کاهش ۳۳ درصدی تجارت ایران و هند در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۳

وزارت بازرگانی و صنعت هند از مبادلات حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری این کشور با ایران در ۹ ماهه نخست ۲۰۲۳ خبر داد.

به گزارش رصد روز، وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۹ ماهه نخست سال‌جاری میلادی را ۱ میلیارد و ۳۲۴ میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با افت ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. کل مبادلات تجاری دو کشور در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر یک میلیارد و ۹۸۳ میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند از ابتدای ۲۰۲۳ عمدتا ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است. صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال افت ۴۳ درصدی داشته و به ۸۵۹ میلیون دلار رسیده است. هند در ۹ ماهه نخست سال میلادی گذشته یک میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات هند از ایران در ۹ ماهه ۲۰۲۳ نیز افت ۲ درصدی داشته و به ۴۶۵ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل ۴۷۳ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

برنج مهمترین کالای وارداتی ایران از هند
بر اساس این گزارش برنج بیشترین سهم را در صادرات هند به ایران در ۹ ماهه نخست امسال داشته و ۶۳ درصد از کل صادرات هند به ایران در این دوره مربوط به برنج بوده است. میوه با ۳۹ میلیون دلار در رتبه دوم قرار داشته است. همچنین هند ۲۲ میلیون دلار چای در این مدت به ایران صادر کرده است.

فرآورده‌های نفتی نیز بزرگ‌ترین کالای وارداتی هند از ایران در ۹ ماهه نخست ۲۰۲۳ بوده و هند ۱۷۹ میلیون دلار فرآورده نفتی ایران را در این مدت وارد کرده است. مواد اولیه تولید رنگ با ۱۳۱ میلیون دلار و میوه با ۷۷ میلیون دلار به ترتیب در جایگاه دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار