کانال سوئز برای سومین روز متوالی مسدود است

به گزارش رصد روز، دو روز پس از مسدود شدن کانال سوئز به دلیل به گل‌ نشستن یک کشتی ترابری غول‌پیکر، مصر از ادامه تلاش‌هایش برای باز کردن کانال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیئت کانال سوئز امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، امروز با بالاتر آمدن سطح آب، تلاش‌ها برای جابه‌جا کردن کشتی به گل نشسته از سر گرفته شده و پنج قایق یدک‌کش تلاش می‌کنند که کشتی را به قسمت عمیق‌تر بکشند.

طبق این گزارش هم‌اکنون تردد شناورها و کشتی‌ها از هر دو سوی کانال سوئز متوقف است؛ کانالی که به طور میانگین حدود ده درصد تجارت دریایی دنیا از آن می‌گذرد و مرتبط کننده آسیا با اروپاست.


تصویر ماهواره‌ای از موقعیت کشتی به گل‌ نشسته اورگرین در کانال سوئز


تصویر ماهواره‌ای از موقعیت کشتی به گل‌ نشسته اورگرین در کانال سوئز

شرکت دریانوردی آژانس خلیج مصر در بیانیه‌ای اعلام کرده که تلاش برای جابه‌جا کردن کشتی از طریق قایق‌های یدک‌کش ادامه دارد اما شرایط جوی، وزش باد و حجم بزرگ کشتی تاکنون مانع جابه‌جایی کشتی شده است.

کارشناسان می‌گویند اگر تردد شناورها طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده از کانال سوئز امکان‌پذیر نشود، بسیاری از کشتی‌ها ناچارند که مسیر خود را به سوی دماغه امید نیک تغییر دهند؛ امری که مسافت تا مقصد را به مدت یک هفته افزایش می‌دهد.

کشتی «اِور گرین» (EverGreen) با وزنی حدود ۲۲۰ هزار تُن و طول ۴۰۰ متر روز سه‌شنبه هنگام عبور از تنگه سوئز به مشکل خورد و سبب شد این تنگه مسدود شود. مبدأ کشتی چین و مقصد آن روتردام اعلام شده و مالک آن نیز شرکت ترابری اِورگرین تایوان است که در پاناما ثبت شده است.

کانال سوئز با طولی حدود دویست کیلومتر، کانالی مصنوعی و دست‌ساز است که مسیر تردد دریایی بین آسیا و اروپا را کوتاه و سریع می‌کند و یکی از درآمدهای اصلی مصر است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا