۴ شرکت یا ۲۴ شرکت / بررسی شرکتهای زیر مجموعه یک بانک دولتی

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، هنوز تذکرات رهبر انقلاب در دیدار با برخی مدیران از یاد نرفته جایی که رهبری انقلابی به درستی عدم بنگاهداری بانکها را یادآور شدند و نسبت به این موضوع که بانکها شرکتها و املاک زیادی را در اختیار دارند گلایه مند بودند. پس از آن اگرچه برحی بانکها در صدد واگذاری املاک مازاد خود بودند اما یا شرایط مزایده ها طوری نبود که خریداری جذب کند و یا اصلا رغبتی برای خرید برخی از شرکتها و املاک بانکها وجود نداشت. تذکری سازنده که به راحتی پشت گوش انداخته شد و در هر دوره از صورتهای مالی مشاهده می شود حجم بسیار زیادی از تسهیلات به بخش خصوصی روانه شرکتهای زیرمجموعه بانکها می شود و خلق پول که آفت و تؤمور نظام بانکی است به این صورت همچنان ادامه می یابد. این تؤمور مسری که گویا برایش فرقی بین بانک خصوصی و دولتی نیست هز روز بیشتر به بدنه بانکی کشور متاستاز می کند.

بررسی شرکتهای زیرمجموعه بانک مسکن حکایت متفاوتی از آنچه در پرتال این بانک مشاهده می کنیم دارد. این بانک در پرتال خود ۴ شرکت گروه مالی بانک مسکن ، شرکت فناوری اطلاعات ناواکو ، خدمات ارزی و صرافی بانک مسکن و تأمین نیروی انسانی و خدمات پشتیبانی بانک مسکن را به عنوان شرکتهای زیر مجموعه خود معرفی کرده است اما در باطن ماجرا حقیقت دیگری جریان دارد.

 

شرکتهای بانک مسکن

 

گروه مالی بانک مسکن ۵ شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن ، تأمین سرمایه بانک ، کارگزاری بانک ، واسپاری آباد مسکن و خدمات بیمه ای مسکن مهر آرمان را به عنوان شرکتهای زیر مجموعه در اختیار دارد.

 

گروه مالی بانک مسکن

 

شرکت سرمایه گذاری مسکن که خود از شرکتهای زیر مجموعه گروه مالی است خود ۱۵ شرکت زیرمجموعه در دو حوزه ساختمانی و خدمات مسکن دارد. که در مجموع ۳۱۱ پروژه ( به غیر از پروژه های شرکت سرمایه گذاری مسکن البرز که در پرتال این شرکت اشاره به پروژ ه های انجام گرفته نشده )  را طی سالهای گذشته انجام داده اند دارد.

 

 

حالا سؤال اینجاست که آیا داشتن این تعداد شرکت زیرمجموعه برای یک بانک که باید در حوزه تسهیلات و خدمات بانکی در بخش مسکن فعالیت داشته باشد توجیه منطقی دارد؟  در گزارش بعد به بررسی اعضای هیئت مدیره این شرکتها خواهیم پرداخت.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا