کاهش سوداگری در بازار خودرو با افزایش حداکثری تولید و عرضه

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر افزایش حداکثری تولید و عرضه خودرو از سوی خودروسازان و انجام به موقع تعهدات تحویل برای کاهش سوداگری در بازار خودرو تاکید کرد.

به گزارش رصد روز، امروز دوشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علیرضا رزم‌حسینی» در نشست کارگروه جهش تولید صنعت خودرو در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، کاهش التهاب قیمتی در بازار و حفظ حقوق مصرف‌کنندگان را از جمله دغدغه‌های اصلی وزارت صنعت اعلام کرد.

 

وی از خودروسازان و ایدرو خواست تا با طراحی شیوه‌های بهینه انواع فروش و پیش‌فروش، در این راستا فعالیت کنند.

رزم‌حسینی افزود: در برنامه‌ریزی‌های ساماندهی بازار خودرو درصدد هستیم منابع مالی و نقدینگی به‌جای گردش در فضای غیرمولد واسطه‌گری به فضای تولید تزریق شود تا با افزایش تولید و عرضه بیشتر و نیز بهبود کیفیتی خودروها به اهداف جهش تولید نزدیک‌تر شویم.

وی در این نشست، انجام به موقع تعهدات خودروسازان در انواع شیوه‌های فروش را عامل مهمی در آرامش روانی بازار برشمرد و منطقی شدن قیمت خودروها و کاهش زمینه و انگیزه سوداگری‌های منفعت‌طلبانه از طریق سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر تولید حداکثری و نظارت مستمر را از برنامه‌های مهم این وزارتخانه برشمرد.

 

وزیر صنعت افزود: همه برنامه‌ریزی‌ها و پیشنهادهای ارائه شده چه در سطح وزارتخانه و چه در سطح نهادهای بالادستی، در راستای افزایش تولید خودرو و در نهایت با هدف آرامش بازار، واقعی شدن قیمت و افزایش رضایت مصرف‌کنندگان در حال انجام است.

وی از خودروسازان خواست حداکثر ظرفیت تولید همه سایت‌های خود در کشور را به صورت تمام‌وقت فعال کنند.

 

رزم‌حسینی گفت: در همه الگوهای فروش، ساز و کارها به گونه‌ای تنظیم می‌شود که برای مصرف‌کنندگان واقعی بهترین شرایط تهیه خودرو از خودروسازان فراهم شود.

وی ادامه‌داد: همچنین در این ساز و کارها با نزدیک شدن قیمت بازار به قیمت کارخانه از طریق حذف اختلاف قیمت کاذب ایجاد شده، انگیزه‌ و امکان واسطه‌گری‌های زیاده‌خواهانه از بین خواهد رفت.

 

حدود ۱۰ روزی است که نرخ دلار به عنوان مهمترین عامل تعیین‌کننده قیمت خودرو ثابت مانده و به اعتقاد کارشناسان، به همین دلیل قیمت انواع خودروهای داخلی، خارجی و مونتاژی بدون تغییر بوده و بازار در رکودی عمیق قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید                      

 

 

 

 

ایرنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار