۳۵ شرکت دولتی ۸۲ درصد درآمدها را در اختیار دارند

به گزارش رصد روز ، از خانه ملت محمد خدابخشی با تشریح نشست بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: این جلسه با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و رییس دیوان محاسبات کشور برای بررسی گزارش دیوان درباره بودجه شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برگزار شد.

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: حدود ۳۸۲ شرکت دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت در لایحه بودجه وجود دارند که متاسفانه بسیاری از آنها زیان‌ده هستند.

خدابخشی با بیان اینکه رشد شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ظاهرا  ۷.۳ درصد در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در حقیقت حجم بودجه شرکت‌های دولتی غیر از شرکت‌های ملی نفت ایران، شرکت ملی پخش و پالایش، پالایشگاه نفت آبادان و پالایشگاه نفت اراک در این لایحه نسبت به سال ۹۹ حدود ۳۵ درصد رشد داشته و در مجموع همه شرکت‌ها ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته‌اند.

لزوم تفکیک شرکت‌ها بر اساس ماهیت کاری

خدابخشی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش دیوان محاسبات تعداد شرکت‌های زیان‌ده در سال جاری ۱۰۴ مورد بوده که در بودجه سال آینده این شرکت‌ها ۴۹ مورد گزارش شده است. این در حالی‌ است که مطابق عملکرد شرکت‌های دولتی در سال ۹۹، ۱۶۶ شرکت زیان‌ده بوده‌اند و متوسط مجموعه زیان شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این رقم برای کل شرکت‌هاست و به دلیل اهمیت بسیار زیاد این موضوع باید بررسی شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برخی شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مانند بانک صنعت و معدن، بانک توسعه صادرات و پست بانک سودده هستند.

خدابخشی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده،  برخی از شرکت‌ها مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که ماهیتی شرکتی نداشته و غیرتجاری محسوب می‌شوند، زیان‌ده هستند بر همین اساس در بررسی‌ها در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات اعلام شد،  باید شرکت‌ها با توجه به ماهیت کاری آنها تفکیک شوند.

وی خاطرنشان با بیان اینکه شرکت‌هایی که ماهیت شرکتی دارند و آنهایی که باید حاکمیتی بمانند یا تجاری هستند باید از یکدیگر تفکیک شوند، اظهارداشت: مقرر شد، برای همه شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت احکام مشخصی در قانون بودجه تدوین شود و برای شرکت‌های خیلی خاص هم احکام خاصی ذکر شود و در این رابطه پیشنهادات دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهش‌ها بررسی خواهد شد.

تدوین جدولی در بودجه برای شفاف‌سازی سهم شرکت نفت

خدابخشی با تاکید بر لزوم شفاف‌سازی سهم شرکت ملی نفت ایران در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: سهم ۱۴.۵ درصد شرکت ملی نفت ایران از فروش نفت خام و میعانات گازی باید در یک جدول تعیین و نحوه هزینه کرد آن مشخص شود. یعنی همان کاری که در ارتباط با هدفمندی یارانه‌ها و تبصره ۱۴ یک جدول به بودجه اضافه شد.

وی تاکید کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیشترین تمرکز خود را روی ۳۵ شرکتی قرار داده که ۸۲ درصد مجموع درآمدهای شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را در اختیار دارند. یعنی از مجموع ۳۸۲ شرکت تنها ۳۵ مورد آن ۸۲ درصد درآمدها را در اختیار دارند و باید روی این شرکت‌ها بررسی بیشتری شود.

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در جلسه امروز مقرر شد، با افزودن حکمی به قانون بودجه، بهره‌وری و کارایی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های زیرمجموعه آنها افزایش یابد.

خدابخشی عنوان کرد: فردا-چهارشنبه هم نشست کمیسیون برنامه،  بودجه و محاسبات مجلس برای بررسی بودجه شرکت‌های دولتی و انتفاعی وابسته به دولت فردا برگزار می‌شود تا بتوانیم هرچه سریعتر گزارش کامل و جامعی درخصوص بودجه شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را آماده و در روزهای آینده به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه کنیم.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا