اعتراض به کارگرداانی که لباس روحانیت را به سخره کشید

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز،  منتقدان فیلم‌های ضد ایرانی هر قدر هم تلاش می‌کردند نمی‌توانستند به این وضوح که کارگردان فیلم عنکبوت در یک جشنواره خارجی خود را مضحکه عام و خاص کرده و عیارش را به نمایش گذاشته‌است، او را افشا کنند.

علی عباسی، کارگردان فیلم ضد ایرانی عنکبوت در جشنواره فیلم هامبورگ با لباس روحانیت و یک دندان دراکولایی ظاهر شد و میمون‌وار ادا و اطوار‌هایی از خود بروز داد که بهت و تعجب ناظران این رویداد را به همراه آورد. عباسی این‌بار نه در قامت یک فیلمساز با شمایل روشنفکری بلکه با ژست یک دلقک سیرک خود را عرضه کرده تا آخرین هنر‌های خود را عرضه کند و البته احتمالاً برای آن‌هایی که هنوز تردید دارند فیلمسازان ضد ایرانی شخصیت‌هایی روانپریش و غیرعادی دارند، حالا پرده‌ها افتاده‌است. کارگردان فیلم عنکبوت در جشنواره فیلم کن کوشیده با ژستی فرهیخته خود را فیلمسازی نشان دهد که عنادی با دین ندارد، بلکه صرفاً یک معضل اجتماعی را در فیلمش نقد کرده‌است، اما این‌بار و احتمالاً تحت‌تأثیر فضاسازی شبکه سعودی اینترنشنال در توهم اینکه ایران در آستانه یک انقلاب زنانه است، استعداد خود را در دلقک‌بازی به نمایش گذاشته و برای سرگرم کردن شرکت‌کنندگان جشنواره هامبورگ سنگ‌تمام گذاشته است. تهی‌شدن جشنواره‌های فیلم از فرهنگ، هنر و فکر موضوعی است که هر قدر جلوتر می‌رویم، بیشتر خود را نشان می‌دهد. رویداد‌های سینمایی در غرب مدت‌هاست که اصرار دارند محتوای جلف خود را به شکلی عیان‌تر به نمایش انظار عمومی بگذارند، با این حال می‌توان گفت ادا و اطوار‌های کارگردان عنکبوت بسیار پیشروتر قدم در این وادی گذاشته‌است.

برای آن‌ها که نگاهی واقع‌بینانه و تخصصی به سینما دارند، مثل روز روشن بود که در پروژه عنکبوت با یک فیلمساز طرف نیستیم، بلکه با شخصیت لوده‌ای مواجهیم که همه زورش را زده تا با پول‌های سعودی فیلمساز شود. بار‌ها گفتیم که اساساً فیلمساز اصیل از زیر بوته عمل نمی‌آید و برای تبدیل‌شدن به یک سینماگر قابل باید اول انسان بود و حداقل‌های یک شخصیت دغدغه‌مند و هنرمند را با خود یدک کشید با این حال صحنه‌ای که علی عباسی رقم زد، بسیار به واقعیت نزدیک بود. اینکه در رویداد‌های سینمایی غرب دیگر اثری از اصالت و منش هنرمندانه نیست و این رویداد‌ها تهی از بار ارزش‌های حرفه‌ای و انسانی هستند و نیاز به جلوه‌ای بیرونی و عیان‌تر داشت. فیلم عنکبوت اخیراً به عنوان نماینده کشور دانمارک به اسکار معرفی شده‌است و دلقک‌بازی کارگردان آن در هامبورگ نشان می‌دهد که خود عباسی هم می‌داند به احتمال زیاد اعضای آکادمی هر قدر هم زور بزنند، نخواهند توانست به فیلم ضعیف او اعتبار بدهند، پس باید از فرصت استفاده کند تا مدیران سیرک را بیشتر سرگرم کند.

 

منبع: روزنامه جوان

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا