کاهش ۶۰۰ میلیاردی تزریق پول در بازار باز

به گزارش رصد روز، بانک‌ها در بازار باز این هفته سفارش‌هایی به ارزش ۴.۵ همت به بانک مرکزی ارسال کردند و این بانک‌، نقدینگی موردنیاز آنها را تامین کرد. تزریق پول در بازار بین بانکی نیز همچنان صفر است.

بانک مرکزی در ادامه روند هفتگی انتشار گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی، آمار و ارقام مرتبط با عملکرد خود در بازار باز و بازار بین بانکی در هفته منتهی به دوم مرداد ماه ۱۴۰۲ را از طریق وبسایت رسمی خود منتشر کرد.

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، حجم سفارش‌های شبکه بانکی برای تامین منابع نقدی از طریق بازار باز، برای سومین هفته متوالی کاهش یافت و تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز نیز با همسو با آن، نزولی شد.

از سویی دیگر نیز بازار بین بانکی در این هفته نیز بدون مداخله بانک مرکزی به کار خود پایان داد و این نهاد برای چهارمین هفته متوالی، هیچ پولی در این بازار تزریق نکرد.

در هجدهمین حراج بازار باز ۱۴۰۲ چه گذشت؟
مطابق گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، ۱۹ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در هجدهمین حراج بازار باز سال جاری که در روز دوم مرداد ماه برگزار شد، حضور یافتند و بخشی از نیاز خود به وجوه نقد را برطرف کردند.

حداقل نرخ بهره این بازار که نرخ توافق بازخرید یا نرخ ریپو نامیده می‌شود در بازار باز این هفته نیز در ۲۳ درصد ثابت ماند تا از اول سال به این سو بدون تغییر باقی بماند. مدت توافق بازخرید نیز در حراج این هفته هفت روزه بود.

سفارش‌های ارسالی بانک‌ها به ۱۲۴.۵ همت کاهش یافت
حجم سفارش‌‌های ارسالی بانک‌ها و موسسات اعتباری در عملیات بازار باز این هفته با کاهش حدود ۶۰۰ میلیارد تومانی نسبت به هفته گذشته به ۱۲۴.۵ هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب میزان سفارش‌های ارسالی بانک‌ها برای سومین هفته متوالی کاهشی شد. بانک مرکزی نیز در پاسخ به تقاضای بانک‌ها، این مبلغ را تامین و بخشی از نیاز شبکه بانکی به وجوه نقد را مرتفع کرد.

مطالعه بیشتر:چرا سود مرکب ممنوع است؟ / مردم حاضرند وام بگیرند و سود مرکب هم بدهند!
از سوی دیگر نیز در این هفته بیش از ۱۲۵.۶ هزار میلیارد تومان از وجوهی که بانک مرکزی پیش‌تر از طریق عملیات بازار باز به بانک‌ها قرض داده بود سررسید شد تا خالص عملیات بانک مرکزی در این بازار، بار دیگر منفی شود.

بانک‌ها چگونه از طریق بازار باز وجوه نقد را تامین می‌کنند؟
بازار باز با فراهم کردن سازوکاری که بانک‌ها در آن وجوه نقد را از بانک مرکزی قرض می‌گیرند، یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین کسری نقدینگی بانک‌ها در جهان به شمار می‌رود. بانک‌ها در بازار باز، اوراق قرضه‌های دولتی در اختیار خود را به بانک‌ مرکزی واگذار می‌کنند و در عوض، وجوه نقد مورد نیاز خود را قرض می‌گیرند. از سویی دیگر نیز بانک‌های مقروض مکلف هستند که در زمان سررسید، اوراق واگذارشده را با نرخ بهره‌ای که آن را نرخ ریپو می‌نامند، بازخرید کنند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا