امانوئل مکرون: گاز روسیه را با روبل نمی خریم

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه گفت: «هیچ دلیلی برای پذیرش درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز با روبل، ارز رسمی این کشور وجود ندارد.»

به گزارش رصد روز، رییس جمهور فرانسه گفت:هیچ دلیلی برای پذیرش درخواست مسکو برای پرداخت پول گاز با روبل روسیه کشور وجود ندارد.

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه گفت: «هیچ دلیلی برای پذیرش درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز با روبل، ارز رسمی این کشور وجود ندارد.»

به گزارش رویترز، مکرون در یک کنفرانس خبری پس از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «همه قرارداد‌ها روشن است. این (مبادله گاز با روبل روسیه) ممنوع است. شرکت‌های اروپایی که گاز خریداری کرده و در خاک اروپا فعالیت می‌کنند باید پرداخت را به یورو انجام دهند».

او در ادامه مدعی شد پوتین به دنبال راهی برای دور زدن تحریم‌ها است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه اوایل هفته گذشته گفته بود که روسیه نمی‌خواهد قرارداد‌های خود را به هم بزند، اما به دنبال استفاده از روبل برای فروش گاز به کشور‌های «غیر دوست» خواهد بود.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز دو روز پیش این درخواست را رد کرده و گفت که اکثر قرارداد‌های خرید گاز موجود این کشور بر اساس پرداخت به «دلار» یا «یورو» هستند.

درخواست روسیه برای تغییر پرداخت‌های قرارداد گاز به روبل نگرانی‌ها را در مورد کاهش عرضه انرژی و بالاتر رفتن قیمت‌ها افزایش داده است.

اتحادیه اروپا اعلام کرده قصد دارد وابستگی خود به گاز روسیه را در سال جاری به میزان دو سوم کاهش دهد و به واردات سوخت فسیلی روسیه تا سال ۲۰۲۷ پایان دهد. این در حالی است که هم‌اکنون، روسیه حدود ۴۰ درصد گاز مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط