طرح‌های حمایتی اجرا شده دولت با هدف بهبود معیشت

به گزارش رصد روز، سیاست حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و تامین حداقل معیشت در قالب طرح‌های مختلف توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است و در ماه‌های باقی مانده از دولت دوازدهم نیز در دستور کار قرار دارد.  رییس جمهوری نیز چندی پیش در جلسه هیات دولت به آن اشاره کرد و گفت: تلاش برای رونق و جهش تولید، مقابله با بیماری کرونا، خنثی سازی و پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه، مبارزه با فساد و شفاف سازی، چابک سازی دولت، بهبود معیشت و تامین سلامت مردم از اهداف مهم دولت است که با کمک مردم تا آخرین روز فعالیت دولت به طور جدی دنبال خواهد شد.

حسن روحانی تاکید کرد: «رسیدگی و توجه به وضعیت معیشت مردم از مهمترین اهداف و برنامه‌های دولت دوازدهم است که با وجود همه مشکلات برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان با تمام توان خود به صحنه آمده است.»

چالش‌ها و معضلات بسیاری پیش روی دولت قرار داشته که از میان آنها،  بیماری کرونا مهمترین چالشی است که دولت سال گذشته و امسال با آن مواجه بوده است و تلاش کرده در برابر این تکانه‌های اقتصادی با پرداخت تسهیلات، همسان‌سازی حقوق و پرداخت بیمه بیکاری یاری‌گر مردم باشد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان جزو گروه‌های کم برخوردار جامعه هستند که حمایت از آنها با همسان‌سازی و متناسب سازی حقوق در دولت تدبیر و امید عملی شد. مطالبه هشت ساله‌ای که در طول این سال‌ها بر زمین مانده بود با تعیین تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین امسال مطرح شد و با دستور رییس جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

براساس قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، به این صورت که بازنشستگان با ۳۰ سال خدمت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت می‌کنند.

پرداخت تسهیلات کرونایی 

بحران کرونا بخش‌های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب‌وکارهای مختلفی دچار زیان شدند. دولت برای حمایت از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و  مهلت زمانی تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به «کسب وکارهای بیمه نشده» تا پایان شهریور و «کسب و کارهای بیمه شده»  تا ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ تمدید شد.

برابر آخرین آمار تاکنون ۲۳۰ هزار و ۶۶۷ میلیارد ریال برای ۵۰ درصد از متقاضیان پرداخت شده است.

بیمه بیکاری کرونایی

بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری به شمار می‌رود. برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس  bimebikari.mcls.gov.ir  راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند.

مطابق آخرین آمار ۸۶۴ هزار و ۲۰۰ نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند. همچنین طی سه ماه، یک میلیون و ۵۲ هزار و ۸۵۲ مورد مقرری برای ۷۱۷ هزار و ۳۵۲ نفر مشمول، پرداخت شده است.

بازار

 

پرداخت وام یک میلیون تومانی

پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر نیز از دیگر مصوبات حمایتی دولت است.

بر اساس این طرح،  خانوارهایی که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند مشمول این مصوبه بودند. مبلغ وام یک میلیون تومان و نرخ کارمزد چهار درصد است که اقساط آن از ابتدای تیر ماه به مدت ۳۰ ماه و هر قسط ۳۵هزار تومان از یارانه سرپرست خانوار کسر می‌شود و تا کنون ۶ قسط آن از حساب یارانه‌بگیران اخذ شده است.

پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی خانوار

در ادامه حمایت‌های معیشتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، مقرر شد همه افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت نداشتند مشمول دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا شوند. همچنین در مجموع ۱۱ میلیون خانوار معادل ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تسهیلات یک‌میلیون‌تومانی دریافت ‌کنند.

طبق آخرین آمار بیش از بر ۶ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۳۸۰ سرپرست خانوار در دو مرحله پرداخت تسهیلات به یارانه‌بگیران معیشتی، از تسهیلات یک میلیون تومانی بهره‌مند شده‌اند.

کسر اقساط این یارانه از یارانه معیشتی بنزین بوده و قرار است از این ماه مبلغ ۳۰ هزار تومان از حساب سرپرستان خانوار کسر شود.

مهلت سه ماهه در پرداخت اقساط قرض‌الحسنه

همچنین درادامه حمایت‌های کرونایی و با توجه به آسیب دیدن مشاغل و روند درآمدزایی خانوارها، بانک مرکزی با هدف حمایت از وام گیرندگان، اعلام کرد که پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه برای مدت سه ماه به تعویق می‌افتد.

بر این اساس، قرار شد اقساط وام‌های قرض‌الحسنه در ماه‌های اسفند ۹۸، فروردین ۹۹ و اردیبهشت ۹۹ دریافت نشود و بدون وضع هر گونه جریمه یا کارمزد به پایان دوره پرداخت اقساط منتقل شود.

حمایت از اجاره‌نشین‌ها

در ادامه برای حمایت از اجاره نشین‌ها مقرر شد، تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ هشتم تیرماه ۹۹ هنوز تمدید نشده بود، در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید شد.

  رئیس جمهور: عده‌ای قصد دارند با ایجاد اختلال در زندگی مردم آنان را عصبانی کنند

حداکثر افزایش میزان اجاره‌بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، سایر کلان شهرها (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد تعیین شد.

یارانه معیشتی بنزین

با افزایش قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه سال گذشته دولت تصمیم گرفت ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را بین  ۱۸ میلیون خانوار (۶۰ میلیون نفر) تقسیم کند.

سبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می‌شود. خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می‌کنند.

تا کنون ۱۳ مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار مشمول دریافت این سبد واریز شده است.

کمک هزینه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی

پرداخت مبلغ ۲۰۰ الی ۶۰۰هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند (ماهانه ۳۵۰ میلیارد تومان به این بند اختصاص می یابد)  از دیگر حمایت‌های معیشتی دولت است.

میزان کمک بین ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان بسته به بعد خانوار به این ترتیب که خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۶۰۰ هزار تومان، در چهار مرحله پرداخت شده است که آخرین مرحله آن ۳۱ خرداد ۹۹ توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، واریز شد.

یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومانی

آخرین حمایت معیشتی دولت پرداخت کمک هزینه یکصد هزار تومانی به خانوار فاقد درآمد ثابت است. براساس اطلاعیه وزار ت تعاون در خصوص حمایت معیشتی از اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت، طبق تفاهم صورت گرفته بین مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حمایت از این قشر، سازمان برنامه و بودجه مصوبه مذکور را به وزارت تعاون ابلاغ کرد.

حمایت معیشتی ۱۲۰ هزار تومانی ماهیانه به ازای هر نفر، به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، تعلق می گیرد. همچنین حمایت معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر، شامل خانوارهایی می شود که هیچ‌یک از اعضای آن‌ها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند،  بیمه‌پرداز نبوده و در زمره دهک‌های پایین باشند، همچنین شامل خانوارهایی است که بسته حمایت معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان دریافت کرده اند.

بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند.

حمایت معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومان از آذرماه به مدت چهار ماه پرداخت می شود. اولین مرحله واریزی نیز ساعت ۲۴ روز ۲۷ آذرماه به حساب خانوارهای مشمول این طرح واریز شد.

افزایش ۴۲ درصدی اعتبار حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در بودجه ۱۴۰۰

دولت تدبیر و امید حمایت‌های معیشتی خود را در لایحه بودجه سال آینده نیز مدنظر قرار داده است. طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور اعتباری معادل ۳۸ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که در مقایسه با اعتبار امسال که رقم ۲۷ هزار و ۲۵۷ میلیارد تومان است، ۴۲ درصد افزایش داشته است.

این میزان از محل اعتبارات تبصره (۱۴) لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، معادل ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق بوسیله پرداخت مستمری به مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی به تعداد سه میلیون و ۲۴۰ هزار خانوار است که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد رشد خواهد داشت.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، اعتبار برای ردیف سازمان بهزیستی کشور به مبلغ سه هزار و۹۵۰ میلیارد تومان با رشد ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.

اعتبار پیش بینی شده برای ردیف کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز برابر با ۶ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان است که رشد ۲۹ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

علاوه براین از دیگر حمایت های پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده ارائه تسهیلات اشتغال به مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی از محل اعتبارات تبصره (۱۶) لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به مبلغ هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.

براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اعتباری معادل یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که ۳۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

همچنین در بخش مسکن محرومان نیز دولت اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی را برای تامین مسکن محرومان در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی کرده است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا