افزایش قیمت نفت تحت تأثیر تنش‌های ژئوپلیتیک

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۰.۷۴ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۴۷ سنت رسید.

به گزارش رصد روز، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه تاثیر پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی در مورد کند شدن رشد تقاضا را خنثی کرده و قیمت نفت را بالا برده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۰.۷۴ افزایش به ۸۳ دلار و ۴۷ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۱۶ سنت معادل ۱.۴۹ درصد افزایش ۷۹ دلار و ۱۹ سنت معامله می‌شود.نفت برنت بیش از ۱ درصد و نفت آمریکا حدود ۳ درصد طی یک هفته گذشته افزایش قیمت داشتند.افزایش خطر گسترده‌تر شدن درگیری‌ها در خاورمیانه از قیمت نفت خام حمایت کرده است.

تحلیلگران عقیده دارند عکس‌العمل بازار نفت نسبت به اخبار خاورمیانه متعادل بوده است. جریان نفت همچنان ادامه دارد و اختلال کمی در آن صورت گرفته است.تهدید نفتکش‌ها در دریای سرخ توسط یمن ادامه دارد. یک کشتی حامل نفت خام متعلق به هند مورد هدف قرار گرفته است.

قیمت‌های تولید کننده در آمریکا بیش از حد انتظار در ژانویه افزایش یافته و بالا رفتن هزینه خدمات هم نگرانی در مورد افزایش دوباره تورم را بالا برده است. کاهش خرده فروشی در آمریکا امید به آغاز زود هنگام روند کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را افزایش داده است که می‌تواند از تقاضا برای نفت حمایت کند.

آژانس بین المللی انرژی در روز پنجشنبه اعلام کرد رشد تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی شتاب خود را از دست داده است.این آژانس انتظار دارد رشد تقاضا برای نفت تا ۱.۲۲ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۴ آهسته شود، یعنی حدود نصف رشد تقاضا در سال گذشته میلادی که تا حدی مربوط به کاهش شدید مصرف در چین می‌شود.

اما سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) انتظار دارد مصرف نفت طی دو دهه آینده رو به افزایش باشد.شرکت‌های انرژی آمریکا برای دومین هفته پیاپی تعداد چاه‌های فعال نفت و گاز طبیعی خود را کاهش داده‌اند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار