شاخص بورس تهران با افزایش ۶۴ هزار واحدی به ۱ میلیون ۵۴۶ هزار رسید

به گزارش رصد روز ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با جهش ۶۴ هزار و ۹۱۱ واحد به رقم یک میلیون و ۵۴۶ هزار و ۸۵۰ واحد رسید.

همچنین امروز شاخص کل با معیار هموزن ۱۸ هزار و ۲۸۸ واحد رشد کرده و به رقم ۴۵۳ هزار و ۴۰ واحد رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۵.۸ میلیارد ورق سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۳۵۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که امروز به ۱۱ هزار و ۴۰۱ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بیش از ۲۱ هزار و ۷۵۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

به گفته صحرایی مدیرعامل بورس تهران برای حضور در بازار سرمایه مردم نباید دارایی‌های مورد استفاده خود از قبیل زمین، آپارتمان، ماشین، لوازم خانگی، طلا و یا فرش خود را بفروشند بلکه برای حضور در بورس باید از پس‌اندازهای فرد و نیز در آمد اضافه استفاده کنند.

همچنین تازه‌واردان به بورس باید توجه کنند که حضور در بازار سرمایه لزوماً‌ همراه با ریسک و خطر و سود و زیان است و هیچ کس تعهد نداده که سرمایه‌گذار بورس همواره سود کند.

از طرفی وظیفه مدیران دولتی و شرکت‌های بزرگ عمومی غیردولتی است که برای پاسخگویی به تقاضای مردم سهام شرکت‌های جدید و بزرگ را در بورس ارائه کنند تا عمق بازار بیشتر شود و از افزایش بی‌رویه شاخص جلوگیری کنند.

همچنین مدیران شرکت‌هایی که در بورس ثبت شده‌اند موظفند نسبت به جمع‌آوری نقدینگی بازار و اجرای طرح‌های توسعه‌ای اقدام کنند تا سرمایه‌گذاری‌های مردم در بورس به خط تولید و بنگاه‌های تولیدی کمک کند.

به گزارش فارس، امروز عمده نمادهای بورس از رشد بیش از ۴ درصدی برخوردار بوده است به عنوان نمونه شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی و نیز شاخص بازار آزاد شناور هر کدام به میزان ۴.۳ درصد رشد کرده‌اند، همچنین شاخص کل با معیار هموزن، شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام به اندازه ۴.۲ درصد افزایش یافته‌اند.

  گزارش پایانی بورس امروز 3 بهمن 1400

شاخص بازار دوم بورس هم ۴.۹ درصد و شاخص آزاد شناور ۴.۵ درصد در روز جاری رشد داشته است. امروز نمادهای مهم بورسی شامل پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه،‌ملی مس، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌‌خودرو، فولاد مبارکه و پالایش نفت بندرعباس بوده‌اند.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس ایران در پایان معاملات ۵۶۳ واحد رشد کرده و به رقم ۱۶ هزار و ۵۱۶ واحد رسید.

امروز ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۸۲ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش روز شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۵ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۲۸۳ میلیارد تومان رسید.یعنی به عبارت دیگر ارزش کل شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس ایران به بیش از ۶ میلیون میلیارد تومان رسیده است.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۳۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱ هزار و ۴۰۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز عمده نمادهای فرابورس شامل میدکو، فرابورس، ذوب‌آهن، صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان و فولاد هرمزگان همگی در تقویت شاخص کل فرابورس مؤثر بوده‌اند.

امروز همچنین نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و ماشین‌های اداری ایران بوده‌اند.

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا