کارنامه‌سازی برای دولت رئیسی؛ نرخ تورم در دولت سیزدهم به بالای ۶۰ درصد رسیده است

دولت رئیسی همواره مدعی کاهش نرخ تورم و بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم در دو سال اخیر بوده است، اما گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی، ادعا‌های مقامات دولت را رد می‌کنند.

به گزارش رصد روز ، دیروز ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور روبروی مجریان صداوسیما نشست و بدون آنکه اظهارات وی به چالش کشیده شود، با تکرار برخی ادعاها علیه دولت قبل، مدعی بهبود اقتصاد و معیشت مردم شده است. اما آمارهای رسمی در این خصوص چه می‌گویند؟

رئیسی بدون اشاره به ثبت نرخ تورم بالای ۶۰ درصد در سال جاری، مدعی کاهش نرخ تورم از ۵۹ درصد به ۴۰ درصد شده است، اما؛

١- نرخ تورم اردیبهشت‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت به ماه مشابه در سال ١۴٠٠ نه تنها مهار نشد؛ بلکه تورم سالانه ٨/١ واحد درصد، تورم نقطه‌ای ٧/٧ واحد درصد و تورم ماهانه ٢/١ واحد درصد افزایش یافته و اساساً اعلام نرخ ۶٠ درصدی تورم در دولت روحانی کاملًا بی‌پایه بوده است.

٢- رشد اقتصادی سه ماهه اول سال ١۴٠١ نسبت به مدت مشابه در سال ١۴٠٠ و آخرین فصل کاری دولت روحانی کاهش یافته و از ۶/٩ درصد به ۴/۶ درصد تقلیل یافته است.

٣- رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز در مدت مذکور از ١١/٣ درصد به سه دهم درصد سقوط کرده است.

۴- در یکسال بهمن ١۴٠٠ تا بهمن ١۴٠١ پایه پولی و نقدینگی به ترتیب، ٢٢٨ هزار میلیارد تومان و یک میلیون و ۴٧٩ هزار میلیارد تومان و همچنین بدهی دولت به بانک مرکزی ١٣٢ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

۵- اشتغال در طی سال ١۴٠١ کمتر از ٢۶۴ هزار نفر افزایش داشته و ایجاد و ازدیاد یک میلیون شغل رسماً کذب بوده است.

در چنین شرایطی است که تیم رسانه‌ای دولت رئیسی با روحیه گرفتن از بهره‌برداری چند طرح عمرانی که در مرحله افتتاح توسط دولت روحانی بوده، همچون راه‌آهن زاهدان – خاش، کانال انتقال آب از پشت سد کانی سیب به دریاچه ارومیه که از حدود ٣۵ کیلومتر صرفًا ۵٠٠ متر باقی‌مانده بود و یا راه‌آهن میانه به تبریز که قطعه میانه – بستان‌آباد در دولت روحانی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قطعه بستان‌آباد به ایستگاه خاوران تبریز نیز آماده افتتاح بوده و به استناد گزارش توئیتری پزشکیان، نماینده تبریز این قطعه با دوسال تاخیر در دولت سیزدهم مورد بهره‌برداری قرار گرفته است!

 

تیم رسانه‌ای دولت رئیسی با نادیده گرفتن اقدامات زیربنایی دولت روحانی در افزایش؛

  • ٢۵١٩ کیلومتر خط ریلی جدید
  • ٨٣٨ کیلومتر آزادراه
  • ١٠۵٩٧ کیلو متر بزرگراه و راه‌های اصلی
  • ١١٣٠٠ کیلومتر راه روستایی و تکمیل و تحویل
  • ١٢٨۶٩١٨ واحد مسکونی مهر …

که با اختصاص اعتباراتی بالغ بر ۴۵٨ هزار و ۴۴١ میلیارد تومان انجام یافته است و طبق گزارش رسمی سازمان برنامه و بودجه کشور ارزش روز این طرح‌ها به قیمت سال ١٣٩٩ بالغ بر هزار و ١٩۴ هزار و ٣٠١ میلیارد تومان اعلام شده است، تلاش دارند تا با عملکرد دولت روحانی برای دولت رییسی کارنامه‌ای تنظیم نمایند.

این درحالی است که انتظار می‌رفت که طی دوسال گذشته دولت رئیسی نسبت به اتمام کلیه طرح‌های عمرانی در حال اتمام دولت روحانی از جمله طرح‌های زیر اقدام می‌کرد:

١- راه آهن همدان – سنندج
٢- راه آهن میانه – اردبیل
٣- راه آهن چابهار – زاهدان
۴- راه آهن رشت – کاسپین انزلی
۴- راه آهن اصفهان – شهرکرد
۵- قطعه ٢ ازاد راه تهران – شمال
۶- آزادراه شیراز- اصفهان (ایزدخواست)
٧- تکمیل آزادراه منجیل- رودبار
٨- بیش از ١٠ هزار تخت بیمارستانی جدید…

لذا در شرایطی که دولت سیزدهم از دو برابر شدن درآمد‌های نفتی و چهاربرابر شدن درآمد‌های گازی برخوردار بوده است، هم‌اکنون تیم رسانه‌ای دولت باید به جای فرافکنی به طور شفاف به مردم پاسخ دهد که چرا تیم اقتصادی دولت با وجود وعده‌های مکرر طی دوسال گذشته نه موفق به بهبود شاخص‌های اقتصادی بوده و نه قادر به بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی در مرحله اتمام دوره دولت قبل بوده‌اند؟!

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا