۱۰۰ ماشین راننده ایرانی در اسلام قلعه سوخت

به گزارش رصد روز، جواد رحیمی یکی از رانندگان ایرانی که  خودروی ترانزیت خود را نزدیک به ۳ میلیارد تومان خریده بود و حالا تنها چند تکه آهن از ان به جامانده است  گفت: ۶ روز قبل از وقوع آتش سوزی وارد گمرک شده و باید پس از ۶ ساعت از این گمرک خارج می‌شد اما به دلیل سهل‌انگاری کارمندان گمرک و روند کند کاری آنها علاوه بر اینکه ۶ روز در گمرک مانده است بلکه در حادثه آتش سوزی گمرک خودروی خود را از دست داده است.

وی افزود دولت ایران در حال رایزنی برای جبران خسارت است اما رویداد در خاک افغانستان صورت گرفته است و از دولت افغانستان به دلیل سهل انگاری کارمندان گمرک جبران خسارات می‌خواهد.

وی تاکید کرد که علاوه بر خودروی او نزدیک به ۱۰۰ خودروی دیگر ایرانی در آتش سوخته است و رانندگان آنها بی سرنوشت هستند.

احمد ازادی پناه راننده دیگر ایرانی نیز گفت که هنگام انفجار خودروهای گاز و مواد نفتی آنها اقدام به خروج از گمرک کرده اما از سوی محافظان گمرک اجازه خروج نداشتند و به دلیل وجود گودال‌های ایجاد شده در اطراف پارکینگ حتی نتوانستند تا به نقاط دیگر گمرک فرار کنند.

وی خاطرنشان کرد که موادنفتی و گاز در قانون گمرکات باید سریعا پس از بررسی اسناد و پرداخت مالیات گمرک به شهر انتقال یابند اما این کار صورت نگرفته است.

از سوی دیگر خان جان الکوزی معاون اتاق بازرگانی افغانستان که برای بررسی وضعیت گمرک هرات و میزان خسارات به هرات سفر کرده در این مورد گفت که در رویداد آتش سوزی گمرک هرات ۸۰ درصد دولت افغانستان محکوم به سهل انگاری است و مسوولان گمرک هرات تنها به خاطر فساد خود اقدام به همکاری با خودروها نکرده‌اند و سالهاست که هیئت‌های مختلف برای بررسی وضعیت گمرک به هرات سفر می‌کنند اما تاکنون هیچ ظرفیت و تاسیساتی در گمرک ایجاد نشده است.

وی تاکید کرد که دولت باید یک هیئت با صلاحیت از مسوولان ارشد حکومتی را ایجاد کند و عاملین اصلی این رویداد را بازداشت کند و پس از بررسی دقیق میزان خسارات، بخش خصوصی را حمایت کند.

وی تصریح کرد تا زمانی که دولت در گمرکات ظرفیت سازی نکنند تاسیسات و تجهیزات را ایجاد نکند بازرگانان اقدام به کار و فعالیت خود نخواهند کرد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری افغانستان در رویداد آتش سوزی گمرک هرات بیش از یک هزار خودروی مواد نفتی، گاز و دیگر کالاها سوخته است و صدها میلیون دلار اموال بازرگانان از بین رفته است، طبق بررسی‌های اتاق بازرگانی افغانستان نزدیک به ۹۰ خودروی ترانزیت در این آتش سوزی همراه با بار مفقود شده‌اند.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا