۲۳ درصد واردات کشور از چین طی دو ماهه سال جاری/ ناظر کیفیت واردات کجاست؟

به گزارش اختصاصی رصد روز ، در دوماهه نخست سال ۲۷۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال واردات صورت گرفت که با ارز ۴۲۰۰ تومانی ارزش دلاری آن به ۶ میلیارد و ۵۲۵ میلیون ریال می رسد. جدا از اینکه حجم قابل توجه واردات تنها در دو ماهه تخست سال آن هم در سال تولید و پشتیبانی ضرورت داشته نگاهی به آمار واردات از کشور چین نشان می دهد که سرزمین اژدها ۱ میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار از حجم واردات کشور را به خود اختصاص داده است که این موضوع به تنهایی ۲۳ درصد واردات کشور را شامل می شود.

این اتفاق در شرایطی می افتد که شریک تجاری کشور ما هرچند رقم قابل توجهی از صادرات ما را شامل می شود اما بحث کیفیت کالاهای چیینی همچنان محل بحث بسیاری از مصرف کنندگان است. متأسفانه باید گفت با اینکه طی سالهای گذشته همیشه حرف از نوع انتخاب بازرگانان ما در انتخاب کالا بوده و برخی معنقدند که نوع انتخاب محصولات توسط تجار کشور باعث چنین انتقاداتی شده و از طرف دیگر تجار کشور اعتقاد دارند که این کالاها را از طری مبادی رسمی وارد کشور می کنند و اگر استانداردهای لازم در آن لحاظ نشده باشد قادر به ترخیص آن نخواهند بود.

این مسئله سالهاست که به همین روال باقی مانده و ارز زیادی برای واردات از کشور چین از کشور خارج می شود. کشورهای طرف معامله با ایران جهت واردات طی دوماهه سال جاری ۸۲ کشور به غیر مناطق ویژه و آزاد هستند که کمتر در خصوص کیفیت کالای آنها حرف و سخنی شنیده می شود اما میزان واردات از چین و همینطور زمان قابل تأملی که برای ترخیص کالا از گمرک صرف می شود این سؤال را ایجاد می کند که کی قرار است پایانی برای این مسئله در نظر گرفته شود.

بسیاری از کالاهای ساخت داخل توانایی رقابت در سطح بالا را با کالاهای درجه یک چینی دارند چه برسد به کالاهای درجه چندم اما منفعت چه کسانی در گرو چنین واردات بی کیفیتی است که سالهاست برای آن چاره ای اندیشیده نمی شود؟ و ما همچنان باید در جستجوهای کاربران این عبارت را بیش از همه ببینیم که چرا کالای چینی بی کیفیت است؟

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا