۵۴ میلیارد تومان به حساب گندمکاران واریز شد

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، «حسن حنان» با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از دهه دوم فروردین‌ماه در کشور آغاز شده است، اظهار داشت: تاکنون ۲۰ هزار تُن گندم در استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و کرمان خریداری شده است.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران، یادآور شد: سال گذشته در همین مقطع پنج هزار تُن گندم خریداری شده بود و امسال ۲۰ هزار تُن خریداری شده که البته دلیل این افزایش، آغاز زودتر خرید تضمینی در کشور به دلیل کاهش بارندگی ها بوده است.

بر اساس این گزارش، امسال بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد و نسبت به میان مدت ۴۰ درصد کاهش داشته است.
برای خرید تضمینی گندم در سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی پیش بینی شده است که ۲۲ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی دولت، تامین و در ماه‌های اردیبهشت تا پایان مرداد به حساب گندم کاران واریز خواهد شد.
همچنین ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای خرید تضمینی نیز پس از تامین به کشاورزان گندمکار پرداخت می شود.

 خرید تضمینی گندم با قیمت چهار هزار تومان در کشور آغاز و اعلام شده که افزایش در این قیمت رخ نخواهد داد، زیرا در مهرماه سال ۹۹ نرخ خرید این محصول ۴۸ درصد رشد داشت.
طی سال‌های اخیر به دلیل خودکفایی در تولید گندم و خرید از کشاورزان داخلی، ورود این محصول به کشور ممنوع بوده و به غیر از تکمیل ذخایر کشور در برخی مواقع توسط شرکت بازرگانی دولتی، مجوزی برای واردات گندم برای بخش خصوصی صادر نشده است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا