با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی را می‌توان تهیه کرد؟

به گزارش رصد روز، حدود چند روز پیش بود که رئیس مجلس شورای اسلامی از افزایش وام ازدواج صحبت کرد. صحبت‌هایی با این عنوان “بخش مهمی از اعتبارات خرج وام دادن به نور چشمی‌ها و ابر بدهکاران بانکی می‌شد و نوبت مردم که می‌رسید می‌گفتند بودجه نداریم. مجلس با هدف سوق دادن منابع به سمت رفع نیاز‌های مردم و برای حمایت از خانواده وام ازدواج را به ۲۰۰ میلیون تومان برای زوج‌های جوان و ۱۴۰ میلیون تومان برای همه زوج‌ها افزایش داد. ”

نظام بانکی همیشه با موضوع افزایش وام ازدواج مخالف بوده؛ زیرا همیشه از کمبود منابع سخن می‌گوید. اما در نهایت این مصوبه توسط مجلس مطرح و تائید می‌شود.

در روز‌هایی که گرانی دست بر گردن سراسر جامعه انداخته است، جوانان رغبتی برای شروع یک زندگی را ندارند. ازدواج در هر سنی در ابتدا نیازمند مسکن، لوازم منزل و برخی کالا‌های اساسی برای ادامه زندگی است. نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی باعث شده تاجوانان به آینده خوشبین نبوده و به فکر تشکیل زندگی نیفتند.

وام ازدواج

تورم اقلام مورد نیاز یک زوج برای شروع زندگی

وام ازدواج

 نرخ تورم هم که بیداد  و روز به روز کشور را با گرانی‌های بیشتری مواجه می‌کند. نرخ تورم سال ۹۸ طبق آمار مرکز آمار ایران ۴۱/۲درصد اعلام شد. وام ازدواج در سال ۹۸ ابتدا ۶۰ میلیون و سپس در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شد و نتوانست ذره‌ای درد از زوجین دوا کند.

گویا دولت با افزایش وام ازدواج به فکر حل کردن مشکل زوجین بوده است؛ ناغافل از اینکه نرخ تورم هم‌زمان با نرخ وام ازدواج در حال صعود است.
تورم در فروردین سال ۹۹ بر روی ۳۲ درصد و طبق آمار مرکز آمار ایران  ۳ ماهه ابتدای سال ۹۹ گران‌ترین نیمه سه دهه اخیر شد.

خرید لوازم خانگی برقی همیشه یکی از دغدغه‌های بزرگ بسیاری از خانواده‌ها و زوج‌های جوان به هنگام خرید جهیزیه بوده است. کافیست دستتان در خرید باشد و گشتی در بازار بزنید تا متوجه شوید که قیمت لوازم خانگی ایرانی ۵۰ درصد و لوازم خانگی خارجی ۱۰۰ درصدرشد کرده است.

با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی را می‌توان تهیه کرد؟
این تنها قیمت بخشی از لوازم خانگی ضروری برای شروع یک زندگی است که با یک حساب سر انگشتی اگر بخواهید برای شروع زندگی به کم‌ترین و ارزان‌ترین وسایل اکتفا کنید، باید ۱۰۰ میلیون تومانی سرمایه در دست داشته باشید.

در بحث مسکن هم بهتر است حرفی از خرید یا اجاره مسکن از طریق وام ۲۰۰ میلیونی ازدواج نکنیم. زیرا با این اعداد و ارقام هر زوج می‌تواند تنها به تهیه وسایل ضروری منزل خود کند.

وام ازدواج نباید نقدی پرداخت شود

پرویز فاتح کارشناس بانکی می‌گوید: افزایش وام ازدواج به صورت نقدی امری اشتباه است. دولت می‌تواند این ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج را به صورت تسهیلات در اختیار زوج‌های جوان قرار دهد.

این کارشناس بیان کرد: به طور مثال دولت می‌تواند با برخی از شرکت‌های معتبر که کالا‌های با کیفیت تولید می‌کنند، قرارداد ببندد و به زوجین پیشنهاد دهد که از این شرکت معتبر ایرانی خرید کنند، در این صورت نه تنها از مزایای این شرکت برخوردار می‌شوند، بلکه با تخفیف می‌توانند لوازم مورد نیاز زندگی خود را تامین کنند.

فاتح صریح کرد: دولت می‌تواندبا در اختیار گذاشتن مسکن ملی برای جوانان، از طرفی به زوج‌های جوان کمک کند و از طرف دیگر مسکن ملی را گسترش دهد. همچنین می‌تواند  این مبلغ را به عنوان پیش پرداخت یک مسکن از افراد بپذیرد. در صورتی که مسکن خالی نداشته باشد، می‌تواند اقدام به ساخت مسکن کند. از این رو بسیاری از افراد در جهت ساخت مسکن می‌توانند کار کنند و حقوق بگیرند.

وی اظهار کرد: در صورتی که دولت از زوج‌های جوان حمایت کند، اشتیاقی برای ازدواج به وجود می‌آید و شرایط زندگی برای زوجین اندکی راحت‌تر می‌شود. البته در صورتی که دولت چنین طرحی را تائید کند، رانت‌های بسیاری به وجود می‌آید که با زیرکی می‌تواند از به وجود آمدن چنین رانت‌هایی جلوگیری کند.

این کارشناس ادامه داد: اگر زوج‌ها برای خرید وسایل خود  به شرکت‌های معتبر ایرانی مراجعه کنند، کسب و کار بسیاری از این شرکت‌ها رونق پیدا کرده و شعار رونق تولید تحقق می‌بخشد. از این رو زوج‌های جوان برای تامین وسایل ضروری زندگی خود، مجبور به خرید وسایل خانه با قیمت نجومی نمی‌شوند. در این صورت تقاضا برای خرید وسایل خانه کاهش پیدا کرده و قیمت وسایل خانه به آرامی کاهش پیدا می‌کند.

این در حالی است که کاووسی کارشناس اقتصادی با این نظریه به طور کلی مخالف و در این خصوص می‌گوید: بانک‌ها برای  وام‌های قرض الحسنه سودی پرداخت نکرده و باید از منبع ضرورات پرداخت شود.

وی ادامه داد: از این رو بانک‌ها مخالف افزایش وام ازدواج هستند. زمانی که وام ازدواج افزایش پیدا کند، منابع بانک‌ها برای پرداخت وام کاهش پیدا می‌کند.

شاید مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای شروع یک زندگی برای برخی از افراد مبلغی قابل توجه نباشد، اما برای عده بسیاری که حقوق ماهانه آن‌ها طبق قانون جدید وزارت کار به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حتی کم‌تر است. مبلغ قابل توجهی است. این افزایش به مراتب موجب افزایش بازپرداخت این وام نیز می‌شود. از این رو نیاز است دولت در این خصوص تدابیری بیندیشد تا زوج‌های جوان بتوانند زندگی ساده همراه با حداقل‌ها تشکیل دهند.

مبلغ اقساط ماهانه برای هر وام، ۶۸۰ هزار تومان و در مجموع یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خواهد بود. یعنی با فرض نداشتن هزینه اجاره، باید زندگی خود را با ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان با تورم حاضر شروع کنند. این در حالی است که با ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج فقط وسایل ضروری زندگی را فراهم کرده اند.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا