تاریخ انتشار این مطلب 1400/02/15 - 21:14:26

چگونه با وجود دلخوری دیگران را ببخشیم؟

به گزارش رصد روز، همه مسائل از زمانی آغاز می‌شود که کسی به ما یک حرفی می‌زند و ما از شنیدن آن ناراحت می‌شویم و این ناراحتی و عصبانیت خود را  به همه روابطمان منتقل می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست که با بخشیدن طرف مقابل،  چنین بار سنگینی را از روی دوش خود و دیگران برداریم و سعی در بهبود روابط خود داشته باشیم؟

هنگامی که برای بخشیدن آماده هستید، می‌توانید چند قدم دیگر بردارید تا مطمئن شوید که این آمادگی شما واقعی است.

در مورد احساسات خود صحبت کنید

قبل از اینکه شخصی را ببخشید، بهتر است اطمینان حاصل کنید که می‌توانید احساسات خود را در مورد آنچه که اتفاق افتاده است به زبان بیاورید و این امر مستلزم آن است که ابتدا با احساساتی که داشته‌اید، کنار بیایید.

با شخصی که به طور کامل به او اعتماد دارید، صحبت کنید و حتی اگر نمی‌خواهید به تمام جزئیات آنچه اتفاق افتاده است، بپردازید سیستم پشتیبانی شما می‌تواند نقش مهمی در این روند داشته باشد که شما فردی را ببخشید.

احتمالاً دوستان مورد اعتماد شما قبلاً کمکتان کرده‌اند تا بدترین درد خود را پشت سر بگذارید و با شروع بهبودی شما نیز می‌توانند بیشتر شما را پشتیبانی کنند.

نکته: اگر باز هم برایتان سخت است، مدیتیشن را امتحان کنید. چون نمی‌توان یک شبه احساسات بد را کنار گذاشت و یک فرد را بخشید.

قسمت پر لیوان را پیدا کنید و ببینید

وقتی کسی احساسات شما را جریحه‌دار می‌کند، احتمالاً شما در جایی نیستید که بتوانید مزایای موجود در موقعیت به وجود آمده را پیدا کنید، اما با گذشت زمان و وقتی که فضای احساسی بیشتری دارید، ممکن است متوجه شوید که چه چیزی را به دست آورده‌اید.

شاید یک دوست صمیمی, کاری بی‌رحمانه انجام داده  یا بدون هیچ توضیحی شما را کنار گذاشته باشد و شما نیز با وجود درد و عصبانیت، دلیل این کار او را کشف کرده باشید و سپس, او توضیح می دهد که با علائم جدّی بهداشت روان دست و پنجه نرم می کند و این موضوع باعث می‌شود که شما به او کمک کنید تا مورد حمایت شما قرار گیرد که این موضوع درسی می تواند به همراه داشته باشد و آن هم این است که شما به عنوان یک فرد بهتر به زندگی خود ادامه دهید.

از بخشیدن مسائل کوچک شروع کنید

اگر به دلیل این که یک فرد, به شما آسیب جدی وارد کرده است، نمی توانید او را ببخشید و این موضوع برای شما مشکل است, به جای سخت گرفتن به خود, دلتان به رحم بیاید و گذشت کنید و او را ببخشید، چرا که اگرچه مبارزه کردن, یک موضوع طبیعی است امّا با بخشیدن مسائل کوچکی که در زندگی رخ داده است می توانید به بخشیدن عادت کنید.

به عنوان مثال، شخصی در محل کار, ناهار شما را  از یخچال بیرون آورده است و شاید او در تلاش بوده تا برای خود غذا تهیه کند. بنابراین, به جای عصبانی شدن, از این که او به اشتباهی غذای شما را برداشته است خُرده نگیرید و از همین جا, دلسوزی را تمرین کنید و یا این که شخصی که در کنار اتومبیل  شما پارک کرده است, هنگامی که از ماشین خارج می‌شود به صورت اتفاقی و بدون هیچ تعمدی, به اتومبیل شما خراش وارد می کند.

این یک موضوعی است که اتفاق می‌افتد و بیمه هم برای همین مواقع به وجود آمده است. بنابراین, عصبانیت، اتومبیل شما را تعمیر نمی‌کند و در عوض, بخشیدن به شما کمک می‌کند تا از این اتفاق احساس بهتری داشته باشید.

خودتان را ببخشید

معمولاً وقتی که مردم خودشان را مقصر بدانند، برای بخشیدن نیز با مشکل مواجه می‌شوند، اما بخشیدن, خود, دلیل بسیار مهمی برای  بخشیدن دیگران است.

به یاد داشته باشید که تصمیم یک فرد دیگر برای آسیب زدن به شما ربطی به شما ندارد، اما اگر در بخشیدن خودتان با مشکل مواجه هستید در حالی که هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید، بهتر است با یک مشاور و یا روانشناس صحبت کنید.

بخشیدن یک نفر

حالا شما برای بخشیدن یک نفر آماده شده‌اید،چگونه یک نفر را می بخشید؟

  مجلس بر روند مذاکرات برجامی نظارت می‌کند/طرف‌های غربی باید تضمیمن بدهند

ممکن است زمانی که هیچ ارتباطی با شخص مقابل ندارید، بخشیدن کار بسیار سختی باشد.

اگل می گوید: «بخشیدن با شما آغاز می‌شود و پایان می‌یابد. شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن موقعیت خودتان و طرف مقابل، او را ببخشید.»

نیازی نیست که حتما با طرف مقابل خود در تماس باشید تا او را ببخشید، بلکه می‌توانید از نکات زیر برای بخشیدنش استفاده کنید.

یک نامه بنویسید

اگر ترجیح می‌دهید از ملاقات حضوری با شخصی که او را بخشیده‌اید خودداری کنید، نوشتن نامه ممکن است راه بهتری  برای ابراز احساسات شما باشد.

نامه یک طرفه است و شما می‌توانید آنچه که تجربه کرده‌اید را بدون کم و کاستی  به اشتراک بگذارید و ممکن است توضیحات و عذرخواهی‌ها مفید باشد، اما این موضوع ضروری است که فرصت هر آن چه که باید بیان کنید را داشته باشید.

نامه‌ها می‌توانند یک روش خوب برای بخشیدن یک عضو خانواده باشند که به دلیل تخلف و یا هر دلیل دیگری در زندان افتاده است و شما می‌توانید از طریق نامه و بدون تماس با او ارتباط برقرار کنید.

شما می‌توانید نامه را به سادگی و برای منافع خود بنویسید و آن را تا زمانی که احساس آمادگی می کنید نگه دارید.

اگر مخاطب، فرد مطمئنی نیست، می توانید برای محافظت از موقعیت مکانی خود، نامه را با آدرس اشتباه ارسال کنید یا اینکه کسی آن را برای شما تحویل دهد.

احساسات خود را با فرد دیگری در میان بگذارید

دستیابی به شخصی که می‌بخشید همیشه آسان نیست و یا ممکن است آن شخص نقل مکان کرده باشد و یا دیگر در قید حیات نباشد.

اگل توضیح می‌دهد: «این مسئله می‌تواند یک مانع اصلی برای روند بهبودی شما باشد، چون شما فکر می‌کنید نمی‌توانید با بخشیدن فرد احساس بهتری داشته باشید.»، اما در واقع نیازی به این ندارید که احساساتتان را به خود شخص بگویید.

وقتی انتخاب کرده‌اید که آن فرد را ببخشید، با به اشتراک گذاشتن تصمیم خود با شخص دیگری، مانند یک عزیز، یک مربی یا کسی که شرایط را درک کند، این روند را به پایان خواهید رساند و اگر احساس می‌کنید کسی شما را درک نمی‌کند، می‌توانید احساس خود را در جایی بنویسید.

اگر شخصی که می‌بخشید از دنیا رفته است، تکمیل روند بخشیدن ممکن است شامل بازدید از مکانی باشد که برای هر دو شما معنی داشته و خاطره انگیز بوده است.

فراموش کردن

ممکن است احساسات شما تا زمان بعد از بخشیدن فرد هم درگیر آن کار باشد، اما بخشیدن به شما اجازه می‌دهد تا رو به جلو حرکت کنید.

روی موارد خوب زندگی تمرکز کنید

شما نمی‌توانید چالش‌هایی را که در زندگی با آن ها روبرو می شوید، نادیده بگیرید، اما اولویت همدلی کردن می‌تواند درک نکات خوب را آسان کند و در مقایسه با موارد بد، به آن‌ها وزن بیشتری بدهد و اگر مشکلی هم به وجود بیاید، شما قبلاً تمرین کرده اید که در شرایط بد، به دنبال منافعی برای خود باشید.

لازم نیست باور کنید که همه چیز به دلیل سرنوشت معنی دارد یا به این دلیل است که اتفاق می‌افتد و مهم نیست که زندگیتان چه معنایی داشته باشد، معنای خود را بسازید و خوب خود را پیدا کنید.

برای خوشحالی خودتان تلاش کنید

این طبیعی است که بخواهید فردی که شما را ناراحت کرده، کاملاً پشیمان باشد، اما این مسئله همیشه اتفاق نمی‌افتد.

برخی از افراد توانایی این را ندارند که بفهمند چه زمانی باعث ایجاد ناراحتی شده‌اند و برخی هم متوجه اشتباهات خود نمی‌شوند و یا به آن‌ها اهمیت نمی‌دهند.

تلخ کردن اوقاتتان به این افراد قدرت می‌دهد. بنابراین، به جای اینکه اجازه دهید گرفتار گذشته شوید، از چیزی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید تا از خودتان به بهترین شکل محافظت کنید، چون بخشیدن به شما این فرصت را می‌دهد تا شادی و صلح را در زندگی پیدا کنید.

بخشیدن در عمل ممکن است به نظر دشوار باشد، اما مهارتی است که می‌توانید برای خودتان ایجاد کنید.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا