۷۰۰ تومان را می‌توان محل نوسان نرخ نقدی دلار در سه‌شنبه دانست. درنهایت نیز با حدود ۵۰تومان افت نسبت به آخرین نرخ نقدی روز پیش در رقم ۵۰هزار و ۶۰۰ از حرکت ایستاد. با به پایان رسیدن معاملات نقدی، نرخ فردایی دلار رشد نسبی را تجربه کرد و در حوالی رقم ۵۰هزار و ۸۵۰تومان نوسان کرد. روز گذشته روند معاملات بازار سکه و طلا نیز کاهشی بود. درحالی‌که سکه طلای طرح جدید تنها ۲۰هزار تومان نسبت به نرخ روز پیشین خود افت کرد، قیمت نیم‌سکه در بازار دیروز حدود ۱۵۰ هزار تومان ارزان شد و در رقم ۱۵میلیون و ۲۰۰هزار تومان به فروش رسید. قیمت ربع سکه نیز در بازار روز گذشته ۵۰هزار تومان ارزان‌تر از روز پیشین ثبت شد.

منبع:دنیای‌اقتصاد

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار