فروش شکر سهمیه‌بندی شد

به گزارش رصد روز، بررسی میدانی حاکی از آن است که بعد از کمبود مرغ و روغن حالا شکر در برخی از واحدهای صنفی در مشهد و تهران کمیاب شده است و برخی فروشندگان با دستاویز قرار دادن همین موضوع شکر را با قیمت بالاتری می‌فروشند.

از سوی دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای شکر را به صورت سهمیه‌ای به مردم می‌فروشند و سهم هر نفر حداکثر دو بسته شکر دولتی است.

حالا علاوه بر مصارف خرده فروشی، گویا صنایع غذایی هم با بحران کمبود شکر مواجه هستند.

ذخایر شکر کم شده است

یلدا راهدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز گفت: دیروز صاحبان صنایع از معضل کمبود شکر گزارش دادند و چالش کمبود شکر در تمام کشور وجود دارد.

از طرف دیگر محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی مشهد وضعیت شکر در این استان را اسفناک عنوان کرد. محمدرضا حسینا به تجارت‌نیوز گفت: از بین ۱۰ واحد صنفی خرده فروشی ۹ واحد صنفی شکر ندارند! شکر در استان خراسان رضوی هم کمیاب و نایاب شده است.

به گفته او، از میان ۱۰ واحد صنفی تنها یک سوپر مارکت یک کیسه ۵۰ کیلویی شکر داشت که آن را با نرخ ۱۳ هزار تومان می‌فروشد.

عضو اتاق بازرگانی مشهد تصریح کرد: برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این استان شکر را سهمیه‌ای به مردم می‌فروشند. یعنی به هر نفر دو شکر با بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی تعلق می‌گیرد که قیمت آن هم هفت هزار و ۸۰۰ تومان است.

تحریم‌ها معیشت مردم را به خطر انداخت!

فعالان بازار می‌گویند تحریم‌ها معیشت مردم را به خطر انداخته است. به گفته حسینا، برخی فروشگاه‌ها در مشهد اعلام کردند که بیش از ۱۰ روز است که شکر به دستشان نرسیده است.

چندی پیش حسن روحانی، رئیس جمهور اعلام کرد که «ملت ما باید بداند مرغ هم شامل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بوده است.» آیا کمبود شکر هم به تحریم‌ها مربوط می‌شود؟ عضو اتاق بازرگانی مشهد پاسخ داد: چند سالی است که در تامین شکر با مشکل مواجه هستیم. حدود ۶۰ درصد نیاز کشور از کشورهای دیگر تامین می‌شود. قاعدتا تحریم‌ها و نقل و انتقال پول در کمبود شکر و بهم ریختگی بازار موثر است.

  رکورد 7 ساله قیمت نفت شکست

در تهران هم شکر کمیاب شد!

گزارش‌های میدانی در تهران هم حاکی از آن است که شکر به طور سهمیه‌بندی به دست مردم می‌رسد. برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا شکر ندارند یا آن را محدود به مردم می‌فروشند!

یکی از متولیان در فروشگاه زنجیره‌ای در غرب تهران گفت: شکر در انبارها موجود نیست. حتی یک عدد هم شکر نداریم. اکثر شکر در قفسه‌ها تنظیم بازاری است.

او اظهار کرد: دو هفته است که شکر نداریم و برای هر فرد فقط دو عدد شکر فاکتور می‌شود.

از سوی دیگر یک فروشگاه زنجیره‌ای در شرق تهران هم کمبود شکر را تائید کرد و گفت: زمانی که بار شکر می‌رسد، سریع این کالا تمام می‌شود. دو هفته است که بار شکر برای ما هم نیامده و برای تنظیم بازار مجبوریم شکر را سهمیه‌ای بفروشیم. یعنی به هر فرد دو بسته یک کیلویی.

علت کمبود شکر چیست؟

محمدآقا طاهر، یک فعال صنفی درباره بحران تازه شکرگفت: علت کمبود شکر این است که شکرها در حال بسته‌بندی است. تا زمانی که شکر بسته‌بندی شود اندکی طول می‌کشد. همچنین شکر در بازار دو نرخی است. یک نرخ دولتی است و نرخ دیگر آزاد است که اکنون شکر با نرخ هشت هزار و ۷۰۰ تومان به دست مردم می‌رسد.

او اظهار کرد که توزیع شکر قطع نشده است و از هفته آینده وضعیت بازار بهتر می‌شود.

سال ۹۷ هم شکر در بازار کمیاب و نایاب شد. در آن زمان محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفته بود:« طی ۱۵ روز گذشته مصوبه‌ای از سوی دولت مبنی بر عدم تخصیص ارز دولتی (چهار هزار و ۲۰۰ تومانی) به کالاهایی همچون چای و حبوبات خبرساز شد. همین موضوع افزایش چند برابری قیمت حبوبات، چای و شکر را به همراه داشت.»

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا