تاریخ انتشار این مطلب 1400/01/19 - 10:17:51

کنسل شدن همه تورهای گردشگری به ترکیه

به گزارش رصد روز،  پس از بررسی های زیاد در خصوص وضعیت پروازهای ترکیه در شرایط شدت گرفتن شیوع کرونا ، بالاخره ستاد مقابله با کرونا تصمیم گرفت که تنها پروازهای مربوط به تورهای گردشگری ترکیه را لغو کند اما همچنان سایر پروازهای ترکیه برقرار باشد.

 

با اعلام این خبر حرمت‌الله رفیعی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با بیان اینکه این اقدام و مصوبه ای که وزارت کشور به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ کرده واقعا فرار رو به جلو است گفت: این بار هم همانند گذشته توپ را بر زمین آژانس های گردشگری و مسافرتی انداخته اند و این اقدام چیزی جز ضرر و زیان برای آژانس های هوایی و گردشگری ندارد.

او با بیان اینکه آژانس ها برای تورهای گردشگری از ماه های گذشته با هتل و ایرلاین های مختلف قراردادهای متعددی منعقد کرده‌اند گفت: متاسفانه به دلیل آنکه مصوبه قانونی در این بخش وجود ندارد بنابراین نمی‌توان هزینه و یا مبالغ پرداختی را از ایرلاین ها استرداد کنیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی تصریح کرد: ایرلاین های داخلی و ترکیه ای بلیت‌ را به آژانس های مسافرتی فروخته اند، بنابراین اگر آژانس بلیت و یا توری را کنسل کند، نه تنها در این شرایط فایده ای ندارد بلکه باعث ضرر و زیان بسیار زیاد هم برای مسافران و هم برای آژانس ها می شود.

کاهش استقبال از سفرهای گردشگری به ترکیه

رفیعی توضیح داد: به دلیل شدت شیوع ویروس کرونا، تورهای گردشگری چندانی در روزهای اخیر برگزار نمی‌شود و ما شاهد کاهش  استقبال مسافران از سفر به این کشور هستیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی توضیح داد: آژانس ها محصولات ایرلاین ها را می فروشند و با توجه به ابلاغ ستاد مقابله با کرونا بنابراین هیچ تور گردشگری به کشور ترکیه هم نخواهیم داشت ‌که البته در ایام نوروز پیک سفرها به استانبول بوده است که هم اکنون مسافری به این مقصد نداریم.

پیگیری های انجام شده و گزارشات میدانی نشان می دهد که با ابلاغ این تصمیم از سوی ستاد ملی مقابله کرونا به نظر می رسد که آژانس های مسافرتی هم فعلا تورهای گردشگری خود به مقاصد مختلف ترکیه لغو کرده اند و البته برخی از آژانس ها هم فعلا تصمیمی در این خصوص نگرفته اند و ممکن است امید داشته باشند  که تا یکی دو  هفته آینده  این مصوبه لغو شود.

در همین رابطه کیا مدیر یک آژانس مسافرتی گفت: فعلا تورهای ما به ترکیه با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شده و برای چند هفته آینده توری به مقاصد مختلف ترکیه نداریم اما اگر مسافری پیش از این برای مقصد ترکیه بلیت تور تهیه و یا رزرو کرده باشد، تمامی مبالغ استرداد می شود .

  میزان واردات و صادرات از دو کشور روسیه و چین در هفت ماهه سال

او  یادآور شد: ممکن است برای  ایرلاین های خارجی که مسافران مقاصد آنتالیا، بلیت تور تهیه کرده باشند بازگشت به مقاصد کمی زمان بر باشد اما سعی می کنیم، آن را بازگردانیم.

این مدیر آژانس اظهار کرد: در ایام عید بلیت تور ترکیه  به ۳۵ میلیون تومان هم رسیده بود اما هم اکنون قیمت آن  بین ۷ تا ۱۱ میلیون تومان است.

تمامی تورهای گردشگری به ترکیه کنسل شده است

در همین رابطه هم محمدحسن ذیبخش سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه براساس توافق صورت گرفته بین کشور ایران و ترکیه، ۱۰۰ پرواز از طریق ایرلاین های داخلی و ۱۰۰ پرواز به ترکیه هم، از طریق ایرلاین های خارجی صورت می گیرد گفت: در ایام نوروز و با توجه به اینکه پیک انجام سفرهای خارجی بود باز هم به این تعداد از سقف پروازی نرسیدیم.

او ادامه داد: به صورت متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ پرواز رفت و برگشت به ترکیه از طریق ایرلاین های ایرانی‌ و خارجی داشتیم که هم اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش چشم گیر پروازها هستیم.

ذیبخش با بیان اینکه طبق ابلاغیه اخیر ستاد ملی کرونا تمامی تورهای گردشگری به ترکیه کنسل شده است و تعداد پروازها هم به دلیل عدم استقبال مسافران کاهش یافته است افزود: پرواز به کشور ترکیه همچنان با رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی انجام می شود.

او تاکید کرد: تعداد پروازهای ترکیه نسبت به سال ۹۹ که هیچ پروازی انجام نشده با توجه به محدودیت های شدید کرونا قابل مقایسه نیست اما نسبت به نوروز ۹۸ ، در بازه زمانی نوروز با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبرو شده است.

براساس این گزارش در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به ۲۰ کشور مختلف از جمله آلمان، فرانسه، ترکیه، لبنان، امارات، قطر، کویت، پاکستان، هند، اتریش، ایتالیا، چین، تایلند، مالزی، افغانستان، روسیه، سوریه، عمان، ازبکستان و قزاقستان به صورت هفتگی پرواز دارند که البته دستورالعمل های بهداشتی مصوب و ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این پروازها و پروازهای داخلی رعایت می‌شود.

پروازهای خارجی به مقصد عراق و سوریه نیز دارای محدودیت بوده و در شرایط ویژه انجام می‌شوند به عنوان مثال پروازهای عراق تنها برای اتباع این کشور صورت می گیرد.

حال امیدواریم  با نظارت دقیق تر و رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی به ویژه در مرزهای کشور و کنترل ورود مسافران هوایی خارجی بتوانیم شاهد کاهش شیوع ویروس کرونا در کشور باشیم.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا