یک مانع و دو عامل برای رشد بازار دلار

به گزارش رصد روز، دلار هرات که پس از دو روز کاهش، افزایشی شده بود، روز سه‌شنبه در مرز ۵۳ هزار درجا زد. بازار هرات در مرز مقاومت ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان باز شد و از آنجایی که در شکستن این سطح ناکام ماند، به کانال ۵۲ برگشت و بالای مرز حمایت بست...

به گزارش رصد روز، دلار هرات که پس از دو روز کاهش، افزایشی شده بود، روز سه‌شنبه در مرز ۵۳ هزار درجا زد. بازار هرات در مرز مقاومت ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان باز شد و از آنجایی که در شکستن این سطح ناکام ماند، به کانال ۵۲ برگشت و بالای مرز حمایت بسته شد.

در پشت خط هم دلار هرات به مرز ۵۳ هزار تومان رسید. علاوه بر این، معامله‌گران می‌گویند آنچه جلوی رشد قیمت دلار در روز سه‌شنبه را گرفت، بلوکه شدن بازار بود. آن‌ها می‌گویند با این وضعیت خالی‌فروشی در بازار ارز زیاد شد. دلار تهران هم در روز سه‌شنبه در کانال ۵۳ معامله شد و در برابر کاهش مقاومت داشت.

به عقیده معامله‌گران آن چیزی که فعلا جلوی رشد بازار را گرفته، پیش‌فروش خودرو است و تا تمام شدن این ثبت‌نام‌ها بعید است صعود آنچنانی در بازار ارز داشته باشیم؛ چراکه ورود پول به بازار سخت می‌شود. اما دو اتفاق که گارد بازار را صعودی نگه داشته، نرخ درهم امارت و تلاش بازارساز برای جلوگیری از ریزش بازار سرمایه است. بر اساس نرخ درهم در بازار که ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است، قیمت دلار بالای ۵۴ هزار تومان برآورد می‌شود. معامله‌گران معتقدند نرخ اسمی دلار تهران در بازار بیش از هزار تومان پایین‌تر از نرخ برآورد شده درهم است.

از نگاه تکنیکال‌کاران اگر قیمت دلار هرات پرقدرت مقاومت ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان را بشکند، امکان ورود دلار به کانال ۵۴ هزار تومان فراهم می‌شود و در صورت ورود به ۵۵، کانال ۵۷ هزار تومان را تست خواهد کرد؛ اما اگر سطح حمایتی مهم ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان از دست برود کف ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان سطح حمایتی قوی در برابر کاهش دلار خواهد بود؛ چراکه هم در افزایش گذشته و هم در کاهش یکشنبه نقش مهمی داشته است.

از لحاظ بنیادی اخبار مثبتی در بازار وجود نداشت اما این خبرها از قبل هم در بازار وجود داشت و توجه معامله‌گران را جلب نکرد. به عقیده آن‌ها اگر خبر قطعی مثبتی به بازار مخابره نشود دلار لاک‌پشتی به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار