یارانه معیشتی تیرماه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

به گزارش رصد روز ،   در روزهای گذشته خبری منتشر شد، مبنی براینکه از مجموع ۲٫۵ میلیون تقضای بررسی شده برای دریافت یارانه جدید، درخواست ۲٫۳ میلیون شهروند مورد موافقت قرار گرفت و حدود ۳۰۰ هزار نفر به عنوان دهک دهم از شمول دریافت یارانه معیشت...

به گزارش رصد روز ،   در روزهای گذشته خبری منتشر شد، مبنی براینکه از مجموع ۲٫۵ میلیون تقضای بررسی شده برای دریافت یارانه جدید، درخواست ۲٫۳ میلیون شهروند مورد موافقت قرار گرفت و حدود ۳۰۰ هزار نفر به عنوان دهک دهم از شمول دریافت یارانه معیشتی محروم شدن

مطابق روال دو ماه گذشته، برای روز دوشنبه بیستم تیرماه یارانه معیشتی به حساب شهروندان واریز می‌شود و این یعنی به احتمال خیلی زیاد سرنوشت معترضان و جاماندگان یارانه معیشتی برای دریافت یارانه تیر و ماه‌های معوقه این هفته مشخص خواهد شد.

هفته گذشته سازمان هدفمندی یارانه‌ها از انتشار اخبار جدیدی در خصوص شهروندان معترض و جامانده خبر داده بود و قرار بود این اتفاق تا پیش از موعد واریز یارانه جدید بیفتد.

این سازمان همچنان از شهروندانی که در یکی از دو گروه یادشده قرار دارند، می‌خواهد تا انتشار اطلاعیه جدید و مشخص شدن نتیجه درخواست‌شان صبر کنند. از زمان اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت اعلام کرد که حق اعتراض جاماندگان و معترضان محفوظ است و در صورت وارد بود این اعتراض به همه آنها از اردیبهشت ماه یارانه پرداخت می‌کند.

در برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت برای شهروندانی که در دهک درآمدی اول تا نهم قرار دارند، برای خرید اقلام ضروری یارانه معیشتی مقرر کرد. این یارانه تا اطلاع ثانونی به صورت نقدی پرداخت می‌شود، سه دهک اول ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و شش دهک بعدی ماهانه ۳۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

شهروندان دهک دهم این یارانه‌ را دریافت نمی‌کنند اما می‌توانند مانند سایر شهروندان از یارانه دارو، بنزین و نان استفاده کنند.

تکلیف چه کسانی مشخص می‌شود؟

در روزهای گذشته نقل قولی از سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها منتشر شد، مبنی براینکه از مجموع ۲٫۵ میلیون تقضای بررسی شده برای دریافت یارانه جدید، درخواست ۲٫۳ میلیون شهروند مورد موافقت قرار گرفت و حدود ۳۰۰ هزار نفر به عنوان دهک دهم از شمول دریافت یارانه محروم شدند.

به نظر می‌رسد این آمار به بررسی درخواست جاماندگان و نه معترضان یارانه جدید اختصاص دارد. پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که تاکنون بررسی درخواست اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی مشخص شده‌است و به احتمال زیاد بخشی از اطلاعیه پیشروی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به وضعیت این شهروندان اختصاص خواهد داشت.

جاماندگان یارانه، کسانی هستند که از بدو پرداخت یارانه نقدی در دولت دهم هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند. نام نویسی از این شهروندان برعهده سازمان هدفمندی یارانه‌ها بود و در ادامه وزارت رفاه از طریق آزمون وسع، صحت درخواست آنها را بررسی کرد.

در خصوص معترضان یارانه، مسئولیت نام نویسی و بررسی تقاضاها از ابتدا با وزارت رفاه بود. این گروه شامل شهروندانی می‌شوند که یارانه بگیر بودند اما یارانه آنها در نتیجه به روز شدن اطلاعات وزارت رفاه از دهک‌های درآمدی، قطع شد.

بنابراعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ممکن است برای این هفته وضعیت درخواست این گروه از شهروندان نیز مشخص شود.

درحال حاضر آنچه مسلم است این است که به احتمال بیشتر، وضعیت درخواست جاماندگان یارانه معیشتی مشخص شده است.

درهر صورت تنها سه روز تا موعد واریز مرحله ۱۳۷ یارانه معیشتی (یارانه تیرماه) باقی نمانده است. حسب رویه معمول برای این واریزی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاعیه‌ای جدیدی صادر خواهد کرد و به احتمال زیاد در این اطلاعیه وضعیت معترضان و جاماندگان مشخص و راه‌های ثبت و پیگیری درخواست معترضان احتمالی اعلام خواهد شد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار