پیش بینی وضع هوا فردا ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ / هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۱۰ استان

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای از تشدید فعالیت سامانه بارشی خبر و نسبت به وقوع سیلاب، کولاک برف، ریزش بهمن در ۱۰ استان هشدار داد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان،‌ لرستان، خراسان شمالی،‌ تهران،‌ البرز،‌ شمال خراسان رضوی و برخی مناطق استان‌های آذربایجان شرقی، آذریایجان غربی، اردبیل، کردستان،‌ قزوین، سمنان، مازندران، گلستان، بوشهر، نیمه غربی اصفهان و نیمه غربی فارس بارش باران، برف، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

همچنین در برخی مناطق زنجان، بوشهر،‌ یزد، خراسان جنوبی، همدان،‌ مرکزی، قم،‌گیلان، نیمه شرقی فارش، نیمه شرقی اصفهان، نیمه جنوبی خراسان رضوی،‌ غرب کرمان و غرب هرمزگان بارش پراکنده، وزش باد شدید موقتی و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

شنبه در برخی مناطق کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و جنوب آذربایجان غربی بارش پراکنده و وزش باد شدید انتظار می‌رود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بعدازظهر یکشنبه با ورود سامانه بارشی در برخی مناطق غرب و شمال غرب بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد. یکشنبه در غرب،‌ شمال غرب، غرب سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و زاگرس جنوبی و برخی مناطق مرکز و شمال شرق کشور و دوشنبه در برخی مناطق شمال شرق کشور بارش پیش‌بینی می‌شود.

امروز و فردا در نیمه شمالی کشور کاهش محسوس دما روی می‌دهد، همچنین امروز تا ظهر فردا دریای خزر و خلیج فارس مواج هستند.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور طی امروز و فردا خبر داد و شرایط آب و هوایی کشور طی روزهای آتی را تشریح کرد.

صادق ضیاییان درباره وضعیت آب و هوایی کشور طی روزهای آتی، گفت: امروز (جمعه ۱۳ اسفند ماه) در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، لرستان، خراسان شمالی، تهران، البرز، شمال خراسان رضوی و برخی مناطق استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، قزوین، سمنان، مازندران، گلستان، بوشهر، نیمه غربی اصفهان و نیمه غربی فارس بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات به صورت برف رخ می‌دهد.

وی افزود: همچنین در برخی مناطق زنجان، بوشهر، یزد، خراسان جنوبی، همدان، مرکزی، قم، گیلان، نیمه شرقی فارس، نیمه شرقی اصفهان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، غرب کرمان و غرب هرمزگان بارش پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

پیش بینی وضع هوا فردا 14 اسفند 1400

ضیاییان‌ادامه داد: در روز شنبه ۱۴ اسفند ماه در برخی مناطق کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و جنوب آذربایجان غربی بارش پراکنده و وزش باد شدید موقت انتظار می رود.

ضیاییان گفت: در عین حال بعدازظهر یکشنبه ۱۵ اسفند ماه با ورود سامانه بارشی در برخی مناطق غرب و شمال غرب کشور بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد. یکشنبه در غرب، شمال غرب، غرب سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های البرز مرکزی و زاگرس جنوبی و برخی مناطق مرکز و شمال شرق کشور و دوشنبه در برخی مناطق شمال شرق کشور بارش پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز توده گرد و خاک که از عراق وارد کشور شده سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا در غرب، جنوب غرب و بخش‌هایی از شمال غرب کشور می‌شود، گفت: همچنین امروز در نیمه شمالی کشور، سیستان و بلوچستان، کرمان و شمال فارس، شنبه در سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و استان‌های واقع در دامنه های جنوبی البرز، دوشنبه در غرب، جنوب غرب، مرکز شرق و جنوب شرق کشور و سه شنبه در مرکز شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک انتظار می‌رود.

وی تاکید کرد: امروز و فردا در نیمه شمالی کشور کاهش محسوس دما رخ می دهد. همچنین امروز تا ظهر شنبه دریای خزر و خلیج فارس مواج است.

ضیاییان درباره وضعیت آب و هوایی تهران نیز گفت: امروز جمعه ۱۳ اسفند ماه هوای تهران نیمه ابری تا ابری همراه با گاهی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید  بوده و بیشینه و کمینه دمای هوا به ترتیب ۱۶ و ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. شنبه ۱۴ اسفند ماه نیز آسمان تهران قسمتی ابری همراه با وزش باد و در اواخر وقت وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود و بیشینه و کمینه دمای هوا نیز ۱۴ و چهار درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

توصیف سامانه اول: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران و برف، وزش باد شدید، رعدوبرق و در مناطق مستعد ریزش تگرگ.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۲/۱۳: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال غرب فارس، شمال شرق سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های البرز، تهران و مازندران.

اثر مخاطره: بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، کولاک برف، مسدود شدن جاده‌های مواصلاتی برف‌گیر، تأخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال سقوط بهمن، رخداد مه.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، تجهیز ماشین‌ها به وسایل ایمنی و گرمایشی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه‌شکن و سوخت کافی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف انرژی و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف‌روبی.

هشدار باران های سیل آسا در 10 استان

توصیف سامانه دوم: تغییر نوع توده هوا به‌همراه افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۲/۱۳: اردبیل، قم، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان، فارس، قزوین، جنوب تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان.

شنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۴: سمنان.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا، شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها، آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: مستحکم کردن سازه‌های موقتی، اجتناب از تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه‌کاره و عدم سمپاشی زمستانه باغات.

توصیف سامانه اول: افزایش سرعت وزش باد

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در سواحل و تا دو متر در فراساحل.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل در استانهای خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن قایق‌های سبک و تفریحی و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و اختلال در تردد با شناورهای نیمه‌سنگین و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی و ساحلی.

توصیه: محدودیت در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه‌سنگین و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه دوم: افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع: پیش‌ازظهر جمعه ۱۴۰۰/۱۲/۱۳

زمان پایان: پیش‌ازظهر شنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۴

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در سواحل و تا ۲ متر در فراساحل.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۱۲/۱۳: مناطق ساحلی و دور از ساحل در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

شنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۴: مناطق دور از ساحل در استان‌های مازندران و گلستان.

هواشناسی فردا 14 اسفند 1400

اثر مخاطره: خطر غرق شدن قایق‌های سبک و تفریحی و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و اختلال در تردد با شناورهای نیمه‌سنگین و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی و ساحلی.

توصیه: محدودیت در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه‌سنگین و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا