کشف «آینه جادویی» باستانی توسط یک دانش‌آموز+ عکس

به گزارش رصد روز، اداره آثار باستانی در یک بیانیه خبری در ۳ آگوست اعلام کرد آویو وایزمَن، دانش‌آموز ۱۷ساله دبیرستانی از شمال فلسطین اشغالی، در یک سایت کاوش باستان‌شناسی در اوشا موفق به کشف یک شیء باستانی جالب توجه شده است. آویو در «مسیر ب...

به گزارش رصد روز، اداره آثار باستانی در یک بیانیه خبری در ۳ آگوست اعلام کرد آویو وایزمَن، دانش‌آموز ۱۷ساله دبیرستانی از شمال فلسطین اشغالی، در یک سایت کاوش باستان‌شناسی در اوشا موفق به کشف یک شیء باستانی جالب توجه شده است.

آویو در «مسیر بقا» شرکت کرده بود؛ یک راهپیمایی ۵۶ مایلی بین دو کوه. در طول سفر، دانش‌آموزان در یک سایت باستان‌شناسی توقف کردند تا به عملیات حفاری کمک کنند.

گروهی از دانشجویان در محوطه باستانی

نزدیک یکی از ساختمان‌های سایت، آویو یک شی غیرمعمول دید که در زمین نیمه‌مدفون بود. او یک قطعه سفال کشف کرد و آن را نزد باستان‌شناسان برد.

باستان‌شناسان بلافاصله تشخیص دادند این قطعه سفال بخشی از پلاک یک «آینه جادویی» است. این یافته مربوط به دوره بیزانس است و حدود ۱۵۰۰ سال قدمت دارد.

عکس‌ها نشان می‌دهند که این قطعه‌ی مایل به خاکستری، یک نیم‌دایره با یک مرکز فرورفته و یک حلقه بیرونی تزئین‌شده است. تزیینات آن شامل چندین شکل فلش‌مانند می‌شود که در یک جهت قرار دارند.

 

قطعه‌ای سفالی از «آینه جادویی» 

ناویت پوپوویچ، متصدی اداره آثار باستانی گفته است: «یک آینه شیشه‌ای برای محافظت در برابر چشم بد در وسط پلاک قرار داده میشد با این تصور که ارواح شیطانی مانند دیو اگر در آینه نگاه کنند، انعکاس خود را می‌بینند و در نتیجه از صاحب آینه در برابر چشم بد محافظت می‌شود. پلاک‌های آینه‌ای مشابه در گذشته به عنوان هدایای تدفین در مقبره‌ها برای محافظت از متوفیان در سفرشان به جهان آینده یافت شده‌اند.»

عکس زیر نمونه‌ای از یک «آینه جادویی» کامل‌تر را نشان می‌دهند.

 

اِلی اسکوزیدو، مدیر اداره آثار باستانی در این بیانیه گفت: «در طول حفاری‌ها، دانش‌آموزان کوزه‌های سفالی، سکه‌ها، قطعات سنگی تزئین‌شده و حتی یک قنات آبی را هم پیدا کردند.»

 

مطالب مرتبط