کم‌کاری بانک‌ها در پرداخت وام مسکن

ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مسئله بزرگ و چالش اساسی کشور کمبود مسکن است که سال‌ها در مورد آن کم کاری شده است. به گزارش رصد روز، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: سال گذشته۳۶۰هزار میلیارد تومان و امسال۴۵۸هزار میلیارد توما...

ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مسئله بزرگ و چالش اساسی کشور کمبود مسکن است که سال‌ها در مورد آن کم کاری شده است. به گزارش رصد روز، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: سال گذشته۳۶۰هزار میلیارد تومان و امسال۴۵۸هزار میلیارد تومان بانک‌ها باید وام مسکن پرداخت می‌کردند که تاکنون۱۷۱هزار میلیارد تومان قرارداد بسته شده است.
وی بیان کرد: چهار میلیون مسکن اعلامی از سوی رئیس‌جمهور ریشه مطالعاتی داشته و نیاز کشور به مسکن بیش از این میزان است و در سال ۹۵ الی ۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰ خانوار که تشکیل شد ۶۴ مسکن ساخته شده است و آن چیزی هم که ساخته شده توازن موقعیتی نداشته است.

مالکی گفت: روش تأمین زمین بر اساس قانون بیان شده و باید از توافق مالکان بخش خصوصی هم استفاده کنیم و بر اساس قانون، آماده‌سازی زمین برعهده متقاضی است، اما حاضر هستیم در آماده‌سازی زمین وارد شده و اعتبار آن را تأمین کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت: پرداخت تسهیلات تکلیف قانونی است و بر اساس ماده چهار قانون جهش تولید مسکن باید ۲۰ درصد از تسهیلات بانک‌ها به مسکن اختصاص یابد.

وی افزود: سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد تومان و امسال ۴۵۸ هزار میلیارد تومان باید بانک‌ها تسهیلات مسکن پرداخت می‌کردند، اما چیزی که تاکنون قرارداد بسته‌ایم ۱۷۱ هزار میلیارد تومان است که با این عدد فاصله زیادی دارد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص مسکن روستایی هم گفت: بنیاد مسکن ۵۰۰ هزار قطعه زمین به مردم در روستا‌ها واگذار خواهد کرد که کار آن شروع شده است و استان گلستان به همراه خوزستان جز استان‌هایی است که بیشترین مسکن مهر آن‌ها باقی مانده و باید بعد از ۱۷ سال تعیین تکلیف شود.

وی با اشاره به آمار مسکن مهر گلستان با کمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، گفت: این امر یک ظرفیت است و باید از آن استفاده کرد.

مالکی در خصوص خرید زمین هم گفت: اگر زمینی در اطراف شهر وجود داشته باشد می‌توان آن را خریداری و به بافت الحاق کرد و در این زمینه باید جهاد کشاورزی در خصوص اراضی درجه یک و دو با استان همکاری کند.

منبع:مهر

مطالب مرتبط

آخرین اخبار