گزارش پایان بورس امروز شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ / افت ۳ هزار واحدی شاخص کل

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، گزارش پایان بورس امروز شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۲۷۹۵ واحد همراه شد.

گزارش پایان بورس امروز شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱

بورس اوراق بهادار تهران اولین روز هفته را هم با روند کاهش شروع کرد، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۲۷۹۵ واحد به رقم یک میلیون و ۴۴۰ هزار و ۹۱۷ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۲۲۴۹ واحد به رقم ۳۸۷ هزار و ۲۱۸ واحد رسید.ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۹۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۴.۳ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۱۹ درصد کاهش یافتند، این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۵۸ درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور ۰.۲۷ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۲۹ درصد افت کرد، اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی انجام می‌شود، فقط ۰.۸ درصد افت کرد.

امروز نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه، پتروشیمی پردیس و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند و از سوی دیگر نمادهای پالایش نفت تبریز، ایران‌خودرو و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران شاخص کل ۱۹ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۸۸۱ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس هم ۳۴۳ هزار میلیارد تومان ثبت شد.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۲.۶ میلیارد ورقه سهام و حق‌تقدم در قالب ۱۵۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۸ هزار و ۳۰۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بورس امروز شنبه 8 مرداد 1401

امروز نمادهای پالایش نفت شیراز، پتروشیمی زاگرس و آریا ساسول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای پالایش نفت لاوان، سنگ‌آهن گهرزمین، تجلی توسعه معادن و فلزات و فولاد غدیر بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گفته اکثر کارشناسان شرکت‌های بورسی در مجامع عمومی خود برای عملکرد سال گذشته سود شناسایی می‌کنند و عملکرد قابل قبولی داشتند، اما در عین حال شاخص کل بورس رو به کاهش است، بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و باید قبل از انجام سرمایه‌گذاری حتما با تحلیل، مطالعه و مشاوره اقدام به سرمایه‌گذاری کرد.

نقشه بازار بورس امروز شنبه 8 مرداد 1401

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا