۷ عاملی که باعث بروز لکه‌های تیره روی پوست می‌شود

عوامل بسیار زیادی در بروز لکه‌های تیره روی پوست موثر است که با رعایت برخی موارد می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد.

به گزارش رصد روز، وقتی صحبت از مشکلات پوستی می‌شود، یکی از موارد شایع لکه‌های تیره روی پوست است. از آفتاب گرفتن تا ژنتیک عوامل زیادی هستند که می‌توانند باعث بروز لکه‌های تیره پوست شوند و از آنجایی که نمی‌توانیم ژن خود را تغییر دهیم، برای انجام مراقبت‌های شخصی مناسب باید به چند مورد توجه کنیم. در این نوشتار با مهمتر ین عوامل بروز لکه‌های تیره روی پوست آشنا می‌شویم.

 چراغ‌های داخلی

تعداد کمی از مردم این را می‌دانند، اما قرار گرفتن در معرض نور داخل خانه ممکن است منجر به ایجاد لکه‌های تیره شود. به این دلیل که نور مرئی یا نور فلورسنت می‌تواند روی هایپرپیگمنتیشن پوست تأثیر بگذارد. این نوع نور در کامپیوترها، تلویزیون‌ها و حتی تلفن‌های هوشمند وجود دارد. برای جلوگیری از آن، به طور روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

 دستکاری جوش و آکنه

گرچه تمایل به دستکاری جوش غیرقابل مقاومت است، اما بسیار مهم است که این کار را نکنید، زیرا التهاب ناشی از این دستکاری می‌تواند باعث تولید ملانین در پوست و در نتیجه ایجاد لکه‌های تیره روی آن شود. برای جلوگیری از این اتفاق، با یک متخصص پوست برای درمان جوش و آکنه‌تان صحبت کنید.

 استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب

مشکل آنجاست که تعداد کمی از افراد می‌دانند که ضد آفتاب باید هر ۲ ساعت یک بار تمدید شود. با توجه به اینکه بیشتر لکه‌های تیره روی پوست بر اثر آفتاب ایجاد می‌شوند، همیشه از صبح ضد آفتاب بزنید.

پاک نکردن  محصولات مراقبتی پوست شبانه

اگر برای لکه‌های تیره روی پوست به متخصص پوست مراجعه کرده باشید، به احتمال زیاد، محصولاتی برای درمان شبانه به شما داده‌اند. برخی از محصولات، به ویژه محصولات اسیدی، توانایی پاک کردن لکه‌ها را دارند، اما باعث تحریک پوست و ایجاد لکه‌های تیره هم می‌شوند. اگر اسید موجود در درمان شبانه شما احتمال تحریک پوست را دارد، حتما صبح این اثر را با شستن صورت و سپس استفاده از ضد آفتاب برطرف کنید.

 ترکیب لیمو و آفتاب

درمان‌های خانگی طبیعی زیادی وجود دارد که شامل لیمو برای پاکسازی لکه‌های تیره روی پوست می‌شود. اما آنچه مردم فراموش می‌کنند این است که آب لیمو، در صورت ترکیب با نور خورشید، ممکن است در واقع باعث ایجاد لکه‌های تیره یا بدتر شدن آن‌ها شود. برای جلوگیری از این اتفاق، همیشه آب لیمو را کاملاً از روی پوست بشویید.

 استفاده بیش از حد از هیدروکینون یا اسید رتینوئیک

برخی از محصولات زیبایی حاوی هیدروکینون و اسید رتینوئیک وجود دارند که برای درمان لکه‌های تیره روی پوست تولید شده‌اند. مشکل این است که استفاده بیش از حد از آن‌ها و غلظت زیادشان ممکن است به جای از بین بردن لکه ها، پوست را بدتر کند. همیشه با یک متخصص پوست مشورت کنید تا نحوه استفاده صحیح از این محصولات را بفهمید.

 بارداری

بالا و پایین شدن هورمون‌ها در دوران بارداری اتفاق می‌افتد و کاملا طبیعی است. این تغییرات هورمونی ممکن است چیزی به نام کلوآسما یا لک بارداری ایجاد کند. خوشبختانه این لکه‌های تیره پس از پایان بارداری کمرنگ می‌شوند. همچنین برای جلوگیری از بدتر شدن این مشکل، همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

آخرین اخبار