کاهش ۶ هزار و ۷۳۳ واحدی شاخص بورس تهران در پایان معاملات امروز ۱۶ فروردین

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با 53 صدم درصد کاهش همراه شد.

به گزارش رصد روز، با وجود اینکه اکثر کارشناسان می‌گویند با در نظر گرفتن قیمت‌های موجود بازار، اکثر سهام موجود در بورس تهران ارزنده شده و به قیمت کف رسیده‌اند، اما با این وجود بازار هم روند رو به کاهش در پیش گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با کاهش ۶ هزار و ۷۳۳ واحد به رقم یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار و ۷۶۱ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با کاهش ۹۴۵ واحد به رقم ۴۳۸ هزار و ۹۷۴ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۴.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۶۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات بورس تهران

امروز در فرابورس ایران معامله‌گران بیش از ۳۵ هزار و ۹۶۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته عمده این رقم مربوط به عملیات بازار باز و اوراق دولتی بود که توسط بانک‌ها و صندوق‌های با درآمد ثابت خریداری می‌شود.

به هر حال ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس از ۴۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند اما میزان کاهش شاخص زیر یک‌درصد بوده به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۵۳ صدم درصد کاهش یافت.


پالایش یکم

خریداران پالایش یکم هنوز با ۲۳ درصد زیان همراه هستند،‌هر واحد این صندوق ۱۰ هزار تومان فروخته شد که امروز ۷۷۲۹ تومان معامله شد.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۲۲ صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۵۲ صدم درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس ۸ دهم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۱۹ صدم درصد افت کرد.

امروز نماد شستا و چادرملو بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و از سوی دیگر، نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان و بانک ملت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز ۱۲ واحد افزایش یافت و به رقم ۱۷ هزار و ۹۱۹ واحد رسید.


روند یکساله شاخص بورس تهران

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۲۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۹۴۵ میلیون اوراق بهادار و سهام در قالب ۱۱۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۵ هزار و ۹۶۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد و صبا تأمین بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس، نمادهای پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان، مدیریت انرژی تابان، نیروی برق دماوند و ذوب‌آهن بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

به گزارش فارس، یکی از مأموریت‌های بورس و فرابورس به عنوان دو رکن بازار سرمایه، تأمین مالی برای شرکت‌های بورسی، شرکت‌های بزرگ و دولتی است که در این زمینه امروز در فرابورس ایران نزدیک ۳۶ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی در قالب عملیات بازار باز عرضه شد که عمدتا توسط بانکها و صندوق‌های با درآمد ثابت خریداری شد.

به هر حال شرکتهای بورسی و فرابورسی با رعایت استانداردهای کسب و کار و اطلاع‌رسانی شفاف و رسمی در جهت حاکمیت شرکتی حرکت می‌کنند و دولت به عنوان حاکمیت باید از حضور بیشتر شرکتها در بورس و فعالیت حرفه‌ای آنها با قوانین مختلف حمایت کند و همچنین قدردان حضور مردم در بازار سرمایه باشد زیرا حضور مردم در بورس به منزله تقویت پس‌انداز ملی و فراهم کردن منابع برای انجام سرمایه‌گذاری جهت رشد اقتصادی و دستیابی به توسعه اقتصادی به شمار می‌رود.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

مطالب مرتبط